Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bursztynowe koncesje

Kazimierz Netka
M inisterstwo Środowiska zamierza przyznać koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż "złota" Bałtyku. O prawo poszukiwania i dokumentowania złóż bursztynu ubiegają się Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i ...

M inisterstwo Środowiska zamierza przyznać koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż "złota" Bałtyku.

O prawo poszukiwania i dokumentowania złóż bursztynu ubiegają się Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych w Gdańsku oraz Nautilus z miejscowości Poraj. Obecnie nikt w Polsce legalnie bursztynu nie wydobywa. Z uwagi na rosnące ceny tego surowca jest to łakomy kąsek.

- Czekamy na rozstrzygnięcie naszego wniosku o koncesję - powiedział Andrzej Rodziewicz, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych w Gdańsku. - Gdzie zamierzamy poszukiwać bursztynu - to nasza handlowa tajemnica. Mamy dobre rozpoznanie terenu. Pracujemy na tym obszarze już 55 lat. Kiedy i jaką techniką rozpoczniemy wydobycie w razie uzyskania koncesji - też jest naszą tajemnicą.

Cena bursztynu rośnie, bo zmniejszyło się jego wydobycie na Półwyspie Sambijskim, w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim.

- Cena od ub. roku wzrosła o prawie 100 proc. - powiedział Jacek Bielak, szef Biura Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. - Średnio za 1 kg firmy skupujące płacą ok. 300 dolarów.
Ile bursztynu znajduje się pod dnem morza? Z praktyki wiadomo, że dużo. Potwierdza to wielkość wydobycia z niewielkiego obszaru - terenu budowy Portu Północnego. Wówczas w 1971 r. wydobyto nielegalnie 15 ton bursztynu - wynika z analiz Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników w Gdańsku. W 1972 roku Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej wydało 12 koncesji. Nielegalne wydobycie spadło do 10 ton. Koncesjonowane firmy uzyskały zaś 120 ton. Rok później zostało 5 koncesjonariuszy. Wydobyli 30 ton. Obecnie wyłącznie nielegalnie wykopuje się w Pomorskiem około 10 ton tego jubilerskiego tworzywa.

Gdzie wydobycie

Ministerstwo Środowiska wskazało trzy rejony morskie, w których oficjalnie może być prowadzone najpierw poszukiwanie, a potem wydobywanie bursztynu. Tak zwany rejon 1 ma ok. 2,1 km kw. Znajduje się między pomostem rudowym w Porcie Północnym, a ujściem Śmiałej Wisły. Rejon 2a ma ok. 1,4 km kw. Położony jest między ujściem do morza Śmiałej Wisły w Gdańsku Górkach Wschodnich a usytuowanym w dnie Zatoki Gdańskiej kolektorem odprowadzającym w głąb morza unieszkodliwione ścieki z oczyszczalni Gdańsk Wschód. Rejon 2b, o powierzchni 3,3 km kw., znajduje się między ww. kolektorem a ujściem Przekopu Wisły, na północ od Gdańska Świbna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto