MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Byśmy byli jedno". Widowisko na temat udziału kościoła w wyzwoleniu Polski

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
"Byśmy byli jedno". Widowisko na temat udziału kościoła w wyzwoleniu Polski
"Byśmy byli jedno". Widowisko na temat udziału kościoła w wyzwoleniu Polski Mikołaj Bujak/IPN
Widowisko słowno-muzyczne "Byśmy byli jedno", opowiadające o kapłanach niezłomnych wobec bezpieki komunistycznej miało swój debiut w piątek, 22 marca. Wydarzenie z cyklu "Antidotum – rzecz o księdzu Blachnickim" miało miejsce w kościele pw. Świętej Trójcy w Gdańsku. Na otwarciu obecny był m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki.

"Uczniowie kolejnych pokoleń mają zapomnieć"

W świątyni Świętej Trójcy prezes IPN podkreślał wagę, jaką duchowni tacy jak Jan Paweł II, kardynał Stefan Wyszyński czy ks. Franciszek Blachnicki mieli dla polskiej niepodległości i obalenia systemu komunistycznego.

– Pokolenie urodzone w latach 80-tych, a więc moje pokolenie, ale też pokolenie tych, którzy są dzisiaj z nami, z rodziny oazowej, pewnie nigdy nie pomyślałoby, że dożyjemy czasów, w których zabrania nam się mówić o roli Kościoła katolickiego na lekcjach historii czy na lekcjach języka polskiego - mówił dr Karol Nawrocki. - Uczniowie kolejnych pokoleń mają zapomnieć o roku 1966, o Millenium Chrztu Polski, o wielkiej roli kardynała Stefana Wyszyńskiego w pielęgnowaniu wolności w sercach i duszach Polaków przez całą erę komunizmu, a także zapomnieć o naszym świętym Papieżu – Polaku Janie Pawle II, jego wkładzie w obalenie systemu komunistycznego w Polsce i w całej Europie. To drodzy Państwo przerażające - podkreślał.

ZOBACZ TAKŻE: „Solidarność” i IPN wspólnie upamiętnią ks. Jerzego Popiełuszkę w 40. rocznicę jego morderstwa przez komunistyczną bezpiekę

W swoich słowach odnosił się do nowej podstawy programowej, jaka ma zostać wprowadzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zdaniem prezesa IPN, według propozycji MEN "dla Kościoła katolickiego nie ma miejsca (...) w historii narodu polskiego".

Cykl "Antidotum" jest współorganizowany przez IPN oraz franciszkański Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gdańsku. W dniach 22–23 marca przedstawiana jest sylwetka ks. Franciszka Blachnickiego oraz nakreślana sytuacja Kościoła katolickiego w realiach życia powojennej Polski.

"Antidotum" o ks. Franciszku Blachnickim

Jak informuje IPN, "konferencje oraz pokazy filmowe mają zainicjować dyskusje oraz dać szerszy kontekst do poznania współczesnej historii".

- Tytuł jest nieprzypadkowy – Antidotum ma być również przyczynkiem do rozmowy na temat współczesnych autorytetów oraz próbą znalezienia odtrutki na zło tego świata. Jest to też bezpośrednie nawiązanie do otrucia księdza Franciszka Blachnickiego, którego wynikiem była jego przedwczesna śmierć - czytamy w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE: 2024 rokiem księdza Jerzego Popiełuszki. Na budynku Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zawisł baner

O tym opowiadają zaproszeni goście – dziennikarka Anita Gargas, generał Andrzej Kowalski, dziennikarz Andrzej Urbański oraz historyk Instytutu Pamięci Narodowej, dr Daniel Gucewicz.

Przed koncertem w piątek, 22 marca, dr Karol Nawrocki wręczył złoty medal Reipublicae Memoriae Meritum ojcu Markowi Kiedrowiczowi. Medal Reipublicae Memoriae Meritum ustanowiony został w 2015 roku przez Instytut Pamięci Narodowej, aby docenić tych wszystkich, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Byśmy byli jedno". Widowisko na temat udziału kościoła w wyzwoleniu Polski - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto