Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Całkowite wyłączenie ulicy Wilanowskiej w Gdańsku z powodu budowy tunelu na wysokości Jaru Wilanowska. Objazd al. Havla

oprac. BB
W sobotę 16.06.2018 r. zamknięty dla ruchu kołowego i pieszego zostanie odcinek ul. Wilanowskiej, w związku z budową tunelu na wysokości Jaru Wilanowska. Objazd wyłączonego fragmentu ulicy wyznaczony został al. Vaclava Havla. Utrudnienia potrwają aż do września.

Zamknięcie Wilanowskiej w Gdańsku. Zmiany w kursowaniu autobusów

W związku z zamknięciem ul. Wilanowskiej nastąpiły zmiany w funkcjonowaniu linii autobusowych 118, 262.

Linia 118:

- w kierunku pętli „Jeleniogórska”: od przystanku „Chełm Cienista” [134] do przystanku „Przemyska” [1981] autobusy tej linii pojadą ulicami: Cienistą – Sikorskiego – Armii Krajowej – Havla – Łódzką – i dalej po stałej trasie. Obowiązywać będzie obsługa przystanków „Sikorskiego” [1247], „Chałubińskiego” [1254], „Wilanowska” [1979].
- w kierunku Dworca Głównego: od przystanku „Kielecka” [1312] do przystanku „Cieszyńskiego” [1246] obowiązywać będzie trasa ulicami: Łódzką – Havla – Witosa i dalej po stałej trasie. Obowiązywać będzie obsługa przystanku „Przemyska” [1314].

Linia 262:

- w obu kierunkach: od zespołu przystanków „Cmentarz Łostowicki” [1310, 1311] do zespołu przystanków „Świętokrzyska (n/ż)”[1741]/”Łostowice Świętokrzyska” [191] obowiązywać będzie trasa ulicami: Łostowicką – Havla i dalej po stałej trasie. Obowiązywać będzie obsługa przystanków „Wilanowska” [1979], „Przemyska” [1314, 1315], „Płocka” [1316,1317].

N4:

- w kierunku Jelitkowa: objazd ulicami zgodnie z tymczasową organizacją ruchu jak dla linii 118 w kierunku Dworca Głównego.
- w kierunku Rębowa: od przystanku „Cieszyńskiego” [1717] do przystanku „Przemyska” [1981] obowiązywać będzie trasa ulicami: Witosa - Łostowicką – Havla – Łódzką i dalej po stałej trasie. Obowiązywać będzie obsługa zespołu przystanków „Wilanowska” [1979, 1980].

Uwaga: dla linii 118, 262 i N4 brak obsługi zespołów przystanków „Osiedle Jary” [1861, 1862], „Rogalińska” [1863, 1864], „Płocka” [1865, 1866].

Zamknięta ulica Wilanowska w Gdańsku

Od soboty 16.06 zamknięty dla kierowców oraz pieszych jest odcinek ul. Wilanowskiej o długości 150 m od skrzyżowania z ul. Łańcucką do skrzyżowania z drogą osiedlową na wysokości budynku przy ul. Wilanowskiej 7.

Całkowite wyłączenie z ruchu wspomnianego odcinka związane jest z prowadzeniem prac w technologii wykopowej związanych z budową tunelu na wysokości Jaru Wilanowska – inwestycji realizowanej przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska.

Zobacz też: Mieszkańcy Gdańska Południe posprzątali swoje dzielnice [zdjęcia]

Ulica Wilanowska to główna arteria dla mieszkańców kilku osiedli na południu Gdańska.

- To dla nas fatalna wiadomość - mówi mieszkaniec pobliskiej ulicy Nieborowskiej. - Wiedziałem, że będzie zagospodarowywana druga część Jaru Madalińskiego, bo tak go nazywamy, ale nie spodziewałem się, że oznacza to tak poważne utrudnienia, które będą trwać aż dwa i pół miesiąca. Zamknięcie odcinka ulicy Wilanowskiej na pewno spowoduje ogromne korki na Havla, która i tak jest w godzinach szczytu zakorkowana, czy to w wakacje, czy w ciągu roku szkolnego - dodaje.

Zamknięta Wilanowska w Gdańsku. Którędy objazd?

W związku z tym wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu, według której objazd zamkniętego fragmentu będzie możliwy al. Vaclava Havla.

Planowany termin przywrócenia stałej organizacji ruchu wyznaczono na 01.09.2018 r.

Rozbudowa Jaru Wilanowskiego

Tunel pod ul. Wilanowską połączy dwie części Jaru Wilanowskiego. To najpopularniejszy zieleniec w południowej części miasta. Dzięki tunelowi bezpiecznie i wygodnie będzie można przedostać się z jednej na drugą stronę. Tunel będzie posiadał 33 m długości.

- Prace prowadzone przy jarze to kolejna inwestycja na południu Gdańska. Tym razem w miejscu gdzie mieszkańcy mogą spędzać swój wolny czas. Najmłodsi zyskają miejsca do zabawy, starsi będą mogli uprawiać sporty, a dzięki tunelowi rowerzyści i piesi będą mogli swobodnie przejeżdżać i przechodzić pomiędzy dwoma częściami parku – mówi prezydent Paweł Adamowicz.

Oprócz poprawy dostępu do jaru dużo zmieni się na terenie samego parku. Istniejąca część rekreacyjna zostanie uzupełniona o nowe miejsca zabawy i rekreacji, łąki i nowe trawniki. Nie zabraknie też nasadzeń drzew i krzewów. Zbudowane zostaną ścieżki, po których będzie można wygodnie spacerować i pobiegać, zainstalowane zostanie także oświetlenie i monitoring. Na terenie jaru zaplanowano też skwer ze stawkiem, miejsce do ćwiczeń Tai Chi, a nawet place sąsiedzkie.

Najmłodsi goście jaru zyskają nowy plac zabaw „Lokomotywa”, a trochę starsi plac sprawnościowy oraz linowy. Nie zabraknie również małej architektury. Dodatkowo zaplanowano budowę budek lęgowych, domków dla owadów i karmników dla ptaków.

Wykonawca, firma Eurovia, 27 marca przystąpił do pierwszych prac przygotowawczych na terenie jaru. Od kwietnia prowadzone były prace wodociągowo-kanalizacyjne po obu stronach jaru.

Decydująca faza inwestycji przypada na okres od czerwca do sierpnia, kiedy to rozpocznie się budowa tunelu pod ul. Wilanowską.

Realizacja zadania potrwa do października br. Łączny koszt inwestycji wynosi 5,7 mln zł, w tym koszt budowy tunelu to 1,8 mln zł.

W ostatnich latach na terenie jaru z budżetu miasta sfinansowano m.in. siłownię "pod chmurką" i plac zabaw dla najmłodszych. Ze środków Budżetu Obywatelskiego powstało boisko wielofunkcyjne, a przed siedmioma laty, w ramach projektu "Ochrona wód Zatoki Gdańskiej", wybudowano zbiornik retencyjny, który także zagospodarowano na potrzeby lokalnej społeczności.

Inwestycję realizuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

Zobacz też: Przegląd najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia na Pomorzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto