Caritas organizuje centrum wsparcia dla cudzoziemców. Będzie pomagać tym, którzy już tu mieszkają i pracują oraz świeżo przybyłym

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Udostępnij:
W Pomorskiem legalnie pracuje ponad 50 tys. osób z zagranicy, głównie z Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Caritas Archidiecezji Gdańskiej uruchamia właśnie program wsparcia dla nich i dla przybywających w poszukiwaniu pracy, na który organizacja uzyskała finansowanie z tzw. funduszy norweskich.

Centrum Informacyjno-Doradcze dla Cudzoziemców Caritas ma zapewnione pieniądze na 1,5 roku działania. W tym czasie pomoże co najmniej 150 osobom z zagranicy zagrożonym wykluczeniem społecznym. Będzie to możliwe dzięki nowemu przedsięwzięciu, którego realizację właśnie rozpoczyna Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

- Chcemy być wśród tych ludzi, pomagać im, pracować z nimi i diagnozować ich problemy – mówi ksiądz Janusz Steć, dyrektor diecezjalnej Caritas. - Możliwość legalnej pracy buduje wzajemne bezpieczeństwo zarówno ze strony tych, którzy społeczeństwo stanowią od lat, ale i tych, którzy tu przybywają na krótko, na dłużej, planujących tu swoją dalszą przyszłość, przyszłość swoich rodzin.

Centrum będzie pomagać w tym, co cudzoziemcom sprawia największą trudność w Polsce.

- To funkcja informacyjno-doradcza; porady i konsultacje specjalistów do spraw integracji ze wsparciem prawników, psychologów, doradców zawodowych. Zaoferujemy też potrzebującym tłumaczenia przysięgłe. To najbardziej poszukiwana przez cudzoziemców pomoc – mówi Wiera Rebnin, lider przedsięwzięcia.

Centrum zaoferuje 320 godz. poradnictwa psychologicznego, 200 – prawnego i 180 – zawodowego.

- Pomożemy też zorganizować cudzoziemcom grupy wzajemnego wsparcia – mówi koordynatorka. Tych będzie co najmniej 3.

Wiera Rebnin sama przyjechała do Polski w 1993 roku z Uzbekistanu. Jest tłumaczem z języka rosyjskiego. Wiele razy zdarzyło jej się pomagać innym cudzoziemcom w sprawach tłumaczeń dokumentów i załatwiania formalności urzędowych. Od 2015 roku udziela się społecznie w sprawach pomocy cudzoziemcom, współpracując z różnymi organizacjami pomocowymi, od 2019 roku działa w Caritas. Jej aktywność jest prototypem niestandardowego działania w ramach przedsięwzięcia, polegającym na szkoleniu tzw. self-adwokatów, czyli po prostu liderów społeczności cudzoziemskich, najlepiej zorientowanych w realiach kraju, do którego przybyli, wiedzących już nieco, jak się w nich poruszać. Na początku centrum chce wykształcić 10 takich osób.

Według danych z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w 2021 roku w Pomorskiem 53 tys. cudzoziemców było zgłoszonych do ubezpieczenia w ZUS. Na to składa się ok. 30 tys. pracowników zatrudnionych na okres do 3 lat, posiadających zezwolenia na pracę długoterminową od wojewody i osoby zgłaszane przez pracodawców do pracy na okres do 6 miesięcy.

Do przedsięwzięcia mogą przystąpić cudzoziemcy: osoby zamieszkałe, pracujące lub uczące się w województwie pomorskim, potrzebujące wsparcia w rozwiązywaniu swoich problem życiowych lub chcące podnieść swoje kompetencje. W przypadku kursu dla self-adwokatów, mogą to być osoby, które mieszkają w Polsce nie mniej niż 3 lata i posługujące się językiem polskim w stopniu komunikacyjnym.

Zgłoszenia są przyjmowane pocztą elektroniczną: cudzozie[email protected] Centrum działa od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00, po kontakcie mailowym, przez telefon: +48 533 327 342 lub internetowe komunikatory potrzebujący wsparcia, czy zainteresowani przedsięwzięciem, zostaną umówieni w siedzibie sopockiej Caritas, lub w miejscach zamieszkania. Jednym z zamierzeń programu jest wyjście poza aglomeracje trójmiejską i świadczenie pomocy wszędzie tam, gdzie istnieją społeczności pracowników z zagranicy. Według danych WUP dużo zgłoszeń pracodawców poza metropolią pochodzi z powiatów słupskiego, tczewskiego i kartuskiego. Duże skupiska zagranicznych pracowników są też w powiatach malborskim i kwidzyńskim.

Przedsięwzięcie jest finansowane z programu „Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy” funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego Islandii, Lichtensteinu i Norwegii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jest projekt zmian w kodeksie pracy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie