Lechia Gdańsk - AP Reissa Poznań
Lechia Gdańsk - AP Reissa Poznań Fot. Przemysław Świderski
Lechia Gdańsk pokonała AP Reissa Poznań i zajęła trzecie miejsce po jesieni w Centralnej Lidze Juniorów U-17. Przed degradacją nie uratowała się Arka Gdynia.

W rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów U-17 są cztery grupy po osiem drużyn. W grupie, w jednej rundzie, drużyny rozgrywają mecz i rewanż. Na zakończenie roku dwie najsłabsze drużyny opuszczają CLJ U-17, a w ich miejsce dwie awansują. Wiosną rywalizacja zaczyna się od zerwa i dopiero wtedy zwycięzca grupy staje do gry o mistrzostwo Polski.

Lechia była długo w trudnej sytuacji, ale odetchnęła po wygranych derbach w Gdyni z Arką. Wtedy biało-zieloni zapewnili sobie utrzymanie i rywalizację wiosną również w CLJ U-17. W tym roku podopiecznym trenera Marka Zieńczuka pozostał do rozegrania mecz z AP Reissa Poznań, aby powalczyć o jak najwyższe miejsce w grupie. Mecz zaczął się idealnie dla młodych piłkarzy Lechii. Już w 3 minucie imponujący fantastyczną formą strzelecką Krystian Okoniewski dał prowadzenie drużynie gospodarzy. Szybko zdobyta bramka nieco uśpiła czujność zespołu trenera Zieńczuka i w 30 minucie do wyrównania doprowadził Filip Tonder. W pierwsze połowie więcej goli już nie padło.

Druga połowa spotkania zaczęła się podobnie jak pierwsza, bo już kilkadziesiąt sekund po wznowieniu gry drugiego gola dla Lechii strzelił Amadeusz Mielnik. Tym razem biało-zieloni starali się już kontrolować wydarzenia na boisku, a zespół z Poznania nie był w stanie zdobyć wyrównującego gola. Za to biało-zieloni zadali ostateczny cios, bowiem w 71 minucie trzeciego gola dla gospodarzy – a swojego drugiego w tym spotkaniu – strzelił Okoniewski ustalając końcowy wynik meczu. Okoniewski rozegrał świetną rundę. Niespełna 16-letni napastnik pomógł biało-zielonym w CLJ U-17 i w dwóch ostatnich meczach strzelił trzy gole. W CLJ U-18 strzelił dziewięć goli i tylko trzech zawodników może pochwalić się lepszym dorobkiem.

Lechia ostatecznie zakończyła jesień na trzecim miejscu w tabeli Centralnej Ligi Juniorów U-17. Zdecydowanie najlepszy okazał się Lech Poznań, który wygrał wszystkie mecze, a Pogoń Szczecin biało-zielonych wyprzedziła tylko o dwa punkty. Za to smutek w Gdyni. Arka przegrała kluczowy mecz w Szczecinie z FASE 0:1 i to rywale się utrzymali, a żółto-niebieskich zabraknie wiosną w CLJ U-17. To jednak nie tylko efekt porażki w Szczecinie, ale ostatnich meczów gdynian. Arka poległa w czterech ostatnich meczach ligowych, w których strzelił zaledwie dwa gole, a straciła ich aż 14.

Lechia Gdańsk – AP Reissa Poznań 3:1 (1:1)

Bramki: 1:0 Krystian Okoniewski (3), 1:1 Filip Tonder (30), 2:1 Amadeusz Mielnik (48), 3:1 Krystian Okoniewski (71)

Lechia: Mikułko – Mekler, Brylowski, Martuszewski, Mielnik, Włodarczyk (81 Płotka), Koperski, Okoniewski (88 Borkowski), Brzęk, Kowalski, Pawelec (76 Kopiczyński)

AP Reissa: Moczyński – Paschke, Siemieńczuk (46 Duda), Tonder (80 Klimowski), Bazarnik (70 Włodarczyk), Tuliszka (80 Bocheński), Klimko (75 Wochnik), Przywecki (80 Giertych), Dorczyk, Kroczyński, Chojak (80 Dobrzański)