Centralna Liga Juniorów U-18. Lechia Gdańsk potrzebowała takiego zwycięstwa. Biało-zieloni lepsi od Pogoni Szczecin [zdjęcia]

Paweł Stankiewicz
Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin
Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin Fot. Przemysław Świderski
Biało-zieloni wygrali dopiero drugi mecz w tym sezonie w Centralnej Lidze Juniorów U-18. Sytuacja zespołu w ligowej tabeli jest trudna.

Lechia zaczęła sezon od zwycięstwa nad Koroną Kielce 2:1, ale kolejne wyniki nie były już tak dobre. Podopieczni trenera Pawła Pęczaka przegrali z Zagłębiem Lubin, Wisłą Kraków, Hutnikiem Kraków, Legią Warszawa, Escolą Varsovią oraz UKS SMS Łódź. W efekcie wylądowali na dnie ligowej tabeli. Potrzebowali zatem pilnie zwycięstwa i w pełni zmobilizowani przystąpili do meczu z Pogonią Szczecin. To było spotkanie zaległe z siódmej kolejki, bowiem w pierwotnym terminie zostało odwołane z powodu zagrożenia epidemicznego w zespole ze Szczecina.

Mecz został rozegrany na boisku Ogniwa w Sopocie, w trudnych warunkach, bo przy padającym deszczu i silnie wiejącym wietrze. Spotkanie rozpoczęło się idealnie dla biało-zielonych, którzy byli aktywni od początku spotkania. Już w 2 minucie Filip Koperski strzelił pierwszego gola dla Lechii i od samego początku mecz dobrze ułożył się drużynie gospodarzy. Biało-zieloni grali świetnie w pierwszej połowie i w pełni kontrolowali to spotkanie. Przeprowadzali kolejne akcje i szukali okazji do podwyższenia wyniku. I to się udało. Już w 21 minucie Mateusz Sadło zdobył drugiego gola, a to jeszcze nie był koniec. Lechia nie zamierzała na tym poprzestać i dążyła do tego, aby przypieczętować zwycięstwo i nie wypuścić z rąk bardzo ważnych i jakże potrzebnych drużynie trzech punktów. Dziewięć minut przed zakończeniem pierwszej połowy trzeciego gola dla biało-zielonych strzelił Jakub Cieślicki. Taki wynik do przerwy sprawiał, że zwycięstwo było już na wyciągnięcie ręki. W drugiej połowie podopieczni trenera Pęczaka zagrali spokojniej. Nie forsowali tempa tylko starali się mieć ten mecz pod kontrolą i pilnowali korzystnego wyniku. Pogoń nie bardzo miała pomysł na to jak odwrócić losy spotkania i wrócić do gry. Dopiero w 80 minucie gości ze Szczecina było stać na zdobycie kontaktowego gola, a piłkę do siatki gdańskiego zespołu skierował Kacper Łukasiak.

To zwycięstwo nad Pogonią było Lechii bardzo potrzebne. Pozwoli uwierzyć, że zespół stać na serię wygranych meczów i odbicie się od dna ligowej tabeli. Biało-zieloni, wraz z Hutnikiem Kraków, wciąż są na samym końcu stawki w CLJ U-18, ale strata do miejsca bezpiecznego wynosi trzy punkty. Do tego Lechia ma do rozegrania zaległe spotkanie u siebie z Górnikiem Zabrze, które zostało wyznaczone na 21 października. To rywal o podobnej klasie co Pogoń, więc biało-zielonych na pewno będzie stać na to, aby powalczyć o wygraną. Seria zwycięstw może teraz pomóc drużynie, aby wydostać się ze strefy zagrożonej degradacją.

Lechia Gdańsk – Pogoń Szczecin 3:1 (3:0)

Bramki: 1:0 Filip Koperski (2), 2:0 Mateusz Sadło (21), 3:0 Jakub Cieślicki (36), 3:1 Kacper Łukasiak (80)

Lechia: Mikułko – Niewiadomski (46 Okoniewski), Sumiński, Rakowski, Koperski, Brylowski (46 Drzazga), Nowakowski, Sadło (86 Tuleja), Zagraba, Cieślicki, Kapuściński

Pogoń: Łęgowski – Łukasiak, Białczyk (71 Bąk), Delner (71 Stachnik), Rybicki (80 Kapela), Grzelka (80 Smykowski), Razaeian, Smolarczyk (80 Mencnarowski), Żurawski, Samborski, Zaleskyi