Wielkie nadzieje związane z Centrum Ekoinnowacji
W konferencji prasowej w czwartek, 20 kwietnia, razem z rektorem PG, prof. Krzysztofem Wildem, udział wzięli wojewoda pomorski Dariusz Drelich, prorektor ds. organizacji i rozwoju PG prof. Dariusz Mikielewicz, a także kanclerz uczelni Mariusz Miler i prof. Joanna Żukowska, dziekanka Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Spotkanie odbyło się w ramach trwającej na uczelni międzynarodowej konferencji European University Association.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Uniwersytet Morski otwiera swoje bramy dla przyszłych studentów. Jest co zobaczyć! ZDJĘCIA
– Fakt, że tak prestiżowe wydarzenie, jak konferencja EUA, odbywa się w Polsce, właśnie na Politechnice Gdańskiej, to ogromne wyróżnienie dla naszej uczelni. Mam nadzieję, że przyczyni się ona do wypracowania nowej strategii komunikacji z otoczeniem gospodarczym i będzie okazją do nawiązania długotrwałych partnerstw – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Z kolei budowa Centrum Ekoinnowacji PG świetnie wpisuje się w program konferencji, której jednym z tematów przewodnich jest wpływ europejskich uczelni na zrównoważony rozwój i zielone technologie. Wiążemy z tą inwestycją duże nadzieje i liczymy, że będzie to jeden z czołowych ośrodków naukowych tego typu nie tylko w Polsce, ale też w Europie – dodał.
"Droga do bezpiecznej przyszłości kolejnych pokoleń"
Powstające Centrum Ekoinnowacji zaprojektowało biuro architektoniczne FORT, a głównym projektantem budynku jest prof. Antonii Taraszkiewicz. Będzie to wolnostojący, czterokondygnacyjny budynek, wyposażony w sale dydaktyczne i konferencyjno-szkoleniowe, specjalistyczne laboratoria i pomieszczenia biurowe. W części podziemnej zaplanowano przestrzeń na garaż i pomieszczenia magazynowe.
– Gratuluję tej inwestycji, która jest w tych czasach niezbędna. Ekoinnowacje i troska o środowisko naturalne to wielka odpowiedzialność i droga do bezpiecznej przyszłości kolejnych pokoleń – mówił wojewoda pomorski Dariusz Drelich. – W ostatnim czasie Pomorskie podjęło wielkie infrastrukturalne projekty, które będą miały kolosalny wpływ na naszą przyszłość, czyli budowa farm wiatrowych na Bałtyku i elektrowni jądrowej. Te nowoczesne projekty powstają w dużej mierze dzięki wsparciu rządu RP i premiera Mateusza Morawieckiego, a ich realizacja wzbogaci atrakcyjność Pomorza dla mieszkańców oraz inwestorów z kraju i zza granicy – dodał.
Realizacja inwestycji, której wykonawcą jest firma Polimex, ma się planowo zakończyć na przełomie 2023 i 2024 roku, a jego koszt – wraz z wyposażeniem budynku w specjalistyczną aparaturę – wyniesie ok. 200 mln zł. Od początku nowego roku budynek będzie wyposażany w sprzęt i infrastrukturę naukowo-badawczą, stąd studenci i naukowcy PG zaczną w pełni korzystać z kompleksu prawdopodobnie od jesieni 2024 r., czyli od następnego roku akademickiego.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?