Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Krwiodawstwa Gdańsk - dane za 2021 rok. Pobór krwi Gdańsk

Maja Czech
Maja Czech
Malgorzata Genca / Polska Press
Gdańszczanie coraz chętniej oddają krew. W roku 2021, pomimo pandemii, krew oddano najwięcej razy od początku funkcjonowania placówki Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Czy ogromny sukces miasta oznacza koniec problemu niedoboru krwi w sezonie letnim?

RCKiK- podsumowanie 2021 roku

Donacja, rozumiana jako oddanie krwi pełnej klasyczną metodą, w ubiegłym roku była zdecydowanie większa niż w 2020.

Od stycznia do grudnia 2021 roku uzyskano aż 66 189 donacji - o ok. 12 procent więcej niż w roku poprzednim. Krew oddało w sumie 29 016 dawców.
Wynik jest zadowalający nie tylko pod względem poboru krwi pełnej - pobrano również więcej osocza i płytek krwi niż w latach ubiegłych.

Wyniki zeszłego roku są optymalne - mówi Wiktor Tyburski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku - zbyt wiele jednostek oddanej krwi również nie jest sytuacją preferencyjną. Nie można jej wtedy odpowiednio zagospodarować i rozdysponować.

Krwiodawstwo Gdańsk

Statystyki poboru krwi z roku 2021 cieszą tym bardziej, że ze względu na pandemię COVID spodziewano się raczej spadku ilości osób chętnych do krwiodawstwa.

W zeszłym roku jednak nie było ani jednej sytuacji, w której zamówienie szpitala w regionie nie zostałoby zapewnione. Co więcej, gdański oddział RCKiK miał również możliwość wsparcia innych szpitali spoza województwa. Krew została przetransportowana m.in. do Warszawy, Łodzi i w okolice Śląska.

Magazynowanie krwi - RCKiK Gdańsk

Wydawać by się mogło, że ze względu na tak duże zaangażowanie mieszkańców regionu, możemy być spokojni o przyszłe miesiące 2022 roku. Największym problemem jest zazwyczaj okres letni, gdy Polacy wyjeżdżają na urlopy i wakacje.

Niestety, krew ma bardzo krótki termin przechowywalności

Lata doświadczeń nauczyły personel, w którym momencie należy zintensyfikować akcje promocyjne, aby nie dopuścić do braku krwi w magazynach.

Regularnie badamy tendencję zużycia krwi, aby na stanie zawsze był jej zapas - wyjaśnia dyrektor RCKiK- kiedy nawołujemy do oddawania krwi, to nie znaczy, że jej już nie ma. To oznacza, że należy uzupełnić magazyny, aby były zabezpieczone.

RCKiK Gdańsk - krwiodawców wielu, personelu niewystarczająco

Jak mówi dyrektor Tyburski, w tym momencie nie ma potrzeby zwiększania zaangażowania krwiodawców. Problem jest zupełnie inny - jednostki zmagają się ze znacznym niedoborem pracowników.

Pomimo pełnego zaszczepienia, pracownik mający kontakt z osobą zarażoną wciąż może zostać wysłany na kwarantannę.
Przy poborze krwi, szczególnie wyjazdowym, potrzebny jest lekarz, osoba rejestrująca, kierowca, analityk. Takiej ekipy nie jesteśmy w tym momencie w stanie skomponować ze względu na pandemię. Apeluję więc do wszystkich o szczepienia, aby wspomóc pracowników opieki medycznej - mówi Tyburski.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Centrum Krwiodawstwa Gdańsk - dane za 2021 rok. Pobór krwi Gdańsk - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto