Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny żywności po żniwach nie spadną. W czerwcu 2022 najbardziej drożały: cukier, olej, mąka | RAPORT

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
fot. Agata Wodzień-Nowak
Ceny żywności na światowych rynkach już trzeci miesiąc z rzędu spadły. Eksperci jednak studzą optymizm – to nie znaczy, że w naszych sklepach będzie taniej.

Indeks światowych cen żywności, który monitoruje większość towarów spożywczych sprzedawanych na świecie, wyniósł w czerwcu 154,2 pkt. A to oznacza spadek o 3,7 pkt (2,3 proc.) wobec maja, podała Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Był to trzeci z rzędu miesięczny spadek tego wskaźnika. W marcu wyniósł on rekordowe 159,7 pkt i wzrósł wobec lutego o 13 proc.

Choć spadki wskaźnika są wyraźne i napawają optymizmem, to jednak cały czas jego poziom jest wyższy o ponad 20 proc. niż rok temu. W czerwcu liderem spadku były oleje roślinne, których światowe ceny obniżyły się o 7,6 proc. w stosunku do maja – w sumie ich indeks spadł już o blisko 16 proc. wobec szczytów z marca 2022 r. Indeks cen zbóż obniżył się o 4,1 proc., ale nadal był o 27,6 proc. wyższy niż w czerwcu 2021. Międzynarodowe ceny pszenicy spadły w czerwcu o 5,7 proc., ale w stosunku do ub. r. ciągle były wyższe o prawie 50 proc. Eksperci tłumaczą, że czerwcowe spadki indeksu cen żywności na świecie mają silnie sezonowy charakter. Są podyktowane większą ilością surowca, pochodzącego z bieżących zbiorów. Poza tym rolnicy, którzy jeszcze trzymali ubiegłoroczne zboże licząc na wyższą cenę, teraz go sprzedają, bo za chwilę będą magazynować tegoroczny plon.

- Ceny zbóż na światowym i rodzimym rynku zwykle spadają w okolicach żniw. W wielu krajach już się one rozpoczęły, co zapewniło napływ świeżego surowca na rynki. Szczególnie silny wpływ tego czynnika widać w Ameryce Północnej, gdzie – według prognoz - tegoroczne zbiory pszenicy mogą być lepsze niż przed rokiem. Na to nałożyły się również dobre prognozy zbiorów w Rosji - mówi nam Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego Santander Bank Polska.

Rosja obniżyła podatki nałożone na eksport zbóż. Co prawda kraje zachodnie objęły handel z Rosją embargiem, ale odbiorcami rosyjskiego zboża są kraje rozwijające się z Afryki i Azji, które nie wstrzymały importu. Większa podaż z Rosji może mieć korzystny wpływ na światowe bilanse. Ekspert jednak studzi optymizm. Wojna w Ukrainie trwa i wywóz pszenicy z tego kraju na dużą skalę ciągle jest niemożliwy. Unia Europejska deklaruje utworzenie korytarzy humanitarnych, które zagwarantują dostęp Ukrainie do dotychczasowych odbiorców. Ale czy to ustabilizuje eksport?

- Zobaczymy, jak te przepływy w handlu zagranicznym będą się kształtować. Jedno to wyprodukować, a drugie – wyeksportować go. Poczekajmy na dane dotyczące rzeczywistej podaży zbóż na rynkach światowych po tegorocznych zbiorach. Na nie mogą też wpłynąć ekstrema pogodowe, czego nie można bagatelizować. Teraz kierujemy się jedynie prognozami i oczekiwaniami. Niestety, wiele wskazuje na to, że te sezonowe, delikatne spadki cen zbóż się nie utrzymają i nie będą mieć przełożenia na ceny w sklepach. Obawiam się, że my ich nie odczujemy – dodaje Grzegorz Rykaczewski.

Koszty produkcji i przetwórstwa żywności w najbliższych miesiącach nadal pozostaną przecież wysokie, z uwagi m.in. na trudną sytuację na rynku gazu i innych źródeł energii. Tylko ceny transportu w czerwcu wzrosły w Polsce o 6,6 proc. względem maja (według GUS). Nawet jeśli cena surowca w lecie nieznacznie spadnie, to za finalny produkt w sklepie możemy nie zapłacić mniej. Widać to w czerwcowych wskaźnikach. Według GUS, w czerwcu żywność podrożała w Polsce o 0,7 proc. (gdy na rynkach światowych potaniała o 2,3 proc.). W ujęciu rocznym ceny żywności w kraju poszły w górę o 14,2 proc.

- Droga od zboża do chleba jest bardzo długa. Do jego ceny, co oczywiste, trzeba doliczyć koszty gazu, prądu, transportu, kosztów pracy, opakowania, czyli wszystkie te, które przecież mocno podrożały. A w perspektywie są kolejne podwyżki ceny energii. Pamiętajmy też o marży sklepu i podatku VAT, tam gdzie on jeszcze został utrzymany. Jeśli koszty produkcji nie spadną i pełną parą nie ruszy eksport zboża z Ukrainy, ceny żywności nie będą mniejsze - mówi Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Polski Instytut Ekonomiczny w swoim najnowszym raporcie podaje, że jesienią ceny żywności w UE wzrosną o ok. 20 proc. Analitycy twierdzą, że drożyzna będzie znacznie bardziej widoczna w naszym regionie. Żywność stanowi bowiem nawet 27 proc. łącznych wydatków gospodarstw domowych w Polsce, gdy np. w Niemczech - 11,1 proc. „Ceny żywności prawdopodobnie będą dalej rosnąć. Wpłynie na to również m.in. załamania się łańcuchów dostaw, a ich reorganizacja będzie się wiązać z kosztami, co przełoży się na dalszy wzrost cen. W przyszłym roku znacząco wzrosną koszty produkcji rolnej. W dłuższej perspektywie na koszty żywności wpłyną też anomalie pogodowe i m.in. unijna polityka klimatyczna” – stwierdził ekonomista Jakub Rybacki z PIE w rozmowie z PAP.

Choć na rynkach światowych ceny zbóż spadły, to podrożało mięso i nabiał. Wskaźnik cen produktów mlecznych wyniósł w czerwcu 149,8 pkt – o 5,9 pkt więcej niż w maju i o 29,9 pkt więcej niż w czerwcu 2021 r. Według „Indeksu cen w sklepach detalicznych” przygotowanego przez Uce Research i Wyższe Szkoły Bankowe, w czerwcu w Polsce najbardziej podrożało masło (prawie o 50 proc. rok do roku). Z kolei, według GUS, ceny masła poszły w górę o 31 proc. (oba badania różnią się metodologią). Czerwcowy wskaźnik cen wszystkich rodzajów mięsa na rynkach światowych osiągnął poziom 124,7 pkt, o 2,1 pkt więcej niż w maju i o 14 pkt niż rok temu. GUS natomiast wskazał, że wśród mięs, najbardziej podrożał w Polsce drób - o 35 proc. Co ciekawe, gdy na rynkach światowych spadły ceny cukru, u nas w czerwcu ten produkt należał do najbardziej drożejących ( o 39 proc. rok do roku - GUS). Na co może mieć wpływ m.in. sezonowa produkcja przetworów z owoców. Analitycy ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa tłumaczą globalny spadek cen cukru spowolnieniem gospodarczym i zwiększeniem podaży surowca na rynku brazylijskim.

ZOBACZ TEŻ:
Gdańsk. Ceny gofrów nad morzem poszły w górę na przyjazd turystów. Porównujemy je z tymi sprzed miesiąca. ZDJĘCIA

Wzrost cen w czerwcu 2022 r. w porównaniu do czerwca 2021 r. (według GUS) **

  • Ryż – 18,8 proc.
  • Mąka – 38 proc.
  • Pieczywo – 28,2 proc.
  • Makarony – 11,9 proc.
  • Mięso wołowe – 32,3 proc.
  • Mięso wieprzowe - 12,4 proc.
  • Mięso drobiowe – 34,7 proc.
  • Wędliny – 11,3 proc.
  • Ryby – 16,9 proc.
  • Mleko - 21 proc.
  • Sery – 19,4 proc.
  • Jaja – 17,6 proc.
  • Olej – 35,4 proc.
  • Masło – 30,6 proc.
  • Owoce – 6,2 proc.
  • Warzywa – 8,5 proc.
  • Cukier – 39,3 proc.
  • Kawa – 13,5 proc.
  • Napoje alkoholowe – 8,5 proc.

Inne:

  • Usługi transportowe – 20 proc.
  • Gaz – 46,2 proc.
  • Benzyna – 47,3 proc.
  • Opał – 122 proc.

W ujęciu rocznym ceny wszystkich produktów spożywczych wzrosły o 14,2 proc. W stosunku do maja wzrosły o 0,7 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto