18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cera mieszana - jak ją pielęgnować?

abcZdrowie.pl
by tmarsee530
Cera mieszana wymaga starannej pielęgnacji, by jej tendencja do wysuszania się i przetłuszczania nie doprowadziła do wystąpienia nieestetycznych zmian skórnych. Jakie są podstawowe zasady pielęgnacji tego typu cery?

Gładka i nieskazitelna cera to prawdziwy skarb od losu. Niestety, świetlistą skórą o jednolitym kolorycie może pochwalić się tylko niewielki odsetek ludzi. Pozostali zmagają się ze zmianami trądzikowymi, nadmiernym wydzielaniem sebum lub przesuszeniem skóry oraz jej łuszczeniem. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby, które jednocześnie doświadczają dwóch skrajnie różnych problemów skórnych: wysuszenia i przetłuszczenia cery.

Charakterystyka cery mieszanej

Określenie „strefa T” powstało z myślą o osobach posiadających cerę mieszaną, czyli rodzaj skóry z partiami tłustymi (czoło, broda i nos, tworzące słynne „T”) i suchymi (policzki, ewentualnie fragment czoła). W partiach tłustych gruczoły łojowe produkują duże ilości sebum, w związku z czym na skórze powstaje cienka warstwa łoju, a cera jest szczególnie podatna na rozwój zaskórników oraz pryszczy. Dla kontrastu, partie suche są napięte i przesuszone. Uczucie dyskomfortu jest szczególnie nasilone tuż po umyciu twarzy. Celem pielęgnacji cery mieszanej jest nawilżenie suchych partii i oczyszczenie partii tłustych.

Jakie kosmetyki poprawiają stan cery mieszanej?

Przypadkowy dobór kosmetyków nie jest problemem w przypadku cery normalnej, która wygląda zdrowo nawet przy minimalnych staraniach ze strony jej posiadacza. Niestety, cera mieszana nie jest aż tak wyrozumiała. Wszelkie zaniedbania i błędy w pielęgnacji są niemal od razu widoczne. Jeśli zapominamy o odpowiednim nawilżaniu skóry, naskórek zaczyna się łuszczyć i zyskuje lekko szary odcień. Z kolei w przypadku niedostatecznego oczyszczania i złuszczania partii tłustych, zmiany trądzikowe nasilają się, a pory stają się bardziej widoczne.

Kluczem do uniknięcia problemów z cerą są odpowiednie preparaty myjące i pielęgnujące skórę. Warto mieć oddzielny zestaw dla partii suchych i tłustych, ponieważ kosmetyk, który w pełni zaspokoiłby potrzeby dwóch odmiennych rodzajów cery to nadal rzadkość na rynku kosmetycznym. Nietrudno domyślić się, że suche partie twarzy potrzebują kremu nawilżającego, zawierającego kwas hialuronowy lub glicerynę. Z kolei partie tłuste warto łagodnie oczyszczać peelingiem enzymatycznym lub maseczkami typu peel-off. Nie zapominajmy, że skóra tłusta także wymaga regularnego nawilżania. W tym celu warto sięgnąć po maski nawilżające.

Domowe sposoby na cerę mieszaną

Preparaty kosmetyczne dostępne w drogeriach są wygodne w użyciu i mają ładny zapach, ale ze względu na zawartość substancji zapachowych, konserwantów i innych związków chemicznych mogą podrażniać suche partie twarzy. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest stosowanie naturalnych metod pielęgnacji cery:
• Do oczyszczania skóry można przygotować płyn cytrynowy (mieszanka wody i soku z cytryny), który złuszcza martwy naskórek i skutecznie zwęża rozszerzone pory.
• W ciągu dnia skórę twarzy można przemywać wyciągiem z lawendy, który tonizuje i oczyszcza skórę.
• Mieszanka olejku z drzewa sandałowego (3 krople) i olejku jojoba (15 ml) to świetny i aromatyczny sposób na nawilżenie cery mieszanej.

Systematyczne działanie pielęgnacyjne to najlepszy sposób na przybliżenie cery mieszanej do ideału. Wystarczy poświęcić kilka minut każdego dnia na niezbędne zabiegi myjące, nawilżające i oczyszczające, by skóra odwdzięczyła się zdrowym kolorytem i brakiem nieestetycznych zmian trądzikowych. Pamiętajmy, by nie zaniedbywać suchych partii twarzy – ich niedoskonałości mogą dać się we znaki dopiero po pewnym czasie, ale gdy przesuszenie skóry jest znaczne, doprowadzenie cery do dobrego stanu może zająć dużo czasu.

Wsparcie redakcyjne od:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto