MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chodowiecki w Zielonej Bramie

Grażyna Antoniewicz
Pielgrzymka do francuskiego lasku, 1779.
Pielgrzymka do francuskiego lasku, 1779.
W Zielonej Bramie wystawa "Ryciny Daniela Chodowieckiego w kolekcji Jacoba Kabruna. Artyście w 280 rocznicę urodzin". Na czym polega fenomen popularności tego znakomitego grafika i ilustratora - spytaliśmy artystów: ...

W Zielonej Bramie wystawa "Ryciny Daniela Chodowieckiego w kolekcji Jacoba Kabruna. Artyście w 280 rocznicę urodzin". Na czym polega fenomen popularności tego znakomitego grafika i ilustratora - spytaliśmy artystów: Krzysztofa Cybulskiego i Hugona Laseckiego oraz znanego ilustratora Wojciecha Czerniewskiego, prosząc o komentarz do wybranych prac.

Rycina "Pielgrzymka do francuskiego lasku" przypomina wyprawy na majówkę za miasto z całą rodziną - żartuje Krzysztof Cybulski z gdańskiej ASP (pracownia litografii). - Niosą pęta kiełbasy, precel i butelki w koszyku. Dzisiaj z pewnością ten temat zostałby inaczej potraktowany. Zamiast osiołka byłby rower lub samochód. Sądzę, że raczej na pewno grafik użyłby koloru. Tym, co mnie zachwyca w pracach Chodowieckiego, to charakter postaci oraz nastrój, wierne oddanie współczesnych mu czasów oraz delikatna kreska.
- Bohaterem grafiki "Chłopiec z przewiązaną twarzą" jest dziecko. Chłopiec zastanawia się, czy iść dalej, bo wieje wiatr (widać chmurki na niebie) - opowiada Hugon Lasecki. - Proporcje postaci są właściwe, świadczy o tym wielkość głowy w stosunku do całego ciała. Temat potraktowany trochę laurkowo (jak zwykle w tamtych czasach). Współczesny artysta skomponowałby inaczej otoczenie wokół postaci. Zróżnicowana i bogata jest faktura kompozycji, np. materia kapelusza, draperia, którą chłopak trzyma w ręku, czy roślinność obok.
- Urocza scena z życia rodzinnego - komentuje inną rycinę Wojciech Czerniewski. - Artysta przedstawia siebie samego, zajętego pracą, lecz w ścisłym i bardzo ciepłym otoczeniu swoich najbliższych - żony i dzieci. Wielu z nas, którzy zajmują się sztuką, wie, jak niełatwe jest pogodzenie życia rodzinnego z pracą artystyczną, wymagającą i zabierającą często więcej niż daje. Problem ten odczułem i ja, próbowałem się z nim uporać. U Daniela Chodowieckiego znalazłem potwierdzenie, że jednak można pogodzić jedno z drugim. Świadczy o tym ta mała i śliczna akwaforta.
Gdzie i kiedy
Muzeum Narodowe, Zielona Brama, Gdańsk, Długi Targ 24, tel. 58/307-59-12. Bilety: 8 - 4 zł. Otwarte w godz 10 - 17 wtorek-niedziela. Wystawa potrwa do 4 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto