18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Choroba Parkinsona - jak się objawia?

abcZdrowie.pl
by hapal
Choroba Parkinsona to poważne schorzenie, które obniża sprawność i jakość życia chorego. Poznaj typowe objawy tej choroby.

Choroba Parkinsona jest znana medycynie od lat, a mimo to nie do końca wiadomo, jaka jest jej przyczyna i jak skutecznie z nią walczyć. Schorzenie to klasyfikuje się jako chorobę neurodegeneracyjną, wynikającą z postępującego procesu zwyrodnieniowego, dotyczącego jednej grupy neuronów. Jakie symptomy wskazują na chorobę Parkinsona?

Kto choruje na parkinsonizm?

Według danych statystycznych, na chorobę Parkinsona najczęściej zapadają osoby w starszym wieku – około 2/3 chorych skończyło 65 lat. Warto jednak podkreślić, że schorzenie dotyka również ludzi młodych. Choroba rozwija się powoli, prowadząc do zmniejszenia sprawności intelektualnej i ruchowej, przy czym jej przebieg jest w dużej mierze kwestią indywidualną.

Podstawowe objawy choroby Parkinsona

Początkowe stadium rozwoju choroby Parkinsona charakteryzuje się przede wszystkim spowolnieniem ruchów podczas wykonywania codziennych, podstawowych czynności, takich jak siadanie, wstawanie i chodzenie. Ruchy chorego stają się wolniejsze, ponieważ sygnały wysyłane przez mózg do mięśni są opóźnione.

Typowym symptomem choroby Parkinsona jest również drżenie rąk we śnie lub w spoczynku. Pojawia się także odruch ocierania kciuka o sąsiadujący z nim palec wskazujący – objaw ten określa się jako ruch liczenia pieniędzy. W miarę upływu czasu, czynności wykonywane przez chorego są coraz wolniejsze i ograniczone w związku ze sztywnieniem mięśni. Nierzadko pojawia się również ból mięśni, który dodatkowo utrudnia wykonywanie ruchów.

Problem sztywnienia mięśni dotyczy także twarzy – chory rzadziej mruga powiekami i ma coraz mniej żywą mimikę. Pojawiają się trudności z wyraźnym wymawianiem słów i połykaniem, a pismo chorego staje się nieczytelne.

We wczesnym stadium zaawansowania klasycznym wręcz objawem schorzenia jest tak zwany „chód Parkinsona”. Określenie to ilustruje sposób chodzenia pacjentów: powłóczenie nogami, brak naturalnego kołysania ramion, opuszczenie ramion i głowy. Sama czynność chodzenia jest dla wielu chorych poważnym wyzwaniem – w trakcie wykonywania ruchów ciało może odmówić posłuszeństwa z powodu zesztywnienia mięśni.

Objawy drugorzędne choroby Parkinsona

Gdy parkinsonizm postępuje, pojawiają się kolejne dotkliwe symptomy schorzenia:
• Częste zaparcia – ich przyczyną jest brak kontroli nad pęcherzem moczowym i jelitami.
• Cofanie się śliny i pokarmu do ust – w wyniku trudności z ich połykaniem, pacjenci ślinią się, duszą i kaszlą.
• Nadmierne pocenie się i wysuszenie skóry na głowie oraz twarzy.
• Wolniejsze reakcje na bodźce.
• Niewyraźny charakter pisma.
• Mówienie szeptem na skutek osłabienia zdolności motorycznych.
• Uczucie niepokoju i depresja w związku ze zmienionym postrzeganiem świata.

Im dalej postępuje choroba Parkinsona, tym mniejsza jest sprawność chorego. Unieruchomienie pacjenta może niebezpośrednio doprowadzić do jego śmierci.

Jak leczyć chorobę Parkinsona?

Całkowite zahamowanie postępu choroby niestety przekracza możliwości współczesnej medycyny. Środki farmakologiczne stosowane obecnie w terapii choroby Parkinsona mogą bowiem jedynie opóźnić o kilka lat moment, w którym schorzenie zacznie objawiać się w sposób nasilony. Do tego czasu leki korzystnie wpływają również na jakość życia chorych i wydłużają ich czas przeżycia.

Ważnym elementem walki z chorobą Parkinsona jest rehabilitacja ruchowa, odpowiednio dobrana dieta, zdrowy tryb życia oraz leczenie zaburzeń współistniejących, na przykład depresji lub zaparć. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanych efektów, konieczne jest zastosowanie innych dostępnych form terapii.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto