18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chrapanie - skąd się bierze?

abcZdrowie.pl
by Alex Erde (flickr)
Chrapanie jest nie tylko uciążliwe dla otoczenia, lecz także szkodliwe dla zdrowia. Poznaj najczęstsze przyczyny dolegliwości.

„Chrapanie to nic innego jak wydawanie dźwięków przez falujące w trakcie oddychania części anatomiczne górnych dróg oddechowych” – tłumaczy laryngolog, Konstanty Dąbski. Części te to najczęściej języczek podniebienny, fałdy podniebienno-językowe i podniebienno-gardłowe, podniebienie miękkie, ściany gardła dolnego i środkowego, nagłośnia albo duży czy zapadający się język. Chrapanie może skutkować zaburzeniami snu i problemami z dotlenieniem organizmu. Chociaż dolegliwość często zwalczyć można domowymi sposobami, w przypadku wystąpienia problemu warto wybrać się do specjalisty, który określi dokładną przyczynę chrapania.

Najczęstsze przyczyny chrapania

Istnieje wiele możliwych przyczyn dolegliwości, dlatego jej określenie warto powierzyć specjaliście. „Chrapanie z reguły pojawia się w przebiegu nieprawidłowego toru oddychania, czyli oddychania przez usta spowodowanego upośledzoną drożnością nosa” – podaje laryngolog. Odnosi się to w szczególności do dzieci, młodzieży i osób w wieku średnim. U ludzi starszych chrapanie spowodowane oddychaniem przez usta wynikać może nie tylko z zaburzeń drożności nosa, lecz także z bezzębia, zmniejszonego napięcia mięśni czy chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

„Najczęstszymi przyczynami upośledzenia drożności nosa u dzieci i młodzieży są przerost migdałka trzeciego, wrodzone i nabyte skrzywienia przegrody nosa, zmiany obrzękowe małżowin nosowych w przebiegu bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych stanów zapalnych zatok przynosowych czy też nieżytów alergicznych nosa i zatok” – wymienia lek. med. Konstanty Dąbski. Specjalista przypomina także, że każdy przypadek zaburzeń drożności nosa wynikać może z groźnych procesów rozrostowych, do których dojść może niezależnie od wieku pacjenta.

Jak zaznacza lekarz, nos jest optymalną drogą oddechową – oczyszcza, nawilża, ogrzewa lub chłodzi powietrze, które przedostaje się do dolnych dróg oddechowych. Oddychanie ustami służyć powinno jedynie uzupełnieniu deficytu tlenowego, pojawiającego się w czasie intensywnej aktywności fizycznej. „Chrapanie to nie tylko nieprzyjemne dla otoczenia odgłosy, lecz także stany niedotlenienia całego organizmu, zatrucie dwutlenkiem węgla, zakwaszenie płynów i tkanek ustrojowych, brak wypoczynku w nocy, zmęczenie poranne i senność w trakcie dnia, gorszy rozwój umysłowy i fizyczny u dzieci, częste infekcje dróg oddechowych, moczenie nocne, nasilanie objawów wielu chorób (astma, padaczka, ADHD, cukrzyca), nasilenie zmian niedokrwiennych serca, mózgu i płuc u dorosłych, potęgowanie objawów nadciśnienia krwi i refluksu żołądkowo-przełykowego” – ostrzega ekspert.

Leczenie chrapania

Zdaniem lek. med. Konstantego Dąbskiego metod leczenia chrapania jest tak wiele, jak jego przyczyn. „Diagnostyką tego problemu i wytyczaniem procesu leczniczego zajmują się oddziały laryngologiczne oraz pulmonologiczne” – zaznacza specjalista. W celu stwierdzenia, które miejsca układu oddechowego stanowią przeszkodę dla powietrza, wykorzystuje się apnograf. Pozwala on na zarejestrowanie liczby bezdechów i spłyconych oddechów w czasie nocy, stopień niedotlenienia serca i rytm jego pracy, a także głośność chrapania. Jeżeli BMI pacjenta nie przewyższa 40, może on zostać poddany leczeniu zabiegowemu chrapania. W jego trakcie dokonuje się plastyki gardła, łuków podniebiennych i języczka.

Wiele osób próbuje radzić sobie z chrapaniem domowymi sposobami. Aby złagodzić dolegliwość, przed snem nie należy pić alkoholu, stosować leków nasennych ani uspokajających, a także trzeba rzucić palenie. Jeżeli chrapiący jest osobą otyłą, powinien przejść na dietę, ponieważ nadmierna waga może przyczyniać się do występowania dolegliwości.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto