Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn skarbnicą wiedzy

Turystyczne Perły Polski
Turystyczne Perły Polski
Do Cieszyna – wyjątkowego miasta pod wieloma względami, warto przyjechać aby zobaczyć bogate zbiory zgromadzone w muzeach. Samych muzeów jest w Cieszynie wiele, a niektóre z nich są zupełnie unikatowe. Jednym z najważniejszych jest Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Posiada ono bogate zbiory archeologiczne, historyczne, artystyczne i etnograficzne. Znajdują się tu m. in. sławne na całym świecie strzelby cieszynki, cieszyńskie filigrany, zbiór dagerotypów z połowy XIX w., zachowane fragmenty wystroju rotundy i zamku cieszyńskiego, monety z cieszyńskich mennic książęcych. Są też osobliwości np. ręka mumii i „głowa jednorożca” (www.muzeumcieszyn.pl).

Wyjątkowe jest również Muzeum Protestantyzmu – poświęcone historii ewangelicyzmu, z bogatymi zbiorami dokumentującymi dzieje protestantów na Śląsku Cieszyńskim (www.biblioteka.cieszyn.org.pl).

Perełką jest również Muzeum Drukarstwa. W czasie zwiedzania uruchamiane są zabytkowe urządzenia drukarskie, aby zaprezentować sposób ich pracy. Ciekawostką są również warsztaty, podczas których uczestnicy zapoznają się z podstawowymi technikami graficznymi oraz przygotowują matrycę z własnym rysunkiem lub ręcznie składają tekst czcionkami, a następnie tłoczą na starych prasach (www.muzeumdrukarstwa.eu).

Zwiedzając Cieszyn warto odwiedzić także Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich. Poświęcone jest Pułkowi, który w latach 1920-1939 stacjonował właśnie w Cieszynie. Znajdują się w nim unikatowe pamiątki po żołnierzach, pojazdy, broń, żołnierski ekwipunek i mundury (www.militariacieszyn.republika.pl).

Cieszyn ma do zaoferowania wyjątkową atrakcję dla miłośników książek i historii - Szlak cieszyńskich archiwów i bibliotek zabytkowych. Wiele unikalnych, zabytkowych kolekcji archiwalnych i bibliotecznych, które zbierane są już od średniowiecza, przechowywanych jest przez pięć instytucji państwowych, samorządowych i kościelnych: Książnicę Cieszyńską, Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Cieszynie, Bibliotekę i Archiwum im. Tschammera, Archiwum i Bibliotekę Konwentu Zakonu Bonifratrów oraz Bibliotekę Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Ich zbiory są prawdziwą skarbnicą wiedzy dla osób zainteresowanych regionem Śląska Cieszyńskiego (www.kc-cieszyn.pl, www.katowice.ap.gov.pl, www.biblioteka.cieszyn.org.pl, www.bonifratrzy-archiwum.pl, www.muzeumcieszyn.pl). 

Unikatową instytucją miejską jest Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości. Tworzy centrum przedsiębiorczości, którego głównym celem jest wykorzystanie potencjału projektantów i artystów dla pobudzenia rozwoju gospodarczego Śląska. W Zamku organizowanych jest wiele interesujących wystaw, można także wziąć udział w warsztatach i seminariach poświęconych wzornictwu (www.zamekcieszyn.pl).

Zainteresowanych sztuką zapraszamy również do Galerii „Szara”. Placówka ta słynie z promowania młodych, utalentowanych artystów, stanowi także centrum informacyjne skupiające się na europejskiej kulturze i sztuce współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Czech (www.galeriaszara.pl).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto