Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z tarczą?

Hubert Bierndgarski
Dziennikarze  japońskiej telewizji NHK rozmawiali o tarczy z prezydentem Słupska Maciejem Kobylińskim
Dziennikarze japońskiej telewizji NHK rozmawiali o tarczy z prezydentem Słupska Maciejem Kobylińskim
Prawie 60 proc. respondentów ze Słupska i powiatu słupskiego jest przeciwko instalacji w Redzikowie amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Na zlecenie Centrum Inicjatyw Społecznych w Słupsku przeprowadzono badania ...

Prawie 60 proc. respondentów ze Słupska i powiatu słupskiego jest przeciwko instalacji w Redzikowie amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Na zlecenie Centrum Inicjatyw Społecznych w Słupsku przeprowadzono badania dotyczące instalacji tarczy.

Wyniki badań pojawiły się na kilka dni przed dzisiejszą manifestacją przeciwko systemowi antyrakietowemu. Organizatorzy liczą na to, że pojawi się kilkaset osób. Podobnie do pikiety podchodzą policjanci, którzy są do Słupska ściągani z całego województwa pomorskiego.
Badania przeprowadzono na 500-osobowej, reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Słupska i powiatu słupskiego. Sondaż wykonała sopocka Pracownia Badań Społecznych PBS DGA. Jej wyniki nie odbiegają od wcześniejszych ankiet dotyczących tarczy, które przygotowały ogólnopolskie media, Pomorski Urząd Marszałkowski oraz lokalne organizacje społeczne.
- Z badań jednoznacznie wynika, że większość mieszkańców jest przeciwko instalacji - mówi Marcin Dadel, prezes CIO w Słupsku. - Podział ten zmienia się nieznacznie w zależności od grupy wiekowej oraz tego, czy pytana osoba mieszka w samym Słupsku, czy w powiecie. Generalnie jednak większość pytanych jest przeciwko tarczy.
Ciekawe są jednak wyniki dotyczące pytania "Za jaką cenę zgodziłby się pan/pani na wybudowanie tarczy antyrakietowej w Redzikowie?". Tutaj okazuje się, że gdyby Amerykanie w zamian za budowę tarczy zainwestowali w regionie - za jej postawieniem opowiedziałoby się aż 37 proc. pytanych (48 proc. nie zgadza się na tarczę za żadną cenę). Na wybudowanie tarczy, nawet za darmo, zgodziłoby się 7,5 proc. pytanych. Zdecydowana większość pytanych (89 proc.) twierdzi, że są za mało informowani o projekcie. Ich zdaniem, wiadomości takie powinien przekazywać lokalny samorząd (46 proc.) i rząd (43 proc.). Co ciekawe, mimo że aż 60 proc. jest przeciwko tarczy, to 69 proc. pytanych nie będzie brało udziału w manifestacjach związanych z instalacją. 21 proc. pytanych będzie manifestować przeciwko, a 6 proc. za tarczą.
O tym czy dane z sondażu sprawdzą się, będziemy mogli przekonać się już dzisiaj w samo południe. Dokładnie o tej godzinie, przed ratuszem, rozpocznie się pikieta przeciwko amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Manifestacje odbędą się również pod polskimi ambasadami w Pradze, Waszyngtonie, Moskwie, Londynie, Berlinie i Hamburgu.
Natomiast w niedzielę, 30 marca, w auli Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, w godz. 11-14 odbędzie się konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z postulatem wybudowania w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.
Co ciekawe, wczoraj Słupsk odwiedzili dziennikarze japońskiej, publicznej telewizji NHK. Ich wizyta związana jest właśnie z budową w Redzikowie tarczy antyrakietowej.
- Przyjechaliśmy do Polski z dwóch powodów - mówi Noihiro Saito, dziennikarz tej telewizji. - Po pierwsze, Japonia również negocjuje ze USA budowę amerykańskiej tarczy antyrakietowej, więc temat jest dla nas równie ważny. Po drugie, chcemy się dowiedzieć, jak polskie społeczeństwo podchodzi do tej inwestycji.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto