Co mieszkaniec Gdańska powinien wiedzieć o koncie oszczędnościowym?

Materiał informacyjny Rankomat.pl
Wiele osób twierdzi, że systematyczne odkładanie pieniędzy to dobry nawyk, bo oszczędności dają poczucie bezpieczeństwa i swobody. Pozwalają zebrać potrzebne środki np. na wkład własny do kredytu mieszkaniowego czy na wymarzone wakacje. Jednym ze sprawdzonych i skutecznych sposobów na gromadzenie kapitału jest prowadzenie konta oszczędnościowego. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym niezwykle użytecznym produkcie bankowym.

Jak działa konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to proste rozwiązanie, które umożliwia bezpieczne pomnażanie zgromadzonych środków finansowych. Stanowi połączenie konta osobistego i lokaty bankowej. Z jednej strony umożliwia swobodny dostęp do funduszy, podobnie jak typowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Z drugiej — pozwala osiągnąć zysk w postaci odsetek od zebranego na koncie kapitału. Wysokość „zarobku” zależy od oprocentowania, które podaje się w skali roku.

Konta oszczędnościowe powstają z myślą o klientach indywidualnych i biznesowych. Zapewniają możliwość dysponowania oszczędnościami bez strat odsetek, jak ma to miejsce przy standardowych lokatach. Warto jednak uważać, bo niektóre banki przewidują naliczanie dodatkowych kosztów, np. za wypłacanie pieniędzy z rachunku. Wówczas, przy regularnym pobieraniu kapitału, łatwo można w szybkim tempie „zredukować” naliczone odsetki.

Warto wiedzieć! Środki zgromadzone na kontach oszczędnościowych są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Zabezpieczeniu podlega kwota w złotych stanowiąca równowartość 100 tys. euro.

Jak otworzyć konto oszczędnościowe?

Jeśli planujesz otworzyć konto oszczędnościowe i zależy Ci na minimalnej liczbie formalności, możesz rozważyć ofertę banku, w którym masz już rachunek osobisty. Takie rozwiązanie pozwoli skorzystać z uproszczonych procedur i umożliwi utworzenie konta przez Internet, np. za pomocą bankowości mobilnej lub wniosku online.

Są też osoby, które chcą skorzystać z promocyjnej oferty cechującej się np. korzystnym oprocentowaniem w określonym przedziale czasowym. Tacy klienci prawdopodobnie będą musieli zawnioskować o założenie konta oszczędnościowego w wybranej instytucji. To jednak nie problem. Większość banków przewiduje możliwość utworzenia rachunku bez wychodzenia z domu — przez Internet lub za pośrednictwem infolinii.

Jak wybrać odpowiednie konto oszczędnościowe?

Wybór odpowiedniego konta oszczędnościowego pozwala na zwiększenie zysku. Podczas przeglądania ofert zwróć uwagę na:

  • wysokość oprocentowania;
  • warunki otwarcia rachunku (niektóre banki wymagają utworzenia konta osobistego);
  • częstotliwość naliczania odsetek;
  • liczbę dozwolonych darmowych wypłat w ciągu miesiąca;
  • koszt wykonywania przelewów.

W poszukiwaniu najlepszych propozycji pomoże Ci sprawdzony ranking kont oszczędnościowych. Ważne, aby takie zestawienie uwzględniało wyłącznie zweryfikowane oferty bankowe i prezentowało aktualne informacje. Skorzystanie z rankingu pozwoli Ci poznać najlepsze sposoby na bezpieczne odłożenie pieniędzy.

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Konto oszczędnościowe i lokata bankowa to produkty zakładane w celu bezpiecznego pomnażania pieniędzy. Finalny wybór zależy od wymagań i możliwości klienta, jednak warto wskazać na kilka istotnych różnic pomiędzy oboma rozwiązaniami.

  • Lokata w pewnym sensie wymusza na kliencie „zamrożenie” oszczędności na pewien czas. Wpłacone pieniądze muszą znajdować się na koncie np. 3, 6 lub 12 miesięcy. Przedwczesne podjęcie środków zazwyczaj powoduje utratę wszystkich zgromadzonych odsetek.
  • Konto oszczędnościowe daje dużo większą swobodę i pozwala zachować nieustanny dostęp do pieniędzy.

Mimo niższego oprocentowania, gwarantuje większą elastyczność.

Jeśli jednak nie planujesz w najbliższej przyszłości żadnych dużych wydatków, sprawdź ranking lokat bankowych 2023 i wybierz produkt oferujący najlepsze warunki.

Jaki zysk przynosi konto oszczędnościowe?

Suma odsetek pozyskanych z konta oszczędnościowego zmienia się w zależności od wielu czynników. Wpływ na zysk mają m.in. wysokość oprocentowania, kwota wpłacona na rachunek, kapitalizacja odsetek czy długość okresu oszczędzania.

Przykład: Pan Marcin wpłacił na konto oszczędnościowe oprocentowane na poziomie 6,5% w skali roku kwotę 8 000 zł. Po miesiącu na rachunku zgromadzi się ok. 35 zł (po odliczeniu podatku).

Warto wiedzieć! Odsetki pozyskane z konta oszczędnościowego podlegają opodatkowaniu. Od zysku bank zawsze odlicza tzw. podatek Belki, którego stawka wynosi 19%.

Konta oszczędnościowe — podsumowanie

Konto oszczędnościowe to mało skomplikowany produkt bankowy odpowiedni dla każdej osoby, której zależy na zgromadzeniu pieniędzy. Pozwala w bezpieczny sposób odkładać kapitał bez utraty dostępu do własnych środków finansowych. Zakładając konto, weź pod uwagę oferty z możliwie najwyższym oprocentowaniem i pozwalające na wykonywanie jak największej liczby darmowych przelewów. Duże znaczenie mają również kwestia kapitalizacji odsetek i konieczność korzystania z dodatkowych produktów banku. Wejdź na stronę: https://finanse.rankomat.pl/. Tam znajdziesz najlepsze oferty promocyjne przygotowane przez różne banki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto