Co z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego dla Jelitkowa i Brzeźna? Do jednego z nich radni PiS mają zastrzeżenia

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Tomasz Bolt/Polskapresse
Udostępnij:
W trakcie XLIV sesji Rady Miasta Gdańska radni głosować będą nad uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Jelitkowie oraz w Brzeźnie. Temu pierwszemu sprzeciwiają się radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy podkreślają walory historyczne oraz zwracają uwagę na fakt, że zagęszczenie zabudowy przy jednoczesnym braku wsparcia dla obecnych mieszkańców może kolejnym etapem zabetonowania Gdańska.

- Na wczorajszej komisji zagospodarowania przestrzennego, jak i na dzisiejszej sesji Rady Miasta procedowane mają być miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które budziły sporo emocji zarówno wśród mieszkańców Jelitkowa jak i Brzeźna w Gdańsku - podkreślił Przemysław Majewski, radny PiS.

Jak dodał Andrzej Skiba, drugi z radnych zaangażowanych, plan miejscowy dla Brzeźna tj. rejon ul. Krasickiego i ul. Sybiraków, to plan, dzięki któremu ziścić się ma powstanie basenu dla mieszkańców Brzeźna, Nowego Portu czy Letnicy.

- Cieszymy się, że dzięki darowiźnie działki, która należy do Skarbu Państwa, Miasto Gdańsk ma ułatwioną drogę do realizacji tej inwestycji - zaznaczył Andrzej Skiba. - Przeczy to też fałszywej narracji władz Gdańska o tym, że rząd nie wspiera miasta. Ta darowizna poprzez zarządzenie Wojewody Pomorskiego, daje realną szansę, że w ciągu pięciu lat w Brzeźnie powstanie basen z prawdziwego zdarzenia.

Decyzją Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha z dnia 31 grudnia 2021 roku podjęto decyzję o dokonaniu darowizny nieruchomości z zasobu Skarbu Państwa, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków jako działki: nr 258 o powierzchni 1,2340 ha oraz nr 245 o powierzchni 0,0199 ha, położonej w Gdańsku w rejonie ul. Sybiraków i ul. Krasickiego, obręb 45, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr GD1G/00013648/1, na rzecz Gminy Miasta Gdańska, z przeznaczeniem pod budowę basenu dzielnicowego w Gdańsku oraz w celu utrzymania rowu melioracyjnego na działce nr 258.

Miasto Gdańsk na realizację budowy basenu na wspomnianej działce ma 5 lat od dnia przekazania darowizny.

Nieco więcej zastrzeżeń i wątpliwości budzi za to drugi z planów, dotyczący bezpośrednio Jelitkowa, a ściślej ul. Kaplicznej i ul. Bałtyckiej.

- Drugi z planów miejscowych dotyczy rejonu Jelitkowa, w tym zabytkowych chat rybackich, które są we władaniu Gdańskich Nieruchomości - dodał Przemysław Majewski. - Jak można było zauważyć w dokumentach TVP3 Gdańsk czy TVP 1 miejskie budynki są w opłakanym stanie i przez lata nie mogą doczekać się remontów. Co więcej razem z mieszkańcami powtarzaliśmy, że projektowany plan miejscowy nie chroni tej zabudowy, a wręcz przeciwnie, może doprowadzić do zagęszczenia zabudowy i zepsucia krajobrazu ulic Kaplicznej i Bałtyckiej. Dlatego cieszymy się, że Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wsłuchał się w głosy mieszkańców i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w tym pana Tomasza Korzeniowskiego i postanowił o wznowieniu z urzędu postępowania w sprawie uzgodnienia tego planu miejscowego.

Jak podkreślają radni, decyzja wojewody daje szansę na uchronienie zabytkowych uliczek przed "betonozą", która dotyka inne dzielnice Gdańska.

Protest wobec działań miasta wyrażają również mieszkańcy, w tym Stanisław Esden-Tempski, poeta, prozaik, który wraz z innymi gdańszczanami i gdańszczankami chciałby móc wziąć odpowiedzialność za zabytkowe budynki.

- To powinno zostać mieszkańcom umożliwione, skoro Gdańskie Nieruchomości sobie z tym nie radzą - dodaje Andrzej Skiba, radny PiS.

O co jednak przed XLIV sesją apelują radni Prawa i Sprawiedliwości?

- Mówimy - tak - dla planu miejscowego w Brzeźnie, który jest przykładem dobrej współpracy Gdańska i polskiego rządu - podkreśla Przemysław Majewski. - Zarazem domagamy się wycofania z porządku obrad planu miejscowego dla Jelitkowa wobec postanowienia konserwatora zabytków.

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Skrzot o wznowieniu z urzędu postępowania w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Jelitkowie podjął w dniu 25 stycznia 2022 roku.

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzja ta ma związek z wyjściem na jaw istotnych dla sprawy nowych okoliczności faktycznych oraz nowych dowodów istniejących w dniu wydania postanowienia z sierpnia 2021 roku, a nieznany PUW w dniu rozstrzygania w sprawie.

Obydwa plany miejscowe dla Jelitkowa i Brzeźna będą poddawane głosowaniu w trakcie XLIV sesji Rady Miasta Gdańsk, która odbędzie się 27 stycznia 2022 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: Co z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego dla Jelitkowa i Brzeźna? Do jednego z nich radni PiS mają zastrzeżenia - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie