MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej pożarów traw w powiecie gdańskim. "To zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi" | ZDJĘCIA

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Wypalanie traw, czyli w mniemaniu wielu sposób na "użyźnianie gleby". Sposób niekoniecznie efektywny, a na pewno bardzo niebezpieczny. W samym powiecie gdańskim w ostatnim czasie kilkukrotnie zdarzało się, że ogień przy tego typu praktykach rozprzestrzeniał się w niekontrolowany sposób, a interweniować musieli strażacy. "To zagrożenie dla zdrowia i życia ludzie" - przestrzegają służby.

Wypalanie traw nie ma sensu! Strażacy ostrzegają przed zagrożeniem

Od kilku tygodni w powiecie gdańskim coraz częściej odnotowuje się praktykę wypalania traw. Zjawiska te są popularne na przełomie zimy i wiosny, a ci którzy, tego dokonują, argumentują swoje działania "chęcią użyźnienia gleby". Myślenie to, okazuje się jednak błędnym.

- Niestety przełom wiosny i zimy jest sezonem, w którym trawy jeszcze nie zazieleniły się, a nadal są suche. Cały czas wśród niektórych osób funkcjonuje pogląd, że wypalanie traw użyźnia glebę. Często na wiosnę wypalamy też pozostałości roślinne, co może zapoczątkować pożar traw - mówi mł. asp. Marcin Tabiś z KP PSP w Pruszczu Gdańskim. - Jest to zagrożenie głównie dla zwierząt i roślinności, ale zawsze jest możliwość, że może się to rozprzestrzenić także na siedliska ludzkie w pobliżu.

- Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób - informują strażacy z Wydziału Informacji i Promocji Komendy Głównej PSP.

Coraz więcej pożarów traw w powiecie gdańskim

Po zimie, trawy są wysuszone, a wzniecony na nich ogień rozprzestrzeniać się może bardzo szybko. O niszczycielskim żywiole często przekonują się strażacy, także z powiatu gdańskiego. Tylko w marcu do podobnych pożarów dochodziło m.in. w m. Trutnowy i Błotnik (gm. Cedry Wielkie), Warczu (gm. Trąbki Wielkie), czy Jagatowie (gm. Pruszcz Gdański).

Coraz więcej pożarów traw w powiecie gdańskim. "To zagrożeni...

W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przynoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. To nie tylko niebezpieczne, ale także surowo karane prawnie. Obecnie zgodnie z kodeksem wykroczeń, za tego typu działania przewiduje się karę grzywny w wysokości do 5 tys. złotych. I to nie wszystko, bo jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat!

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto