Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej pracuje za "dach nad głową"

(tor)
Do naszej redakcji dotarły sygnały, że coraz częściej w Trójmieście oferuje się pracę tylko za dach nad głową i podstawowe wyżywienie. Oferty dotyczą głównie opieki nad dziećmi, osobami starszymi i przewlekle ...

Do naszej redakcji dotarły sygnały, że coraz częściej w Trójmieście oferuje się pracę tylko za dach nad głową i podstawowe wyżywienie.

Oferty dotyczą głównie opieki nad dziećmi, osobami starszymi i przewlekle chorymi. Pracownikom oferuje się pokój i wyżywienie. Bardzo rzadko w skład "uposażenia" wchodzi kieszonkowe rzędu kilkudziesięciu złotych.
Zjawisko jest łatwo wytłumaczalne. 20-procentowa krajowa stopa bezrobocia, na którą składa się także armia ludzi nieposiadających praw do jakichkolwiek zasiłków, zmusza niektórych do szukania pracy opartej na bardzo ciężkich warunkach.

- Najczęściej pracą za dach nad głową są zainteresowane dziewczęta z małych miejscowości, dotkniętych strukturalnym bezrobociem - informuje Katarzyna Reder, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. - Cały problem polega na tym, że tego typu umowa nie wyczerpuje definicji stosunku pracy, więc nie znajduje się w gestii służb zajmujących się pośrednictwem i inspekcją pracy. Pracodawcy trafili w lukę prawną i w zasadzie nie ma sposobu egzekwowania od nich przepisów.

- Opieka nad dzieckiem czy zatrudnienie w charakterze gosposi to prace, które można realizować na podstawie umowy cywilno prawnej - mówi Janusz Białek, starszy inspektor Okręgowej Inspekcji Pracy w Gdańsku. - Praca za mieszkanie i wyżywienie może być rozwiązaniem dla osoby szukającej lokum lub nowego zatrudnienia, albo uczącej się w większym mieście. Jeśli takie zatrudnienie przeciąga się na okres kilku miesięcy i jest mocno przeładowane obowiązkami, to istnieje możliwość dochodzenia swoich praw w sądzie cywilnym lub sądzie pracy. Jest to jednak możliwość mocno teoretyczna, gdyż trudno udowodnić warunki pracy i zakres obowiązków.
Najbardziej rozbrajający okazał się jeden z ogłoszeniodawców:

- Pokój to już od 300 zł wzwyż, wyżywienie 100-200 zł. Nie przewiduję kieszonkowego. O pracę jest trudno, a mnie samemu jest ciężko.

- Niestety, tego typu warunki pracy nie są tylko polską specyfiką - komentuje Katarzyna Reder. - Na podobne przypadki można naciąć się w wiele bogatszych krajach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej pracuje za "dach nad głową" - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto