Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cuda bez cudów

LB
O nowościach w dermatologii estetycznej rozmawiamy z profesor Grażyną Broniarczyk-Dyła z Kliniki dermatologicznej Akademii Medycznej w Łodzi, przewodniczącą Sekcji Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa ...

O nowościach w dermatologii estetycznej rozmawiamy z profesor Grażyną Broniarczyk-Dyła z Kliniki

dermatologicznej Akademii Medycznej w Łodzi, przewodniczącą Sekcji Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego:

Czy powinniśmy walczyć z naszym wiekiem metrykalnym?

Coraz częściej przekonujemy się, że nasz wygląd ma ogromne znaczenie. Wpływa na jakość naszego życia i decyduje o wrażeniu, jakie wywieramy na osobie, z którą spotkamy się po raz pierwszy. Niekiedy przesądza nawet o uzyskaniu pracy. Chcemy zatrzymać objawy starzenia się skóry, poznać ich przyczyny i przeciwdziałać im. Współczesna dermatologia estetyczna radzi sobie z objawami starzejącej się skóry tj. wiotkością powiek, zmarszczkami wokół oczu tzw. kurzymi łapkami, pobruzdowaniem w okolicach gładziny, uwypukleniem fałdu nosowo-wargowego, zwiotczeniem dolnych partii skóry policzków, utratą napięcia mięśni i skóry szyi. Naskórek ulega pogrubieniu, w jego obrębie uwidaczniają się przebarwienia, odbarwienia, popękane naczynia krwionośne, ogniska nadmiernego rogowacenia, piegi, plamy soczewicowate i brodawki łojotokowe. Zmiany te są wynikiem uwarunkowań genetycznych, uszkodzeń posłonecznych lub mimiki mięśni. Bywają związane z nałogami i współistniejącymi chorobami.

Kto może wykonywać modne zabiegi wypełniające zmarszczki i bruzdy na twarzy?

Takie zabiegi może wykonywać tylko i wyłącznie lekarz. Należą do nich różne metody lecznicze. tj. materiały iniekcyjne tzw. implanty skórne zawierające kolagen bydlęcy (zyderm do wypełniania powierzchniowych i zyplast do głębokich zmarszczek, bruzd i blizn). Są to materiały pochodzenia zwierzęcego. Dlatego przed zabiegiem trzeba przeprowadzić bardzo dokładny wywiad i wykonać próbę uczuleniową. Należy przy tym pamiętać, że reakcja alergiczna może być opóźniona. Decydując się na taki zabieg trzeba dokładnie rozważyć swoje oczekiwania, mieć świadomość przeciwwskazań i wiedzę o ewentualnych powikłaniach. Zabiegów nie wolno wykonywać pacjentom przyjmującym niektóre leki ( immunosupresyjne, kortykosteroidy), chorującym na choroby autoimmunologiczne (toczeń rumieniowaty, zapalenie skórno-mięśniowe, reumatoidalne zapalenie stawów) oraz w okresie karmienia i ciąży. Pacjent musi wiedzieć, że po zabiegu powinien zrezygnować z przebywanie na słońcu. Należy również pamiętać, że u pewnych osób może występować skłonność do powstawania bliznowców, przerosłych blizn lub nawrotowej opryszczki. Do innych jeszcze implantów należą polimery kwasu hialuronowego.

Czy zabiegi z wykorzystaniem preparatu jadu kiełbasianego, który poraża nerwy twarzy, są bezpieczne dla pacjentki?

Zmarszczki mimiczne i powstające w związku z biologicznym procesem starzenia się skóry można usunąć stosując wybiórcze odnerwienie mięśni twarzy toksyną botulinową.
Leczy się nią także niektóre schorzenia skóry (np. nadmierne pocenie). Taki zabieg wymaga olbrzymiej wprawy i znajomości anatomii.

Czy możemy bezkarnie złuszczać skórę?

Doskonałe efekty poprawy naszego stanu skóry uzyskujemy stosując peelingi chemiczne, fizyczne i mechaniczne, laserową termobrazję i tzw. kriopeelingi. W zależności od głębokości zniszczenia tkanek dzielimy je na powierzchniowe, średniogłębokie i głębokie. W złuszczaniu chemicznym znajdują zastosowania alfahydroksykwasy pochodzące z naturalnych źródeł (występują w owocach i innych pokarmach). Najczęściej stosowany jest kwas glikolowy pochodzący z trzciny cukrowej. Wpływ kwasów owocowych na skórę człowieka zależy od ich stężenia. Niższe stężenia, zawarte w dostępnych powszechnie preparatach kosmetycznych ograniczające się do złuszczania warstwy rogowej naskórka mogą być wykonywane w warunkach domowych lub gabinetach kosmetycznych. Wyższe stężenia wymagają wprawy i doświadczenia. Pacjent musi wiedzieć, że po takich zabiegach nie może korzystać z sauny i solarium, a skórę musi chronić przed słońcem. W przeciwnym razie efekt może być gorszy niż przed zabiegiem.

Czy możemy spokojnie korzystać z laseroterapii?

Laseroterapia jest uważana obecnie za metodę z wyboru w leczeniu wielu chorób dermatologicznych jak usuwanie brodawek, naczyniaków, stanów przedrakowych, łagodnych nowotworów, przebarwień, tatuaży, a nawet nadmiernego owłosienia.

Olbrzymim problemem są obecnie zmiany skóry związane z działaniem promieniowania słonecznego, zwłaszcza u osób z jasną karnacją, z licznymi zmianami melanocytowymi czy też atypowymi, które mogą być markerem wystąpienia czerniaka. Zwraca się dużą uwagę na konieczność stosowana kremów fotoprotekcyjnych już od wczesnego dzieciństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto