Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cudzoziemcy na Pomorzu. Według danych ZUS z rejestru ubezpieczonych ubyło ich ponad 600

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Tomasz Bolt/Polskapresse
Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w pomorskich placówkach do ubezpieczeń społecznych jeszcze w grudniu 2021 roku zgłoszonych było 54 tysiące obcokrajowców. Na początku roku ubyło ich jednak ponad 600. Powód? Część zmieniła rodzaj zatrudnienia i nie jest ubezpieczona w ZUS, część pracuje na czarno, a jeszcze inna grupa po prostu opuściła Polskę.

- 31 grudnia 2021 roku w gdańskim oddziale ZUS zarejestrowanych było niemal 47,1 tysiąca, a w słupskim prawie 6,9 tysiąca cudzoziemców - informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik ZUS w Gdańsku.

Cudzoziemcy na Pomorzu. Według danych ZUS na początku roku ubyło ich ponad 600

Liczba obcokrajowców, którzy mają umowę o pracę, osiągnęła niemal 26,8 tysiąca i w porównaniu do końca października ubiegłego roku wzrosła o ponad 200. To blisko połowa wszystkich zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu przybyszy z zagranicy.

- Przybyło również cudzoziemców, którzy prowadza własną działalność gospodarczą - dodaje Krzysztof Cieszyński. - Ich liczba na koniec października wynosiła 1426, by wzrosnąć na koniec roku do 1448. Pozostali obcokrajowcy na Pomorzu zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. na zleceniu.

Zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku cudzoziemcy pochodzą z ponad stu państw.

Na koniec grudnia najwięcej było wśród nich obywateli Ukrainy – niemal 40 tysięcy Drugą grupę stanowiło blisko 4,5 tysiąca obywateli Białorusi. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Gruzji (1220), Rosji (1189) i Mołdawii (1026).

Województwo pomorskie wybierają także osoby z odleglejszych krajów. Ubezpieczonych w pomorskich oddziałach ZUS było m.in. po 4 obywateli Kambodży, Libii, Nowej Zelandii, Tajwanu, Ugandy czy Wybrzeża Kości Słoniowej.

- Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS - dodaje Krzysztof Cieszyński, rzecznik regionalny ZUS. - Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie, zatrudnienie na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS.

Jak dodaje rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę obcokrajowiec podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce.

Według nieoficjalnych danych obcokrajowców pracujących na Pomorzu może być nawet 100 tysięcy.

Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców w 2021 roku, w Polsce ważne dokumenty pobytowe posiadało 457 tysięcy osób. Najliczniejszą grupę stanowili Ukraińcy, których w naszym kraju odnotowano ponad 244 tysięcy. W porównaniu do 2020 roku to wzrost o niemal 30 tysięcy osób.

Warto jednak pamiętać, że dane, które podaje Urząd do Spraw Cudzoziemców, nie uwzględniają osób, które w Polsce przebywają tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz, lub też są obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cudzoziemcy na Pomorzu. Według danych ZUS z rejestru ubezpieczonych ubyło ich ponad 600 - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto