18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cukiernie na Długiej w Gdańsku: Legendarne słodkości pana Schuberta ZDJĘCIA

Marek Adamkowicz / opr. Tamina
Wielki Post to może nie najlepszy czas na delektowanie się słodyczami, ale wspominać je to jeszcze nie grzech. Okazją ku temu jest patera, która w tym tygodniu trafiła do zbiorów Strefy Historycznej Wolnego Miasta Gdańska przy ul. Piwnej.

Na tropie cukiernika  
- Tego rodzaju eksponaty nie są spotykane zbyt często - przyznaje Mirosław Piskorski ze Strefy Historycznej. - Już choćby z tego względu warto zwrócić na nią uwagę. 

Na paterze znajduje się napis wskazujący, że pochodzi ona z cukierni Julius Schubert&Sohn. Śladem tej firmy poszedł Aleksander Masłowski, przewodnik turystyczny i miłośnik dawnego Gdańska.
- Julius Schubert był cukiernikiem. Swoją cukiernię miał przy Długiej 8 - opowiada Aleksander Masłowski. - W 1873 roku dokupił kamienicę przy Długiej 7 i tak pod adresem Długa 7/8 cukiernia funkcjonowała do lat międzywojennych, kiedy to jego spadkobiercy poszerzyli ją o parter kamienicy pod numerem 6. Odtąd, do 1945 roku, cukiernia Julius Schubert&Sohn funkcjonowała pod adresem Langgasse 6-8.

Aleksander Masłowski posiada w swoich zbiorach ulotkę reklamową tego zakładu z 1875 r., na której klientów tak namawiano do kupna słodkości: 
"Na święta polecam moje wyroby, zwłaszcza pierniki toruńskie i berlińskie, marcepan, herbatniki i sękacze, masy cukrowe, obfite i wyszukane desery czekoladowe, angielskie biskity Huntleya i Palmera w rozmaitych rodzajach etc. Zamówienia zamiejscowe są mile widziane i będą szybko realizowane po najniższych cenach. Handlarzom polecam szczególnie obrazkowe pierniki i ozdoby choinkowe po 1 fenigu za sztukę, a także tanie wyroby piankowe do wieszania na choince, drobne i zwykłe korzenne ciasteczka. Proszę o prędkie zamówienia, bowiem nie mogę gwarantować odpowiednio starannego opakowania dla tych późniejszych. Z poważaniem Julius Schubert Gdańsk, Długa 7 i 8".
Wielki Post to może nie najlepszy czas na delektowanie się słodyczami, ale wspominać je to jeszcze nie grzech. Okazją ku temu jest patera, która w tym tygodniu trafiła do zbiorów Strefy Historycznej Wolnego Miasta Gdańska przy ul. Piwnej. Na tropie cukiernika - Tego rodzaju eksponaty nie są spotykane zbyt często - przyznaje Mirosław Piskorski ze Strefy Historycznej. - Już choćby z tego względu warto zwrócić na nią uwagę. Na paterze znajduje się napis wskazujący, że pochodzi ona z cukierni Julius Schubert&Sohn. Śladem tej firmy poszedł Aleksander Masłowski, przewodnik turystyczny i miłośnik dawnego Gdańska. - Julius Schubert był cukiernikiem. Swoją cukiernię miał przy Długiej 8 - opowiada Aleksander Masłowski. - W 1873 roku dokupił kamienicę przy Długiej 7 i tak pod adresem Długa 7/8 cukiernia funkcjonowała do lat międzywojennych, kiedy to jego spadkobiercy poszerzyli ją o parter kamienicy pod numerem 6. Odtąd, do 1945 roku, cukiernia Julius Schubert&Sohn funkcjonowała pod adresem Langgasse 6-8. Aleksander Masłowski posiada w swoich zbiorach ulotkę reklamową tego zakładu z 1875 r., na której klientów tak namawiano do kupna słodkości: "Na święta polecam moje wyroby, zwłaszcza pierniki toruńskie i berlińskie, marcepan, herbatniki i sękacze, masy cukrowe, obfite i wyszukane desery czekoladowe, angielskie biskity Huntleya i Palmera w rozmaitych rodzajach etc. Zamówienia zamiejscowe są mile widziane i będą szybko realizowane po najniższych cenach. Handlarzom polecam szczególnie obrazkowe pierniki i ozdoby choinkowe po 1 fenigu za sztukę, a także tanie wyroby piankowe do wieszania na choince, drobne i zwykłe korzenne ciasteczka. Proszę o prędkie zamówienia, bowiem nie mogę gwarantować odpowiednio starannego opakowania dla tych późniejszych. Z poważaniem Julius Schubert Gdańsk, Długa 7 i 8". Ze zbiorów Aleksandra Masłowskiego
Gdańsk posiada długie tradycje cukiernicze. Okazją do ich przypomnienia jest patera, która trafiła do zbiorów Strefy Historycznej Wolnego Miasta Gdańska. O niej, a także o tym, gdzie małe dzieci zabierano na spacer, żeby słodko spały...
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto