Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarny czwartek w wersji albumowej

Ryszarda Wojciechowska
Mat. promocyjne
Prawda jest oczywista. Nie byłoby tego albumu, gdyby nie film. "Czarny czwartek" to pierwsza fabularna opowieść o tragicznych wydarzeniach w Gdyni z grudnia 1970 roku. Film trafi do kin tuż po uroczystej premierze, zaplanowanej na 21 lutego w Teatrze Polskim w Warszawie. Ale już teraz swoją premierę ma album "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł", fotograficzny zapis tego, co działo się na planie filmowym tej produkcji.

A działo się wiele. Na 250 stronach znajduje się ponad 150 zdjęć, dokumentujących pracę ekipy od pierwszego do końcowego filmowego klapsa, od pierwszych do ostatnich chwil, wypełnionych emocjami. Na zdjęciach widzimy nie tylko życie rodzinne głównych filmowych bohaterów, ale też niezwykle dramatyczne sceny ulicznych walk, padających od kul ludzi, pałowanych przez oddziały milicji, niosących na drzwiach martwego Zbyszka Godlewskiego.

Poza zdjęciami w albumie jest też spora dawka historii sprzed 40 lat. Mamy tu więc w pigułce genezę wydarzeń grudniowych, opisanych dzień po dniu, oraz okrutny bilans strat. Są też archiwalne dokumenty, jak przemówienie Stanisława Kociołka do mieszkańców Trójmiasta zamieszczone w lokalnej gazecie czy komunikat PAP, informujący naród o podwyżce cen. Album prezentuje także ekipę filmową m.in.: reżysera Antoniego Krauzego, który mówi, że film jest spłaceniem długu. Długu zaciągniętego wobec tego, co stało się 40 lat temu i bez czego nie byłoby na pewno wolnej Polski. Autor zdjęć Jacek Petrycki tłumaczy z kolei, że nie było najmniejszych wątpliwości, gdzie należało realizować zdjęcia. Że od początku wiedzieli, iż to musi być Gdynia. Gdynia, która cierpiała i na której ulicach lała się krew zabitych. Gdynia, gdzie szły pochody z ciałami ofiar. Gdynia, która nie zapomniała.

Poznajemy też tych, którym pomysł na film długo rodził się w głowach, aż zaowocował scenariuszem - Mirosława Piepkę i Michała Pruskiego, a także pozostałych członków ekipy, z odtwórcami głównych ról - Martą Honzatko (Stefania Drywa) i Michałem Kowalskim (Brunon Drywa). Zdjęcia zaprezentowane w albumie są autorstwa m.in.: Marii Gąseckiej, Andrzeja Gojkego, Roberta Jopa, Jakuba Malińskiego i Macieja Fili- pskiego. Tekst (w wersji polskiej i angielskiej) napisała Olga Bieniek, kierownik produkcji "Czarnego czwartku"

Więcej informacji o albumie na stronie www.gdynia70.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto