Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Gdańsk przyjmie uchodźców? Na razie - buduje atmosferę otwartości

Ewelina Oleksy
Michał Gaciarz
W Gdańsku już mamy imigrantów- oni mieszkają razem z nami, chodzą do naszych szkół - mówi na spotkaniu prezydent Adamowicz. - Przed nami nowe wyzwanie: przyjęcie uchodźców.

Przedstawiciele służb mundurowych, instytucji miejskich i organizacji pozarządowych, a także władze Gdańska i województwa pomorskiego spotkali się dziś na specjalnej naradzie dotyczącej imigrantów. Dokonano przeglądu obecnej sytuacji pod kątem potencjalnego wyboru Gdańska i okolic na miejsce przebywania uchodźców. Oto fragmenty debaty.

(...) W Gdańsku już mamy imigrantów- oni mieszkają razem z nami, chodzą do naszych szkół i to wyzwanie, ten problem społeczny będzie tylko narastać. Przed nami nowe wyzwanie: przyjęcie uchodźców, a więc osób które uciekają z własnych krajów, ze względu na prześladowania religijne, co dotyczy syryjskich chrześcijan, czy z powodu wojny wyniszczającej domy. Wiemy, że bez względu na to, jaki rząd będzie po wyborach, to uchodźcy zostaną przez Polskę przyjęci. Dziś nie znamy tych konkretnych liczb, ale na pewno duże miasta - metropolie mogą być kluczowe dla zaopiekowania się uchodźcami - tłumaczył Adamowicz.

Manifestacja w Gdańsku. Uchodźcy mile widziani

Prezydent Adamowicz wskazywał, że działające w Gdańsku Centrum Wspierania Imigrantów i Imigrantek już otrzymało ponad sto zgłoszeń osób, które chcą pomagać jako tłumacze, czy mentorzy dla potencjalnych uchodźców, którzy zamieszkali by w Gdańsku lub na Pomorzu.

- To pokazuje też skalę realnej solidarności mieszkańców Gdańska i Pomorza. To jest pewien test na nasze reakcje ludzkie. Nie da się pomóc uchodźcom bez wyczuwalnej akceptacji i empatii ze strony mieszkańców, dlatego budowanie atmosfery otwartości dla ludzi, którzy są w swoich krajach prześladowani i którzy szukają schronienia, podkreślam, że mówimy o uchodźcach, a nie imigrantach ekonomicznych, jest ważne - zaznaczał Adamowicz.
(...) - Nie zapominajmy, że kiedyś Polacy byli uchodźcami politycznymi, uciekali z własnego kraju. Więc dziś przychodzi test na ile my jesteśmy otwarci na uchodźców z krajów Azji, Afryki. Liczymy na to, że będą pojawiali się kolejni wolontariusze, osoby które będą mogły w przyszłości świadczyć rozmaitą bezpłatną pomoc dla uchodźców. Mam nadzieję, że jako Gdańszczanie i Polacy taki egzamin z solidarności zdamy.

Ile osób jest gotowe przyjąć Pomorze? Tego ciągle jeszcze nie wiadomo.
(...) Dziś wiemy, że poza Gdańskiem, chęć przyjęcia uchodźców deklarują takie gminy jak Gniewino, czy Sopot. W najbliższych dniach spotkam się z szefem Caritasu pomorskiego, jesteśmy w kontakcie, będziemy współpracować- tłumaczył wicewojewoda Owczarczak.

Adamowicz z kolei wyraźnie zaznaczał, że pomoc, którą w przyszłości potencjalnie będziemy świadczyli na rzecz uchodźców, nie będzie dokonywana żadnym kosztem wobec mieszkańców Gdańska.
- Mieszkańcy Gdańska, zwłaszcza ci niezamożni, na krawędzi wykluczenia społecznego, tego nie odczują. Jakakolwiek pomoc, która będzie szła w kierunku uchodźców nie będzie kosztem obywateli Polski. Takie głosy padają, więc chcę wyraźnie powiedzieć, że tak nigdy nie było i nie będzie. Takie też jest stanowisko moich kolegów samorządowców.

Jak mówił prezydent już dziś w Gdańsku, np. na Oruni mamy kilkanaście rodzin pochodzenia czeczeńskiego.
- Ich dzieci chodzą do publicznych szkół. Mimo, że to muzułmanie, bardzo dobrze się aklimatyzują. W Gdańsku mamy już doświadczenie, nie zaczynamy w tym temacie od zera.

Dodał, też że na ten moment mamy imigrantom do zaoferowania rodziny, które chętnie użyczyłyby na jakiś czas swoich mieszkań.
(...) Zastanawiamy się nad zbudowaniem systemu, aby jedna czy dwie organizacje pozarządowe pośredniczyły między urzędem ds. cudzoziemców, a konkretną rodziną uchodźców i wolontariuszem który chce przyjąć taką rodzinę do siebie. Przygotujemy jednobrzmiące umowy, które będą zabezpieczały interesy obu stron. Najlepiej integracja przebiega w konkretnej rodzinie i środowisku,a nie w pewnym gettcie, gdzie żyją obok siebie ludzie z podobną traumą. Lepsza adaptacja jest bez wątpienia w rodzinach. Musimy budować atmosferę przyzwolenia, po to by takich chętnych rodzin było więcej. Na pewno w 2016 r. rząd i samorządy skierują większe środki w formie grantów dla organizacji pozarządowych, które specjalizują się w pomocy na rzecz uchodźców- powiedział Adamowicz.

W naradzie uczestniczyła też Karolina Lopez z Kolumbii, członkini Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, która w Gdańsku mieszka od 7 lat.
Spotkałam się z przejawami dyskryminacji w związku z kolorem mojej skóry. Ludzie na ulicy czasami źle na mnie patrzą, zaczepiają. To rani. Nie brałam udziału w sobotniej manifestacji, bo się bałam, ale - uważam, że Polska i Pomorze jest gotowa na przyjęcie imigrantów. Najtrudniejszą barierą jaką mamy jest język polski, dlatego jego nauka jest bardzo ważna. Jako centrum mamy pomysły na darmowe kursy, szkolenia, mamy kontakt z policjantami.
(...) Jeżeli w Polsce będzie ciągłą walka w sprawie imigrantów, to będzie nam tu trudno. Czuję się tu bezpiecznie, ale od tych kilku tygodni jest inaczej, bo nie wiem co może się zdarzyć na ulicy, czy w autobusie - powiedziała.

Marsz antyimigracyjny KNP w Gdańsku. Nie obyło się bez agresji

(...)Władze Gdańska wskazują też , że mieszkania przeznaczane dla uchodźców w Gdańsku będą przyznawane w wyjątkowych i szczególnych okolicznościach w niewielkiej ilości - mieszkania komunalne remontowane będą ze specjalnych funduszy na cel integracji uchodźców, głównym kierunkiem zaspokajania potrzeb mieszkaniowych uchodźców będzie prywatny rynek mieszkaniowy, tak jak w przypadku mieszkańców Gdańska. Realizowane będą programy pośredniczenia w najmie dla imigrantów, poszukiwane będą niskokosztowe mieszkania i domy. W Gdańsku odrzucona została perspektywa tworzenia specjalnych placówek dla imigrantów.

Pierwsi uchodźcy, głównie obywatele Syrii i Erytrei, trafiać mają do Polski najwcześniej od kwietnia 2016 r.

Cała relację z dzisiejszej debaty w Gdańsku - CZYTAJ w środowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo w jego wersji elektronicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto