Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy praca w urzędzie jest prestiżowa? Jak na Pomorzu kształtują się zarobki urzędników? [GALERIA]

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Ile wynoszą zarobki brutto pomorskich urzędników? Sprawdź galerię i przekonaj się, czy praca w urzędzie jest tą, o której marzysz.
Ile wynoszą zarobki brutto pomorskich urzędników? Sprawdź galerię i przekonaj się, czy praca w urzędzie jest tą, o której marzysz. Jakub Steinborn
Czy praca w urzędzie może być prestiżowa? Takie pytanie skierowaliśmy do pomorskich urzędów, które pytaliśmy także o wysokość wynagrodzenia brutto ich pracowników oraz m.in. o to, czy w ich opinii urzędnicy w Polsce są doceniani? Czy służba cywilna może być sposobem na karierę, czy też jest wygodną formą poczekalni, w której spędza się kilkadziesiąt lat pracy? Jak sytuacja wygląda na Pomorzu? Na pytania odnośnie zarobków urzędników odpowiedzieli wszyscy, oprócz Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Urzędu Miasta w Gdyni.

Praca urzędnika na Pomorzu. Prestiż i kariera czy poczekalnia do emerytury?

- Praca w urzędzie niesie ze sobą pewien prestiż, ale z drugiej strony istnieje grono obywateli, które nie szanuje pracy urzędnika - mówi Magda Woźniak, sekretarz powiatu nowodworskiego. - To, czy urzędnik ma wysoką pozycję społeczną jest więc kwestią dyskusyjną. W świadomości społecznej posada urzędnika jest wciąż bardzo wysoko w hierarchii zawodowej. Młodzi absolwenci starają się choćby o staż w urzędzie, mając świadomość, że doświadczenie, które tam zdobędą, zaprocentuje w przyszłości, nawet jeżeli nie wiążą swojej kariery zawodowej z sektorem budżetowym. Jeśli dany kandydat zostanie przyjęty, to od razu ma jasno wyznaczoną ścieżkę kariery zawodowej. Jeżeli wykaże się inicjatywą i pomysłowością, to awans jest tylko kwestią czasu i chęci.

W podobnym tonie wypowiada się sekretarz gminy Nowy Dwór Gdański, Iwona Kłos, która podkreśla niezwykle ważną rzecz - szczególnie dzisiaj - praca w urzędzie odbywa się na zasadzie umowy o pracę.

- Tak, można pracę w urzędzie traktować za prestiżową, z uwagi przede wszystkim na umowę o pracę, po 6 miesiącach możliwość umowy o pracę na czas nieokreślony, unormowany czas pracy, terminowe wypłacanie wynagrodzenia, jasne zasady wynagradzania, rozbudowany fundusz socjalny, świadczenia wynikające z przepisów prawa, możliwość ciągłego podwyższania swoich kwalifikacji poprzez różnego rodzaju kursy, szkolenia i studia podyplomowe finansowane lub dofinansowane przez pracodawcę, sprzęt służbowy (laptop, drukarka), możliwość otrzymania telefonu komórkowego, ryczałt samochodowy, podwyższanie standardów pracy pracownika (sprzęt, warunki pracy) - wylicza Iwona Kłos, sekretarz gminy Nowy Dwór Gdański.

Zatrudnienie w urzędach na Pomorzu. "To naprawdę bardzo ciężka praca"

Nieco inaczej na pracę w urzędzie patrzy Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.

- Praca w urzędzie, to naprawdę bardzo ciężka praca - zaznacza. - Dawniej można było nazwać ją prestiżową, bo urzędnik miał szereg przywilejów. Ale w moim odczuciu, ludzie z niektórych branż naprawdę się teraz cenią. Proszę znaleźć inżyniera, który przyjdzie tu do pracy. Ile my mu proponujemy? 4-5 tysięcy złotych miesięcznie? On nawet nie spojrzy na taką ofertę.

O poczuciu stabilizacji mówi z kolei Rafał Nagórski, wiceburmistrz Darłowa.

- Trudno odpowiedzieć na tak postawione pytanie, bo to wynika raczej z ogólnej oceny społecznej pracy urzędników, jak i z indywidualnej oceny osoby zatrudnionej na konkretnym stanowisku - komentuje Rafał Nagórski. - Z punktu widzenia pracodawcy, jakim jest Urząd Miejski w Darłowie, praca w urzędzie na pewno daje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa zatrudnionym tutaj osobom. Nie jest naszą rolą ocena, czy jest to praca prestiżowa.

Pomorze. Praca w urzędach trampoliną do kariery zawodowej?

Praca w urzędzie, jak podkreślają urzędnicy miejscy, nie jest, ale może być pracą marzeń. To kwestia podejścia. Wynagrodzenie co prawda na pierwszych szczeblach kariery nie jest imponująco wysokie, ale co również podkreślają osoby zatrudnione m.in. w urzędach miasta, gmin czy starostwie - praca w budżetówce może być trampoliną do kariery.

Patrząc na statystyki stażu pracy w pomorskich urzędach, można być niemalże pewnym, że w niedalekiej przyszłości dojdzie do zmiany pokoleniowej w służbie cywilnej. Coraz więcej osób młodych dochodzi do pracy w urzędzie. Swoich absolwentów w strukturach samorządu ma także Krajowa Szkoła Administracji Publicznej, której absolwentem jest m.in. Łukasz Kobus, sekretarz Słupska.

Na nasze pytania odpowiedzieli przedstawiciele wielu urzędów, w tym z Żukowa, Nowego Dworu Gdańskiego, Wejherowa, Sopotu, Rzeczenicy, Człuchowa, Malborka, Debrzna oraz z Czarnego. Niestety odpowiedzi z Gdańska oraz z Gdyni nie otrzymaliśmy.

Jak prezentują się zarobki pomorskich urzędników oraz co o swojej pracy myślą sami zainteresowani? Zapraszamy do zapoznania się z galerią, w której dowiecie się m.in.:

  • Jakie jest wynagrodzenie brutto na poszczególnych stanowiskach w danym urzędzie.
  • Ile wynosi średni staż pracy w urzędzie.
  • Ile osób średnio aplikuje na dane stanowisko w urzędzie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto