MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy twoje dziecko wie, co to jest biblioteka?

Dziwaczne słowa „żant”, „oszą” i „kerfur” znane są większości naszych milusińskich. Hasła biblioteka, Żuraw czy Neptun pozostają w cieniu tych pierwszych. Czy tak musi być?

Pracownia Regionalna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku rokrocznie, od września do czerwca, zaprasza maluchy z przedszkola i młodszych klas szkoły podstawowej na edukacyjne „Baśniowe wędrówki”, czyli spotkania z książką i przeszłością miasta. Podczas spacerów po historycznej części miasta pracownicy biblioteki pokazują dzieciom magiczne miejsca w Gdańsku i raczą je legendami, które przejętym maluszkom nierzadko głęboko zapadają w pamięci. Pod okiem bibliotekarzy dzieci odkrywają inny świat, świat w którym książka, zabytki i elementy historii miasta stają się ciekawsze, niż wizyta w centrum handlowym.

- "Baśniowe wędrówki " po Gdańsku powstały jako alternatywa dla tradycyjnych lekcji bibliotecznych. Chcemy, aby nasi przyszli czytelnicy poznali miejsca, w których żyją i spacerując wśród zabytków uświadomili sobie, że wszyscy jesteśmy współtwórcami historii naszego miasta. Pomocą do zrozumienia tego procesu są polecane przez bibliotekarzy lektury i zaproszenie do korzystania z oferty biblioteki od najmłodszych lat - mówi Bożena Orczykowska z Pracowni Regionalnej WiMBP.

- Jak duży jest odzew na państwa ofertę?
- Już dzisiaj mamy zgłoszenia uczestnictwa ze szkół i przedszkoli do maja, co obrazuje skalę zainteresowania naszym projektem. Dodam w tym miejscu, że odwiedzają nas nie tylko dzieci z Gdańska lecz z całego województwa.

- Czy ceny państwa usługi są konkurencyjne w stosunku do profesjonalnych przewodników?
- Lekcje te, jak większość usług świadczonych przez WiMBP, są nieodpłatne. Nie jesteśmy jednak w żaden sposób konkurencją dla profesjonalistów, ponieważ historia podawana przez nas dzieciom jest pokazana przede wszystkim przez pryzmat legend, a więc lektur. Naszym głównym założeniem jest zachęcenie do sięgnięcia po książkę, dzięki której można poznać historię miejsca, w którym się żyje.

**Pracownia opracowała trzy trasy, wzdłuż których odbywają się spacery:
I - Katownia (zbiórka) - Budynek Telekomunikacji Polskiej- Ratusz Głównego Miasta- Dwór Artusa- Nowy Dom Ławy- Złota Kamieniczka - Spichrze nad Motławą - Żabi Kruk
II - Zbrojownia (zbiórka)- ulica Mariacka- kościół Mariacki - Długie Pobrzeże - Targ Rybny
III - Pomnik Heweliusza (zbiórka) - Wielki Młyn - kościół św. Katarzyny - kościół św. Brygidy - Baszta Jacek - Hala Targowa

Każda wyprawa trwa około godziny. Pracownicy Pracowni Regionalnej są do dyspozycji milusińskich w każdą środę (od września do czerwca) w godzinach od 9 do 14, a na zgłoszenia czekają pod nr telefonu 058 301 48 11 w. 237 (w godzinach od 8.00 do 15.00). Możliwy jest też kontakt emailowy: [email protected] i [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto