Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy wapń naprawdę chroni przed osteoporozą?

abcZdrowie.pl
by AMagill (flickr)
Regularnie kupujesz suplementy diety z wapniem, by uchronić się przed osteoporozą? Sprawdź, czy tabletki to dobry pomysł.

Osteoporoza to postępująca choroba kości, która powoduje ich osłabienie i zwiększa podatność chorego na złamania. W jej przebiegu dochodzi bowiem do zmniejszenia gęstości kości, które stają się kruche i bardziej porowate. Ubytki w tkance kostnej nie pojawiają się z dnia na dzień – proces ten jest powolny, a choroba często nie daje o sobie znać przez długi czas. W rezultacie pierwszym objawem osteoporozy bywa złamanie kości. Aby przeciwdziałać rozwojowi i postępowi choroby, zaleca się zwiększenie podaży wapnia. Czy słusznie?

Wapń a osteoporoza

Według danych szacunkowych, w Polsce na osteoporozę choruje około osiem milionów ludzi. Choroba jest w dużej mierze wynikiem wypłukiwania wapnia ze struktur tkanki kostnej, które powoduje zmniejszenie masy kości o mniej więcej 1% w ciągu roku. Osłabienie układu kostnego sprawia, że nawet niewielki uraz może spowodować złamanie kości, dlatego tak ważna jest skuteczna profilaktyka osteoporozy. Głównym jej elementem jest spożywanie produktów zawierających wapń, takich jak mleko, maślanka, sery i jogurt. Pokarmy te należy przyjmować od najmłodszych lat, by zapewnić sobie prawidłowy rozwój układu kostnego i ochronę przed osteoporozą w późniejszym okresie życia.

Suplementacja diety preparatami zawierającymi wapń

Osoby, które nie mogą lub nie chcą spożywać nabiału, muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia niedoboru wapnia i zachorowania na osteoporozę. Teoretycznie, mogą się uchronić przed tymi stanami, przyjmując suplementy diety z wapniem. Czy są one jednak bezpieczne dla zdrowia?

Stosowanie preparatów zawierających wapń zgodnie z zaleceniami nie powinno być źródłem problemów zdrowotnych, ale gdy dzienna dawka przekracza 3-4 g, a suplement jest przyjmowany przez długi czas, mogą pojawić się wymioty, nudności i jadłowstręt. Ponadto istnieje wówczas wysokie prawdopodobieństwo obniżenia wchłaniania cynku i żelaza, a także powstawania kamieni w nerkach. Gdy nadmiar wapnia odkłada się w tkankach miękkich i naczyniach krwionośnych, może dojść do krwotoku wewnętrznego, zawału mięśnia sercowego lub zaburzeń pracy serca. Pojawia się również ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem.

Skutków ubocznych stosowania preparatów z wapniem można uniknąć poprzez ostrożne ich dawkowanie i przyjmowanie witaminy K2, która usuwa nadmiar wapnia z naczyń krwionośnych.

Jak uchronić się przed osteoporozą?

Niski poziom wapnia w organizmie jest główną, ale nie jedyną przyczyną osteoporozy. Z tego właśnie powodu w profilaktyce tego schorzenia kluczowe znaczenie mają również inne działania:
- Aktywne spędzanie wolnego czasu – ruch korzystnie wpływa na cały organizm, w tym na układ kostny.
- Regularne spożywanie owoców i warzyw – odpowiednia podaż witamin zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy.
- Unikanie napojów zawierających kofeinę i alkoholu – podobnie jak szpinak, obniżają one absorpcję wapnia w organizmie.
- Troska o odpowiednią podaż witaminy D3, które poprawia wchłanianie wapnia i ma korzystny wpływ na strukturę tkanki kostnej i jej mineralizację.

W kwestii profilaktyki osteoporozy warto zdać się na osąd ekspertów, którzy jednoznacznie stwierdzili, że wapń w znacznym stopniu chroni przed rozwojem tej choroby. Najlepsze efekty przynosi przyjmowanie tego pierwiastka z pożywieniem, ponieważ ryzyko przekroczenia bezpiecznej dla organizmu dawki jest wówczas dużo mniejsze niż w przypadku suplementów diety zawierających wapń. Warto zadbać również o zdrowy tryb życia i unikać pokarmów oraz napojów, które utrudniają absorpcję wapnia w przewodzie pokarmowym.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto