Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dbaj o swoje dziąsła

(mam)
Nie tylko próchnica jest powodem utraty zębów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ogromny wpływ na stan naszego uzębienia ma również stan naszych dziąseł, które są podporą zębów.

Nie tylko próchnica jest powodem utraty zębów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ogromny wpływ na stan naszego uzębienia ma również stan naszych dziąseł, które są podporą zębów.

Główną przyczyną problemów z dziąsłami jest płytka nazębna, która osadza się i rozwija na powierzchni zębów. Tworzą ją bakterie wytwarzające kwasy, które atakują szkliwo oraz toksyny podrażniające dziąsła i powodujące na nich stan zapalny.

Zapalenie dziąseł przybiera postać opuchnięcia, zaczerwienienia i krwawienia widocznego przede wszystkim podczas szczotkowania zębów. Jeśli nie zacznie się leczyć tego zapalenia, między zębami i dziąsłami pojawią się widoczne wgłębienia, nazywane fachowo kieszonkami dziąsłowymi. Rozwijający się stan zapalny może sprawić, że zęby zaczną się chwiać, a potem zaczną wypadać.

Na choroby przyzębia, czyli m.in. dziąseł, ozębnej i okostnej, narażone są głównie osoby cierpiące na cukrzycę i reumatoidalne zapalenie stawów (w skrócie RZS), mające zaburzenia hormonalne, niedobory wapnia i zaburzenia wydzielania śliny. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi tego typu schorzeń jest również silny stres i depresja.

Rozpoczęcie leczenia w początkowej fazie choroby, kiedy zmiany dotyczą tylko dziąseł, jest gwarancją jej wyleczenia. Czasem wystarczy usunąć płytkę nazębną i kamień osadzający się na zębach. Nie ma szans na wyleczenie, jeśli doszło już do utraty znacznej części tkanek przyzębia. Wówczas trzeba zastosować żmudne, długotrwałe i kosztowne leczenie chirurgiczne, które nie zawsze daje satysfakcjonujące efekty.


Można temu zapobiec

W zdecydowanej większości przypadków, dzięki odpowiedniej profilaktyce opartej na właściwej higienie jamy ustnej, można uniknąć chorób przyzębia. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad:

1 szczotkować zęby trzy razy dziennie, nawet wtedy,
gdy dziąsła już krwawią

2 co najmniej raz na dzień czyścić przestrzenie między zębami za pomocą nici dentystycznych

3 używać miękkiej szczoteczki i specjalnej pasty do zębów

4 co najmniej raz dziennie, najlepiej przed snem, płukać usta specjalnym płynem

5 regularnie, co najmniej co pół roku, odwiedzać gabinet dentystyczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto