Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dekoracje architektoniczne Gdańska. Jakie dzieła sztuki zdobią miasto?

red.
Przybrudzone fasady i elewacje Gdańska tworzą swoistą galerię sztuki. Nadbałtyckie Centrum Kultury przygotowało pierwszą publikacje poświęconą tym niezwykłym dziełom.

Inspiracją do projektu "Dekoracje architektoniczne Gdańska" było uratowanie największej gdańskiej mozaiki, autorstwa Anny Fiszer z elewacji kina Neptun. Nadbałtyckie Centrum Kultury widząc zapotrzebowanie, czy wręcz głód wiedzy, przygotowało pierwszą publikacje poświęconą niezwykłym dziełom sztuki. Mijamy je na co dzień, często nie zwracając na nie uwagi. Tymczasem, przybrudzone fasady i elewacje tworzą swoistą, niezwykle cenną galerię z której gdańszczanie mogą być dumni.

Na projekt składają się konferencja, w której wezmą udział specjaliści z całej Polski oraz dwa spacery po Gdańsku, w trakcie których wskazane zostaną najciekawsze obiekty. Po konferencji przewidywana jest promocja książki pt. "Dekoracje architektoniczne Gdańska".

Szlakiem odnowionych kamienic Gdańska.

PROGRAM imprezy "Dekoracje architektoniczne Gdańska"

15 maja 2016
godz. 17.00 – Oprowadzanie - ul. Długa 1

16 maja 2016
9.30-16.30 – Konferencja: Dekoracje architektoniczne Gdańska w latach powojennych (1945-2015)/
Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35
17.30-19.00 – Promocja książki: Dekoracje architektoniczne Gdańska 1945-1989

17 maja 2016
godz. 11.00 - Oprowadzanie - ul. Długa 1

Nowa Szeroka w pełnej krasie. ZOBACZ zdjęcia!

Obiekty i przestrzenie naszego miasta wypełniają dzieła autorstwa regionalnej, krajowej, ale także światowej sławy twórców. Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku przybliża dekoracje architektoniczne, powstałe po 1945 roku, jak dotąd niewystarczająco przebadane. W pierwszej kolejności zajmiemy się najstarszą i najliczniejszą „kolekcją” znajdującą się na Głównym Mieście. Artyści z zapałem włączyli w się tu w 1953 roku w trud odbudowy. Tylko niewielka część kamienic została wiernie zrekonstruowana. Zdecydowana większość została odbudowana w sposób dowolny, imitując wybrany styl poczynając od gotyku, a kończąc na klasycyzmie. Właśnie te budynki zostały ozdobione wykonanymi w różnych technikach dekoracjami. Z uwagi na ich obfitość, w pierwszym tomie publikacji skupiliśmy się na technikach malarskich (fresk, sgraffito, mozaika) oraz ceramice. W dalszych częściach omówiona zostanie rzeźba, metaloplastyka, zajrzymy także do wnętrz wybranych obiektów. W następnej kolejności opuścimy Śródmieście i powędrujemy do innych dzielnic, w tym Wrzeszcza i Żabianki - czytamy w komunikacie.

Publikacji towarzyszy konferencja naukowa, jej kurator dr Jacek Kriegseisen zaprosił do Gdańska badaczy z innych miast.
Na wszystkie wydarzenia: WSTĘP WOLNY

Projekt: Ogarna zakończony! ZDJĘCIA

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto