Derby Trójmiasta w Gdyni bez kibiców Lechii Gdańsk! Wojewoda pomorski zamknął sektor gości

Redakcja
Fot. Karolina Misztal
Kibice Lechii Gdańsk nie zobaczą derbów Trójmiasta z Arką w Gdyni (20.10.2019). Sektor gości zamknął Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Arka Gdynia przeznaczyła 746 wejściówek dla fanów Lechii. Wszystkie zostały już sprzedane. Do głosu doszedł jednak Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, który najpierw chciał ograniczyć liczbę kibiców w sektorze gości do 200 i obarczyć ich dodatkowo kosztem SKM-ki, czego nie było nigdy wcześniej, nawet jak kibice Arki przyjeżdżali do Gdańska wspomóc chociażby fanów Lecha Poznań. Ostatecznie podjął decyzję o zamknięciu całego sektora gości na derby Trójmiasta Arka Gdynia - Lechia Gdańsk.

CZYTAJ TAKŻE: Zobaczcie piękne partnerki piłkarzy Lechii Gdańsk

"Uczestnictwo dwóch trójmiejskich klubów w rozgrywkach Ekstraklasy – Lechii Gdańsk oraz Arki Gdynia- jest ogromnym sukcesem i powodem do dumy.

Mecz między wspaniałymi klubami jest wielkim wydarzeniem sportowym. Chciałbym, żeby te rozgrywki mogły się odbyć i być prawdziwym świętem dla kibiców piłki nożnej.

Z uwagi jednak na zaistniałe okoliczności - brak możliwości zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przez podmioty biorące udział w organizowaniu spotkania oraz negatywną ocenę dokonaną przez Komendanta Wojewódzkiego Policji, byłem zmuszony wydać decyzję zakazującą udziału kibiców gości podczas meczu w Gdyni.

Żywię głęboką nadzieję, że przyszłe spotkania nie będą stwarzać zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego i będą mogły być rozegrane z udziałem kibiców obydwu stron w atmosferze przyjaźni" - takiej treści decyzję podpisał Dariusz Drelich wojewoda pomorski.

Wojewoda pomorski na kilka dni przed meczem przypomniał sobie nagle, że w Gdyni odbędą się derby Trójmiasta. Od dłuższego czasu wiadomo było, że Arka przekazała bilety fanom Lechii, że te od poniedziałku były sprzedawane. Jednak reakcja wojewody w tym właśnie terminie nie jest przypadkowa i była przewidziana przez wiele osób. Drelich po prostu nie chciał reagować przed wyborami, w których zresztą ubiegał się o miejsce w Senacie, ale poniósł porażkę.Wybory się skończyły, więc wojewoda szybko przypomniał sobie o derbach Trójmiasta, a zamknięcie sektora gości na kilka dni przed meczem, po sprzedaży biletów jest kompromitacją. Decyzję podjął na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji, który przyznał się tym samym, że nie potrafi zabezpieczyć wydarzenia. Z twarzą wyszła z tego wszystkiego Arka, która bilety kibicom Lechii przekazała i wyraziła zgodę na przyjazd fanów biało-zielonych.

CZYTAJ TAKŻE: Piekne polskie cheerleaderki

Pełen komunikat dotyczący zamknięcia sektora gości w derbach Trójmiasta Arka Gdynia - Lechia Gdańsk

Na podstawie art. 34 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 611 z zm.) oraz art. 104 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz.1257) Wojewoda Pomorski wydał decyzję zakazującą udziału kibiców Lechii Gdańsk (na Trybunie GOSiR w sektorze F 11 i F 12) podczas meczu piłkarskiego Arka Gdynia – Lechia Gdańsk, który zostanie rozegrany 20 października .br. na Stadionie Piłkarskim przy ul. Olimpijskiej 5/9 w Gdyni.

Mecz Arka Gdynia-Lechia Gdańsk decyzją Prezydenta Gdyni( nr PKZ.5310.28.2019 ) został uznany jako impreza masowa podwyższonego ryzyka.

Komendant Wojewódzki Policji wskazał, że z uwagi na charakter, wagę oraz towarzyszące kibicom emocje, przeprowadzenie meczu piłki nożnej pomiędzy drużynami Arka Gdynia - Lechia Gdańsk generuje realne zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie samej imprezy masowej, jak również podczas przemieszczania się kibiców przed i po meczu. W ostatnim czasie (wrzesień-październik br.) zaobserwowano również eskalację negatywnych emocji oraz występowanie większej liczby incydentów z udziałem kibiców Arki Gdynia oraz Lechii Gdańsk.

Odpowiedni poziom bezpieczeństwa nie mógłby być również zachowany ze względu na prace remontowe Przystanku SKM Gdynia Redowo. Wizja lokalna przeprowadzona z udziałem przedstawicieli Policji, Urzędu Miasta w Gdyni oraz SKM, na której był obecny kierownik robót, potwierdziła te obawy.

Zarząd PKP SKM w Trójmieście nie był w stanie wprowadzić zmian w organizacji prac remontowych przystanku SKM Redłowo.

Z inicjatywy Wojewody Pomorskiego podjęto działania mające na celu umożliwienie udziału kibiców gości w meczu. 8 października br. w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie zespołu interdyscyplinarnego ds. imprez masowych, na którym omówiono kwestie bezpieczeństwa meczu derbowego.

Podczas spotkania rozważano m.in. uruchomienie specjalnego składu SKM dla kibiców Lechii Gdański i przewiezienie ich na przystanek Gdynia Wzg. Św. Maksymiliana.

Stwierdzono, że przyjęcie takiego rozwiązania nie spowoduje znacznego zmniejszenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi, wynikające m.in. z konieczności całkowitego zamknięcia przed meczem na 1,5 godz. dla ruchu pieszego i drogowego rejonu przystanku SKM Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana i ciągu komunikacyjnego ul. Kazimierza Górskiego (prowadzącego z centrum miasta w kierunku Stadionu Miejskiego).

Wojewoda Pomorski zwrócił się również do organizatora imprezy masowej z prośbą o wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz wniesienie wniosków. Ten pismem z 14 października 2019 r. nie wniósł żadnych uwag ani wniosków w tej sprawie.

W związku z brakiem możliwości zapewnienia przez podmioty biorące udział w organizacji imprezy masowej odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa (tj. niezorganizowanie przejazdu oraz bezpiecznego przejścia kibiców Lechii Gdańsk na Stadion Piłkarski w Gdyni a także remont peronu Gdynia Redłowo) oraz opinią Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, jak i innych podmiotów uczestniczących w postępowaniu, z której wynika, że zachowanie kibiców podczas planowanego meczu może stanowić poważne zagrożenie bezpieczeństwa i porządku publicznego, wojewoda podjął decyzję zakazującą udziału kibiców gości w meczu Arka Gdynia – Lechia Gdańsk.

Lotta Lemon - piękna trenerka personalna zachwyca i inspiruje tysiące ludzi

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie zaglosowali na wojewodę do Senatu to zamknął sektor dla Lechii????

Dodaj ogłoszenie