MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dla kogo kwoty mleczne

Janusz Świątkowski
Hubert Konkel z Kożyczkowa, gm. Chmielno twierdzi, że poradzi sobie z wypełnieniem wniosku. - Czy produkcja jednak będzie opłacalna? - zastanawia się.
Fot. Janusz Świątkowski
Hubert Konkel z Kożyczkowa, gm. Chmielno twierdzi, że poradzi sobie z wypełnieniem wniosku. - Czy produkcja jednak będzie opłacalna? - zastanawia się. Fot. Janusz Świątkowski
Do urzędów gmin województwa pomorskiego trafiły wzory wniosków o nadanie indywidualnej kwoty mlecznej. Zgodnie z ustawą i dostosowywaniem do unijnych wymogów, mleko na rynek będą sprzedawali wyłącznie ci ...

Do urzędów gmin województwa pomorskiego trafiły wzory wniosków o nadanie indywidualnej kwoty mlecznej.

Zgodnie z ustawą i dostosowywaniem do unijnych wymogów, mleko na rynek będą sprzedawali wyłącznie ci producenci, którzy posiadają limit wyznaczony na podstawie takiego wniosku. Zanosi się jednak, że zainteresowanie rolników całą akcją okaże się minimalne.

- Co mamy zgłaszać - pytają z przekąsem właściciele gospodarstw. - Te dwie krowy, które każdemu zostały? Po co to całe zamieszanie z formularzami?

Produkcja mleka w Polsce od ponad dziesięciu lat staje się coraz mniej opłacalna. Spadają ceny skupu, likwiduje się zlewnie.

- Kiedyś gospodarze mieli po 8-10 krów - mówi Bernard Kosater, sołtys Glincza gm. Żukowo. - Teraz każdy dla siebie trzyma. Ludzie nie wierzą, że produkcja jeszcze będzie się opłacać.

Kogoś, kto chciałby jednak spróbować swoich sił w konkurencji na unijnym rynku mleka, czeka zapełnienie kratek umieszczonych we wniosku. Jedno z zadań do rozwiązania, to np. obliczenie przez dostawcę średniej ważonej ilości tłuszczu, na podstawie wartości tłuszczu reprezentatywnego. Konia z rzędem temu...

- Ci, którzy zdecydowali się sprzedawać mleko, będą szukali informacji na własną rękę - uważa Hubert Konkel, sołtys Kożyczkowa gm. Chmielno. - Na te młode dziewczyny, które pracują w gminie, nie ma co liczyć. One same nic nie wiedzą.

Udaliśmy się więc do punktu informacji europejskiej przy Urzędzie Gminy Chmielno. Marlena Kowalczyk, prowadząca punkt przyznaje, że nie odbyła żadnego szkolenia na temat kwot mlecznych.

- Myślę, że w gminach nikt nie został przeszkolony - mówi. Twierdzi też, że problem z informacją pojawił się już wcześniej, gdy rolnicy otrzymali ankiety dotyczące produkcji mleka.

- Ludzie przychodzili i pytali o co w nich chodzi - opowiada. - Wielu zarzekało się, że sprzedadzą krowy, bo nie chcą wypełniać żadnych formularzy. Marlena Kowalczyk uważa, że i tym razem mało kto poradzi sobie z właściwym wypełnieniem wniosków.

- Ja sama mam sporo wątpliwości - dodaje.

Gdzie po pomoc?

Wnioski dotyczące przyznania kwoty mlecznej można uzyskać, wraz ze wszelkimi, potrzebnymi rolnikowi załącznikami i informacjami w oddziałach terenowych Agencji Rynku Rolnego (jest tylko jedno takie miejsce w województwie, w Gdyni), wszystkich punktach skupujących mleko, a także w ośrodkach doradztwa rolniczego działających w każdym powiecie oraz lokalnych izbach rolniczych.
Wniosek liczy cztery strony, na których znajdują się informacje o rolniku, punktach, w których sprzedaje on mleko oraz wielkości swojego gospodarstwa i produkcji mleka na potrzeby własne oraz na sprzedaż.

Ośrodek Terenowy Agencji Rynku Rolnego
81-332 Gdynia, ul. Kołłątaja 1
tel. (0-prefiks-58) 669-93-43, fax 669-83-21

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto