MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dla wolontariuszy i organizacji pozarządowych

Anna Adamczyk
Młodzi ludzie interesowali się pracą w ramach wolontariatu. Na zdjęciu Asia Rożyńska (od lewej), Marcin Rożyński i Katarzyna Krzysiewicz.
Młodzi ludzie interesowali się pracą w ramach wolontariatu. Na zdjęciu Asia Rożyńska (od lewej), Marcin Rożyński i Katarzyna Krzysiewicz.
Podsumowanie i ocena projektu "Od wolontariatu do zatrudnienia" to temat wczorajszego spotkania zorganizowanego w Tczewie. Jest to projekt Centrum Wolontariatu w Gdańsku, którego partnerami są starostwa w Tczewie, Nowym ...

Podsumowanie i ocena projektu "Od wolontariatu do zatrudnienia" to temat wczorajszego spotkania zorganizowanego w Tczewie. Jest to projekt Centrum Wolontariatu w Gdańsku, którego partnerami są starostwa w Tczewie, Nowym Dworze Gd., w Kartuzach oraz Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku.

- Już teraz możemy powiedzieć, że efektem programu jest dobrze działający Klub Wolontariusza Słoneczni w Tczewie i przeszkoleni młodzi ludzie - mówi Waja Jabłonowska ze Starostwa Powiatowego w Tczewie. - Klub jest skrzynką kontaktową dla wolontariuszy i organizacji pozarządowych, które chcą pozyskać wolontariuszy. Działa w nim 25 młodych osób.
Członkowie klubu informują absolwentów i osoby nie mogące znaleźć zatrudnienia o programach i szkoleniach dla wolontariuszy. Dotychczas nauczyli się też zasad współpracy, etyki oraz w jaki sposób należy pozyskiwać środki na działalność organizacji.

- Pracuję z dobrej woli - mówi Marcin Rożyński, wolontariusz z Pelplińskiego Centrum Dzieci i Młodzieży "Nowa Era". - Przeszedłem szkolenia, nauczyłem się pisać projekty, aby pozyskiwać środki na nasze działania. Pieniądze zdobywamy m.in. z Unii Europejskiej i fundacji kapitałowych i od sponsorów. Organizujemy zajęcia dla młodych osób w tym np. koncerty. Teraz chcemy powołać do życia Pelpliński Ośrodek Profilaktyki dla młodzieży.
- Wolontariusz uczy się zawodu, przygotowuje do pracy, do dorosłego życia - mówił Jerzy Boczoń z RCI i WOP w Gdańsku. - Zdecydowana większość wolontariuszy pracuje w organizacjach pozarządowych, które są małymi zespołami realizującymi pewne zadania. Niestety u nas tylko jeden procent zatrudnionych pracuje w organizacjach pozarządowych, w Unii Europejskiej dziewięć zaś w Stanach Zjednoczonych już dwanaście. Ludzie wychodzący z wolontariatu sami potrafią znaleźć zatrudnienie, są aktywni. Uważam, że osoby stojące w kolejkach przed urzędami pracy nie mają świadomości, że zatrudnienia można szukać w organizacjach pozarządowych.

Projekt "Od wolontariatu o zatrudnienia" zawierał też elementy współpracy z powiatowymi urzędami pracy. - Wolontariat nie jest jeszcze określony ustawowo - mówiła Elżbieta Płóciennik z PUP w Tczewie. - Z prawnego punktu widzenia nie zawsze zatem możemy zrealizować pewne działania. Mieliśmy pomóc organizacjom w zatrudnieniu osób w ramach wolontariatu. Główny problem wynika z braku środków w organizacjach pozarządowych. One nie dysponują funduszami.
- Organizacje pozarządowe nie mogą wyłożyć środków na cztery miesiące z góry - wyjaśnia W. Jabłonowska. - Takie jest bowiem opóźnienie związane z refundacją kosztów z Ministerstwa Pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto