Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobry i zły 2004 rok

Jacek Klein
W ubiegłym roku w Pomorskiem upadłość lub postępowanie układowe dotknęło 54 przedsiębiorstwa - wynika z danych firmy Coface Intercredit. W skali kraju bankructwo dotknęło 1116 przedsiębiorstw.

W ubiegłym roku w Pomorskiem upadłość lub postępowanie układowe dotknęło 54 przedsiębiorstwa - wynika z danych firmy Coface Intercredit. W skali kraju bankructwo dotknęło 1116 przedsiębiorstw.

Pod tym względem nasze województwo plasuje się w środku stawki. Pocieszeniem jest fakt, że w porównaniu z 2003 r. liczba upadłości w kraju spadła o 38 proc. To wymierny dowód na zapewnienia ekonomistów, że ubiegły rok stał pod znakiem ożywienia gospodarczego. Z korzyścią odbiło się ono na kondycji krajowych i pomorskich firm. Ich zyski i przychody znacznie wzrosły.
Ryzykowny handel
Prawie dwie trzecie firm, które popadły w tarapaty finansowe, to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie jest to zaskakujące, ponieważ jest to najpopularniejsza forma rejestracji przedsiębiorstwa. Na kolejnej pozycji znaleźli się przedsiębiorcy indywidualni i prowadzący kilkuosobowe firmy. Największe ryzyko wiąże się z prowadzeniem działalności w handlu hurtowym i detalicznym oraz budownictwie. Prawie połowa bankructw miała miejsce właśnie w tych branżach. Wiąże się to z zaostrzającą się konkurencją na rynku i selekcją najsłabszych firm.
Jednym z głównych problemów, z jakim wciąż borykają się przedsiębiorstwa, to nieterminowe płatności od kontrahentów. Średni termin opóźnienia wynosi trzy tygodnie. Sposobem na egzekwowanie przeterminowanych należności jest składanie wniosków do sądów o wszczęcie postępowania upadłościowego. Jak wynika z danych firmy Coface Intercredit, jest ich dziewięciokrotnie więcej niż samych bankructw, ale są wycofywane przez samych składających po tym, jak otrzymają zaległe pieniądze.
Z drugiej strony, pomimo poprawiającej się sytuacji gospodarczej w ubiegłym roku spadła liczba zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Po raz pierwszy od dziewięciu lat. Firm przybyło w głównych zagłębiach gospodarczych, jak województwa mazowieckie czy śląskie, ale także w lubuskim. W innych województwach przedsiębiorstw ubyło. W rezultacie, w całym kraju łącznie jest ich mniej o 5 tys. Pomorskie należało, niestety, do tych regionów, w których ubyło firm. Na koniec ubiegłego roku w rejestrze REGON w sektorze prywatnym zarejestrowanych było 213,4 tys. podmiotów gospodarczych, a ich liczba zmniejszyła się o 1,6 proc., czyli o 3,4 tys. firm. Likwidacja działalności dotyczyła głównie małych przedsiębiorstw prowadzonych przez osoby fizyczne, ponieważ równocześnie o 600 firm wzrosła liczba spółek handlowych. W gdyńskim Urzędzie Miasta zarejestrowanych w ubiegłym roku zostało 2498 firm. Z drugiej strony działalność zlikwidowało 3024 przedsiębiorców. Na terenie gdańska zarejestrowano 5609 firm, a wykreślono 5302.
- Nie jest to zła relacja - mówi Halina Suszek, kierownik Referatu Ewidencji Działalności Gospodarczej. - Wykreślono wprawdzie więcej firm niż dwa lata temu, jednak część wykreśleń była podyktowana zmianami w prawie.
Skoro liczba firm praktycznie nie zmieniła się w dwóch największych miastach województwa, działalność gospodarcza była likwidowana głównie poza aglomeracją Trójmiasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto