Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Zdrojowy w Brzeźnie zyska nowe - ekologiczne oblicze [WIZUALIZACJE]

opr.gp
mat. prasowe Centrum Hewelianum w Gdańsku
Zabytkowy Dom Zdrojowy w Brzeźnie otrzymał szansę na powrót do czasów świetności. Właśnie rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję architektoniczną obiektu, w którym powstanie centrum edukacji ekologicznej.

Szansa na rewaloryzację obiektu pojawiła się pod koniec ubiegłego roku. Decyzją prezydenta Pawła Adamowicza zaakceptowana została koncepcja przewidująca przekazanie obiektu na potrzeby gdańskiego centrum nauki - Centrum Hewelianum, które posiada doświadczenie w adaptacji zabytkowych obiektów.

Centrum Hewelianum zaproponowało wprowadzenie do obiektu nowych funkcji edukacyjnych i kulturalnych. Docelowo znajdzie się tam zespół sześciu sal warsztatowych, 60 miejsc noclegowych, a także całoroczna restauracja, która będzie także miejscem integracji mieszkańców dzielnicy Brzeźno.

Dom Zdrojowy w Brzeźnie nie popadnie w ruinę

Miasto uzyska nowe, ponadlokalne centrum edukacyjne o profilu ekologicznym. Oferowane przez centrum zajęcia, będą realizowane w formie wykładów, warsztatów jednodniowych lub w formie kilkudniowych pakietów edukacyjnych. Program zajęć oparty będzie w dużej mierze o multimedia z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Hewelianum zakłada prowadzenie tematycznych zajęć kreujących pozytywne postawy wobec otaczającego środowiska, roli człowieka w jego kształtowaniu, a także propagujących idee „gospodarki cyrkulacyjnej” czyli zmierzającej do eliminowania odpadów.

- Nowa funkcja publiczna przewidziana dla Domu Zdrojowego, stanowi dobry przykład ochrony obiektów architektonicznych, nierozerwalnie związanych z historią naszego miasta i budujących jego tożsamość - wskazuje Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej. - Od pewnego czasu szukaliśmy interesującej funkcji, która w tym obiekcie mogłaby zaistnieć, z poszanowaniem jego zabytkowego charakteru. Dzięki nowej funkcji, zyskamy reprezentacyjną przestrzeń publiczną w tej części miasta. To niezwykle istotne dla mieszkańców dzielnicy, ale także turystów odwiedzających Brzeźno - dodaje.

21 czerwca wiceprezydent zaprosił przedstawicieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Rady Dzielnicy Brzeźno do wizytacji w Domu Zdrojowym. Spotkanie było też okazją do podpisania listy intencyjnego o współpracy w ramach tego projektu pomiędzy Miastem Gdańsk i WFOŚiGW w Gdańsku.

Nowa funkcja nabiera realnego kształtu
Rozstrzygnięto właśnie konkurs na koncepcję architektoniczną dla tak określonej funkcji Domu Zdrojowego. Złożone zostały dwie prace, z których zwycięską okazała się praca zespołu „Adam Specht Architekt oraz Arkon Atelier sp. z o.o.”. .
Oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 7.000 zł, zwycięzca uzyskuje prawo do udziału w negocjacjach na opracowanie dokumentacji technicznej dla przyszłej inwestycji.

- Zaproponowana przez nas funkcja edukacyjna w formule „zielonej szkoły”, z jednej strony pozwoli nam ożywić ten niezwykły obiekt, wprowadzić do niego elementy edukacyjne, ale także przywrócić go dzielnicy oraz miastu - zapowiada Przemysław Guzow, dyrektor Centrum Hewelianum. Nie będzie to jednak kolejna placówka wystawiennicza. Tę funkcję rezerwujemy dla naszej głównej siedziby na Górze Gradowej. Dom Zdrojowy, ze względu na lokalizację i otoczenie, stanowić będzie poszerzenie zakresu oferty Centrum Hewelianum - wyjaśnia Guzow.

Koncepcja, oprócz samego budynku Domu Zdrojowego, obejmuje także zagospodarowanie otaczającego go terenu. W nawiązaniu do historycznych form, odtworzone będą fragmenty ogrodu z trawnikami i zielenią ozdobną. Nowym wyposażeniem będą strefy edukacyjne i rekreacyjne. Nie zapomniano także o zapewnieniu niezbędnych miejsc parkingowych.

- Dom Zdrojowy w nowej odsłonie, tętniący życiem, z estetycznym otoczeniem budynku, to będzie nowa jakość w Brzeźnie. Bardzo nas cieszy ta inicjatywa - zapewnia Alina Jażdżewska, przewodnicząca Rady Dzielnicy Brzeźno.

Dokumentacja techniczna powinna być gotowa w drugiej połowie 2018 roku, co pozwoli na wyłonienie wykonawcy zadania już w przyszłym roku. Środki finansowe na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie Miasta Gdańska, przy współfinansowaniu ze środków UE.

Planowany termin oddania obiektu do użytku to przełom 2019/2020 r

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto