MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dopłaty dla rolników

Anna Dargiewicz
Takiej mobilizacji nie było dawno. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czynna siedem dni w tygodniu. Wójtowie i sołtysi, proboszczowie lokalnych parafii i urzędnicy, nauczyciele i uczniowie.

Takiej mobilizacji nie było dawno. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czynna siedem dni w tygodniu. Wójtowie i sołtysi, proboszczowie lokalnych parafii i urzędnicy, nauczyciele i uczniowie. Wszyscy ramię w ramię zachęcają, przekonują, nawołują, poganiają, douczają.

A wszystko dlatego, że tylko do końca maja rolnicy mogą ubiegać się o nadanie numeru ewidencyjnego, a do 15 czerwca mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Czasu jest zatem niewiele. Tymczasem na Pomorzu wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło na razie tylko 20,7 proc. spodziewanej liczby. Kto się spóźni, straci. Czy jest o co walczyć?

- Za 1 ha rolnicy mogą dostać 44 euro dopłaty podstawowej, a oprócz tego m.in. dopłaty uzupełniające w wysokości 60 euro - mówi Ewa Olszewska, specjalistka z Pomorskiego Oddziału ARiMR. - Zaczną one trafiać na konto już od grudnia tego roku.

W następnych latach dopłaty będą się stopniowo zwiększać. Dlaczego zatem rolnicy zwlekają?

- Terminy składania wniosków zbiegły się z pracami na polach - uważa Ewa Olszewska. - Dla wielu utrudnieniem jest także konieczność dokładnego pomiaru gruntów, co muszą zrobić na własny koszt.

- To, że rolnicy nie składają wniosków wynika z niedoinformowania - twierdzi z kolei Czesław Witkowski, wójt gminy Stężyca. - Niektórzy mają też zbyt mały areał, więc nie mogliby liczyć na znaczące dopłaty.

Na brak informacji w gminie Stężyca rolnicy raczej narzekać nie mogą. Działają aż cztery punkty konsultacyjne - Gminne Centrum Informacyjne, Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Szymbarku, Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego, sam wójt ma też swojego przedstawiciela - specjalistę.

- Urzędy gmin nie muszą tego wszystkiego robić, ale to są nasi rolnicy, dlatego im pomagamy - mówi Czesław Witkowski. - Ponad pół roku uczymy ich jak wypełniać wnioski, udzielamy wszelkich informacji.
Właśnie rusza kolejna akcja Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Urzędnicy i specjaliści wychodzą do rolników. Do 15 czerwca odbędzie się 1028 spotkań szkoleniowych w sołectwach. W ostatnich dniach Biura Powiatowe ARiMR czynne będą do ostatniego klienta. Oby ta mobilizacja nie była spóźniona.

Najpierw potrzebny jest wpis do ewidencji producentów. Aby dostać 9-cyfrowy numer identyfikacyjny należy wypełnić prawidłowo wniosek, złożyć go w biurze powiatowym ARiMR lub urzędzie gminy nie później niż 21 dni przed złożeniem wniosku o dopłaty bezpośrednie. Należy pamiętać, że we wniosku musi się znaleźć numer konta bankowego rolnika. Wniosek i instrukcja wypełnienia znajduje się na stronie internetowej www.arimr.gov.pl oraz w biurach powiatowych agencji.

O dopłaty bezpośrednie może ubiegać się właściciel gospodarstwa o wielkości co najmniej 1 ha. Wniosek powinien zostać złożony w biurze powiatowym ARiMR lub urzędzie gminy. Możliwe będzie złożenie wniosku po 15 czerwca 2004 r., ale nie później niż 9 lipca 2004 r. To jednak spowoduje zmniejszenie kwoty dopłaty o 1 proc. za każdy dzień roboczy spóźnienia. Potrzebne przy wypełnianiu wniosku informacje to m. in. - numer działki ewidencyjnej, powierzchnia całkowita działki ewidencyjnej (np. wypis z ewidencji gruntów i budynków, akt notarialny dotyczący kupna-sprzedaży lub darowizny, decyzja administracyjna, wieloletnia umowa dzierżawy zarejestrowana w ewidencji gruntów). Wypis z ewidencji gruntów i budynków można uzyskać w starostwie powiatowym, w biurze ewidencji gruntów i budynków. Po przeprowadzeniu wszystkich kontroli wnioskodawca otrzyma decyzję w sprawie przyznania płatności, a na jego konto bankowe trafią pieniądze. Termin realizacji płatności to okres pomiędzy 1 grudnia 2004 r. a 30 kwietnia 2005 r.

Po informacje

Biura Powiatowe ARiMR są czynne w tygodniu od 6 do 22, w soboty i niedziele od 8 do 16. W ostatnich dniach przyjmowania wniosków urzędnicy będą pracować do ostatniego wnioskodawcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto