Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dotacje na remonty elewacji zabytkowych kamienic

Agata Cymanowska
G. Mehring
Władze Gdańska planują zmienić zasady przyznawania dotacji na remont zabytkowych elewacji. W Sopocie taki program cieszy się dużym powodzeniem.

Tylko jedna wspólnota mieszkaniowa w Gdańsku otrzymała gminne dofinansowanie na remont elewacji zabytkowej kamienicy. Więcej wniosków na edycję 2011 nie wpłynęło (drugi dotyczył refundacji poniesionych kosztów - dotacja może być jednak udzielona wyłącznie na prace planowane, został więc odrzucony).
W efekcie wspólnota z ul. Długiej 55, jako jedyna w mieście, otrzyma dofinansowanie w kwocie 25 tys. zł na prace remontowo-konserwatorskie elewacji frontowej kamienicy.

Od 2005 r. dofinansowanie na remont elewacji przyznano 23 wspólnotom. Najwięcej dotacji otrzymały wspólnoty z ulic Długi Targ, Długa, Mariacka i Ogarna. Pieniądze trafiły też do wspólnot przy al. Zwycięstwa, Szpitalnej, Łąkowej, Wassowskiego, Konopnickiej, Straganiarskiej i Piwnej. Wkrótce ta liczba może się zwiększyć, ponieważ miasto planuje wprowadzić zmiany w regulaminie rozdziału środków.

- Zgodnie z uchwałą Rady Miasta dotacja może być udzielona podmiotom posiadającym tytuł prawny do zabytku wpisanego do rejestru zabytków, z wyłączeniem tych, które zaliczane są do sektora finansów publicznych bądź działają w celu osiągnięcia zysku - tłumaczy Anna Dobrowolska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Obecnie pracujemy jednak nad zmianą regulaminu, tak by rozszerzyć katalog podmiotów, które mogą zabiegać o przyznanie dotacji o jednostki działające w celu osiągnięcia zysku, czyli np. restauratorów.

Jeśli wspólnota dostarczy wszystkie wymagane dokumenty, a wniosek zostanie zakwalifikowany jako poprawny pod względem formalnym, jest następnie oceniany według kryteriów obowiązkowych. Pod uwagę brana jest dostępność dla ogółu społeczności lokalnej i turystów oraz stan zachowania obiektu, a także promowanie kultury oraz historii miasta, wzbogacenie jego oferty turystycznej i kulturalnej.

Tymczasem w ramach prowadzonego w Sopocie programu tylko w 2010 r. dofinansowanie do remontów elewacji otrzymało 11 wspólnot, a 21 przyznano dotację na remonty całkowite (w tym elewacji). Dotacja opiewała na kwotę prawie 1,8 mln zł (wspólnoty wyłożyły ok. 5,1 mln zł).
- W tym roku wpłynęło 45 kompletnych wniosków. 20-procentowe dofinansowanie otrzyma 35 wspólnot - informuje Anna Dyksińska z biura prasowego Urzędu Miasta Sopotu.

Nie wszystkie kamienice, na remont których przyznano dofinansowanie, wpisane są jednak w rejestrze zabytków.
- Obiektów w rejestrze wojewódzkiego konserwatora zabytków mamy tylko 91, ale większość kamienic jest w ewidencji gminnej - tłumaczy Hanna Chabierska, zastępca naczelnika Wydziału Strategii Rozwoju Miasta w sopockim magistracie. - Sopot jest specyficzny, ponieważ całe miasto jako zespół urbanistyczno-krajobrazowy wpisany jest do rejestru zabytków województwa pomorskiego.

Gdzie pytać?

Zasady ubiegania się o dotacje na prace przy obiektach zabytkowych w Gdańsku oraz wzory wniosków, specyfikację wymaganych dokumentów (m.in. opinię techniczną stanu zachowania obiektu, pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie prac, które mają być przedmiotem dotacji) itp. zamieszczono na stronie Urzędu Miejskiego www.gdansk.pl. Informacje oraz ewentualne wyjaśnienia udzielane są także telefonicznie pod numerem 58 323-60-17, 58 320-74-28 lub bezpośrednio w siedzibie Referatu Ochrony Zabytków przy ul. Łąkowej 34.

Czytaj także: Elewacja bloku na Morenie odpadła przez złą pogodę?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto