Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drzewko za makulaturę 2018: Gdzie można oddać makulaturę i elektrośmieci? Sadzonki, które można otrzymać [lista]

opr. szal
Masz w domu zbędną makulaturę? Pozbywając się jej, zadbasz o środowisko i jednocześnie zyskasz sadzonki, z których w przyszłości mogą wyrosnąć piękne drzewa. Przed nami "Drzewko za makulaturę", coroczna akcja "Dziennika Bałtyckiego". W tym roku mamy wyjątkowo dużo sadzonek drzew i krzewów.

Każdy ma w domu stare gazety, niepotrzebne zniszczone już książki, zeszyty ze szkoły. Wszystko to teraz można wymienić na sadzonki. Aby otrzymać jedną, trzeba mieć 5 kg makulatury oraz kupon, drukowany w "Dzienniku Bałtyckim we wtorki, czwartki i soboty. Gazetę można kupić z kuponem także podczas akcji.
Partnerzy naszej akcji to: Lasy Państwowe, E.Leclerc, Leroy Merlin, Port Rumia Centrum Handlowe Auchan, Eko Dolina, WFOŚiGW w Gdańsku, International Paper, OPEC.

Gdzie czekamy na makulaturę:

21.04 (sobota) Starogard Gdański, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ul. Pelplińska 19, godz. 10.30-15.00
28.04 (sobota) Gdańsk, E.Leclerc (ul Obrońców Wybrzeża 1), godz. 10.00-13.00 [zbiórka makulatury]
28.04 (sobota) Gdańsk, parking Leroy Merlin (ul. Szczęśliwa 7), godz. 10.00-13.00 [zbiórka makulatury]
28.04 (sobota) Gdynia, Park Kolibki, godz. 10.00-13.00 [zbiórka makulatury]
28.04 (sobota), Rumia, parking przy Port Rumia CH Auchan/Leroy Merlin al. Grunwaldzka 108, godz. 10.00-13.00 [zbiórka makulatury]

Drzewko będzie można otrzymać także za elektrośmieci:
28.04 (sobota) Gdańsk, parking Leroy Merlin (ul. Grunwaldzka 309), godz. 10.00-13.00 [tu przyjmujemy tylko elektrośmieci]

"Drzewko za makulaturę" w Gdańsku w 2017:

Lista sadzonek, które będzie można dostać w tym roku:
Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia)
Duży krzew lub niewielkie drzewo dorastające do kilku metrów wysokości. Liście zielone
o czerwonych ogonkach i osi liściowej. Kwiaty białe, zebrane w baldachogrona, owoce dość duże, szkarłatnoczerwone, jadalne i niezawierające goryczki. Wymagania glebowe niewielkie - doskonale rośnie na wszystkich glebach. Stanowiska zarówno słoneczne, jak i półcieniste. Może być stosowany do zadrzewień krajobrazowych oraz w ogrodach.

Klon ginnala (Acer ginnala)
Rośliny osiągają wysokość do 10 m. Mają szeroką, zaokrągloną, gęstą i nisko osadzoną koronę i cienkie pędy. Roślina bardzo odporna na niskie temperatury i niekorzystne warunki środowiska (jedynie nie toleruje gleb zbyt wilgotnych).

Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium)
Zimozielony, rozłożysty krzew o wysokości do 1m. Kwiaty stojące, złotożółte, często czerwono nabiegłe, zebrane w wiechowate grona o długości 6-8cm. Owoce typu jagody, kuliste. Preferuje miejsca częściowo zacienione, zwykle na glebach zasobnych w próchnicę.

Wawrzynek wilczełyko odm. biała (Daphne mezereum L. fo. alba)

Krzew dorastający do m. o białych kwiatach i białych owocach. Wymaga miejsc cienistych lub półcienistych, gleb próchniczych stale wilgotnych, chętnie wapiennych, chłodnych. Nie znosi gleb suchych i nagrzewających się. Wytrzymuje spadki temperatur nawet do - 30°C. Kwitnie II-IV przed rozwinięciem się liści. Wszystkie części tej rośliny są silnie trujące.

Pigwowiec japoński (Chaenomeles Japonica)
Niski, szeroko rozłożysty, ciernisty krzew, wysokości do 1 m. Kwitnie w marcu do kwietnia. Kwiaty duże, średnicy do 3 cm, ceglastoczerwone. Owoce również dekoracyjne, żółte liście skórzaste, błyszczące, intensywnie zielone. Wspaniały krzew na niskie żywopłoty, zbocza, do nasadzeń grupowych, ale także do sadzenia pojedynczo. Krzew o niezbyt dużych wymaganiach, znosi pełne nasłonecznienie oraz półcień.

Berberys Thumberga (Berberis thunbergii )

Krzew o wysokości 1-1,5m. Gałązki kanciaste, kora czerwonobrunatna. Ciernie przeważnie pojedyncze, liście zebrane w pączki, osadzone w kątach cierni. Kwiaty żółte, pojedyncze lub zebrane w pączki. Preferuje stanowiska nasłonecznione.

Sosna czarna (Pinus nigra)
Drzewo do wysokości 40m, dwuigielna o sztywnych matowych igłach. Bardzo wytrzymała
na zanieczyszczenia powietrza. Wymaga gleb, wapiennych, rośnie również na suchych, ubogich glebach piaszczystych. Bardzo odporna na mrozy.

Świerk pospolity (Picea abies)

Drzewo o wys. 30-50 m korona stożkowa, regularna. Szyszki jasnoszare 10-15 cm. Ma szerokie zastosowanie poza leśnictwem np. w parkach lub zerdzewieniach. Wrażliwy na zanieczyszczenia i susze. Lepiej rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych i piaszczysto-gliniastych. Wrażliwy na przymrozki i mało odporny na działanie wiatru. Dobrze znosi ocienienie.

Świerk kłujący (Picea pungens)
Drzewo o wys. 15-30m. Korona regularna. Szyszki wydłużone do 10cm jasnobrązowe. Wytrzymały na suszę, niską wilgotność powietrza i niskie temperatury. W naturalnym środowisku porasta także brzegi rzek i wilgotne, cieniste zbocza. Odmiany o srebrzystych igłach wymagają miejsc nasłonecznionych.

Brzoza brodawkowata (Betula pendula)
Drzewo szybko rosnące o wąsko stożkowatej koronie, białej korze pnia. Bardzo wcześnie rozwija liście wiosną. Dobrze rośnie w każdych warunkach. Jest odporna na suszę, zanieczyszczenia powietrza, mrozy. Wymaga stanowisk słonecznych. Polecana do sadzenia pojedynczo, w grupach i szpalerach.

Drzewko za makulaturę - jak posadzić drzewko

A co później zrobić z sadzonką? Ważne jest wybranie miejsca. Trzeba też uważać, żeby podczas sadzenia nie przesuszyć korzeni, a po posadzeniu udeptać dokładnie ziemię wokół, żeby nie zostawić powietrza w korzeniach. Na koniec obficie podlać. Uważajmy, żeby nie uszkodzić drzewa podczas dalszej pielęgnacji.
Nowo posadzone drzewa nie są stabilne, łatwo mogą się przechylić, a nawet wywrócić. Dlatego warto przywiązać je do palika. W pierwszym roku drzewa należy podlewać i odchwaszczać. Warto wyściółkować podłoże wokół pnia (warstwa kory o grubości 5-8 cm), co zmniejszy parowanie i utrudni wzrost chwastów. W kolejnych latach zasilamy je nawozem mineralnym lub kompostem. Można to zrobić dwa razy: wczesną wiosną i do połowy lipca. Istnieje duża grupa wyspecjalizowanych nawozów mineralnych, zwłaszcza do iglaków.

Co robimy z makulatury? - to warto wiedzieć

  • Światowa produkcja papieru wynosi rocznie ponad 300 mln ton. Uzyskanie tak ogromnych ilości papieru bez stosowania recyklingu nie byłoby możliwe. W 2015 roku każdy mieszkaniec Polski zużył 115 kg papieru.
  • Statystycznie każdy człowiek Ziemi zużywa rocznie ok. 50 kg papieru. Z jednej tony makulatury poddanej recyklingowi otrzymać można aż 900 kg papieru, czyli 9/10 części wsadu.
  • Papieru nie można przerabiać w nieskończoność bez pogorszenia jego właściwości. Aktualne możliwości technologiczne pozwalają na trzy- lub niekiedy czterokrotny przerób włókien celulozowych, bez utraty jakości papieru.
  • Odpady, jakie powstają w procesie recyklingu papieru, stanowią od 7 do 35 proc. całości dostarczone makulatury. Są one spalane lub składowane i przerabiane na inne produkty niż papier.
  • Recykling tony makulatury oznacza ogromną oszczędność energii - na wytworzenie z niej papieru potrzeba o 65 proc. mniej energii w stosunku do energii zużywanej w procesie produkcji papieru z włókien pierwotnych.
  • Recykling tony makulatury oznacza także znaczną redukcję zanieczyszczeń: wody o 35 procent i powietrza o 74 proc.
  • Tona makulatury pozwala oszczędzić około 17 drzew - tyle drzew byłoby wycięte, aby uzyskać równowartość papieru z niej wytworzonego.
  • Uznaje się także , iż powtórne wykorzystanie 1 tony papieru pozwala zaoszczędzić 26,5 tys. litrów wody, 1476 litrów ropy, ok. 7 metrów sześciennych miejsca na składowisku oraz tyle energii, ile jest potrzebne do ogrzania przeciętnego mieszkania przez pół roku.
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto