MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany w prawie pracy. Prezydent podpisał nowelizację wprowadzającą m.in. pracę zdalną częściową, całkowitą i okazjonalną

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Pracodawca, co do zasady, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, opiekunom, którzy zajmują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. 

Specyfika, rodzaj i organizacja pracy muszą być takie, by praca zdalna była możliwa (np. trudno, aby pracę zdalnie wykonywał policjant patrolujący drogi).
Pracodawca, co do zasady, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, opiekunom, którzy zajmują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Specyfika, rodzaj i organizacja pracy muszą być takie, by praca zdalna była możliwa (np. trudno, aby pracę zdalnie wykonywał policjant patrolujący drogi). K Misztal
Nowelizacja Kodeksu pracy została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowelizacja wprowadza pracę zdalną częściową lub całkowitą. Pracownicy będą też mogli wystąpić o okazjonalną pracę zdalną – w tej formule do wykorzystania będzie 24 dni rocznie. Koszty pracy zdalnej (dotyczące energii elektrycznej, internetu) pokryje pracodawca.

Praca zdalna całkowita, częściowa, zlecona przez pracodawcę, okazjonalna

Praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Może być to miejsce zamieszkania pracownika, ale może być też inne.

Pracownicy zdalni, tak jak to już teraz się dzieje, będą zobowiązani do porozumiewania się z szefem na odległość za pośrednictwem środków telekomunikacyjnych. Szczegółowe zasady szef będzie musiał uzgodnić z pracownikiem.

Pracodawca będzie też mógł zlecić pracownikowi (który zwykle pracuje stacjonarnie) pracę zdalną w szczególnych przypadkach:

  • w czasie stanu nadzwyczajnego,
  • epidemii,
  • czy np. zdarzeń losowych, z powodu których ucierpi siedziba firmy (pożar, zalanie).

Co ważne, praca zdalna będzie mogła być wykonywana okazjonalnie, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Pracownik będzie mógł wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o przejście tymczasowo na taki tryb.

Praca zdalna w tej formie znajdzie zastosowanie w okolicznościach incydentalnych, uzasadnionych wyłącznie potrzebą pracownika.

ZOBACZ TEŻ: Tak wzrosną emerytury w 2023 r. Waloryzacja będzie rekordowo wysoka, świadczenia mogą wzrosnąć o 14,8 proc. KALKULATOR

Pracodawca, co do zasady, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, opiekunom, którzy zajmują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży.

Specyfika, rodzaj i organizacja pracy muszą być takie, by praca zdalna była możliwa (np. trudno, aby pracę zdalnie wykonywał policjant patrolujący drogi).

Koszty pracy zdalnej i badanie trzeźwości

Nowe przepisy mówią o tym, że pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi materiałów i narzędzi, w tym urządzeń technicznych, do wykonywania pracy zdalnej.

Pokryje on również koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do pracy - jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu lub w regulaminie pracy.

Sposób pokrywania kosztów firma określi w przepisach wewnętrznych, które z kolei powinny być uzgodnione ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.

Pracodawcy będą mogli przeprowadzać kontrolę pracownika pod kątem trzeźwości (lub obecności narkotyków w organizmie), gdy – jak czytamy w przepisach - "będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia". Zgodnie z przepisami, pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, w którego organizmie zostanie stwierdzona obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Dotyczyć to ma także przypadku, gdy zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik pracuje w stanie nietrzeźwości lub pił alkohol (zażywał narkotyki) w czasie pracy. Pracodawca będzie mógł użyć alkomatu lub narkotestu. Badanie stanu trzeźwości będzie mogła przeprowadzić również policja.

ZOBACZ TEŻ: Pobierałeś choć jedno świadczenie z ZUS w 2022 r.? Dostaniesz ważny list - ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT za 2022 r.

Na żądanie pracodawcy lub pracownika niedopuszczonego do pracy badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadzi uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego - czytamy w przepisach.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia. A przepisy o pracy zdalnej wejdą w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia.

DZIENNIK BAŁTYCKI w GOOGLE NEWS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto