Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwaj gdańscy piwowarzy opowiadają o tajnikach swojej pracy [ZDJĘCIA]

Monika Jankowska
Tomasz Biegański  i Andrzej Pustelnik o złocistym napoju mówią z pasją
Tomasz Biegański i Andrzej Pustelnik o złocistym napoju mówią z pasją Przemek Świderski
O piwie wiedzą wszystko. Co więcej, sami je warzą! Poznajcie dwóch gdańskich piwowarów - Andrzeja Pustelnik i Tomasza Biegańskiego z Brovarni Hotelu Gdańsk.

Już w piątek o 19.00 zapraszają na premierę piwa Dymionego Marcowego. Uroczyście otworzona zostanie pierwsza beczka nowego piwa, a goście tradycyjnie będą mieli możliwość degustacji oraz rozmowy z piwowarem. Tomasz Biegański w Hotelu Gdańsk pracuje już szósty rok.

Jak mówi, zawsze zainteresowany był gatunkami piw. Od zeszłego roku piastuje stanowisko piwowara, a warsztatu uczył się pod okiem Andrzeja Pustelnik, głównego piwowara z Brovarni Hotelu Gdańsk. Sama Brovarnia dzięki niesamowitemu klimatowi, znakomitej kuchni i oczywiście doskonałym umiejętnościom naszych piwowarów przyciąga wiele osób nie tylko z Trójmiasta, ale z całej Polski, a nawet zagranicy.

- Interesowałem się nalewkami, ale mój nauczyciel był piwowarem i to on popchnął mnie ku tej pasji - opowiada o swoich początkach w zawodzie Andrzej Pustelnik. - Ta wiedza jest przekazywana jednej osobie od drugiej, w Polsce nie ma żadnej szkoły dla piwowarów.

- Dlatego, ten, kto chce zostać piwowarem, musi naprawdę mocno interesować się tym tematem, a warsztat najlepiej zdobywać w małym browarze - dodaje pan Tomasz.- My w Brovarni warzymy piwo według bawarskiego prawa czystości z 1516 r. - używamy tylko czterech składników: wody, słodu, chmielu i drożdży. Proces warzenia trwa u nas nawet dwa miesiące - jakość wymaga czasu - mówi z dumą. - To bardzo ciekawa, kreatywna praca, czuję się w niej jak artysta.

Dla niewtajemniczonych: słody to poddane procesowi namaczania przez odpowiednio długi okres ziarna jęczmienia, żyta albo pszenicy. W takich warunkach ziarno kiełkuje, aktywują się enzymy niezbędne do rozłożenia skrobi, ponieważ drożdże nie są w stanie przerobić skrobi jako cukrów złożonych. Następnie ziarno jest suszone by mogło być wykorzystane w późniejszych etapach produkcji.

Według pana Andrzeja, jedną z najważniejszych cech piwowara jest… wyobraźnia.
- Chodzi o to, żeby piwowar umiał stworzyć coś oryginalnego, a najpierw trzeba sobie jakoś poukładać w głowie to, co chcielibyśmy osiągnąć. Każde piwo jest niepowtarzalne, a to dzięki wielu możliwościom, jakie daje praca w Brovarni Hotelu Gdańsk, czyli w browarze rzemieślniczym - dodaje .

- Kiedy już wiemy, co chcielibyśmy przygotować, przekładamy to sobie na język słodów i chmieli. Musimy pracować w medianie smaków - trzeba się wpasować w upodobania naszych gości - dodaje pan Tomasz, chociaż pan Andrzej z uśmiechem zdradza, że czasem udaje się też przeforsować bardziej odważne smaki. Według niego największą satysfakcją w pracy piwowara jest efekt końcowy, czyli to, że piwo smakuje gościom.

Teraz panowie pracują przy piwie dymionym marcowym, którym będziemy mogli się uraczyć już w najbliższy piątek:
- Do warzenia piwa marcowego według tradycji wykorzystywało się słody, które przechowywane były ponad rok, następnie takie piwo leżakowało sobie przez wiosnę, lato i w okolicach września, w okolicach Oktoberfest było serwowane.

Sami piwowarzy przyznają, że nie mają swojego jednego ulubionego rodzaju piwa. Ich wybór w dużym stopniu zależy od aktualnego nastroju albo… pogody:
- Gdy na zewnątrz jest piękne słońce uwielbiam raczyć się piwem pszenicznym, szczególnie tym z aromatem goździków i bananów - to bardzo odświeżające, lekkie piwo. Zimą preferuję piwa ciemne, cięższe - opowiada pan Tomasz.

- Jest w czym wybierać. Jednym z moich ulubionych jest india pale ale i barrey wine. Pierwsze z nich to styl bardzo pochmielony, piwo bardzo gorzkie i aromatyczne. Drugie to piwo leżakowane w beczkach po innym alkoholu - i to wpływa na jego wyjątkowy charakter - dodaje pan Andrzej. Jeśli chodzi o naszych gości preferencje są różne. Zdecydowana większość wybiera piwo Jasne typu Lager. Wynika to z faktu, iż w dużej mierze ludzie w Polsce nie są świadomi tego jak różnorodny jest "świat piwa". Warzymy piwa specjalne, sezonowe, wyjątkowe w smaku i aromacie. Chcemy dać naszym gościom możliwość rozsmakowania się w tym trunku.

Corocznie w Brovarni Hotelu Gdańsk produkuje się co najmniej sześć piw sezonowych.

Jak wygląda proces warzenia piwa? Zaczyna się od śrutowania każde ziarno musi być delikatnie rozkruszone. Następnie rozpuszczamy składniki słodu w wodzie, w kadzi rozpoczyna się zacieranie słodów z wodą, które trwa około 1,5 godz. Wszystko trafia do drugiej kadzi - filtracyjnej - gdzie następuje rozdzielenie brzeczki piwnej, o którą nam chodzi, od młóta, które trafia jako pasza dla zwierząt do zaprzyjaźnionego gospodarza. Brze-czka natomiast trafia do kadzi warzelno-zaciernej, do gotowania, które trwa 70 min. Podczas tego procesu dwukrotnie dodaje się chmiel. Następnie piwo trafia do jednego z otwartych fer-mentorów gdzie dodawane są drożdże. Fermentacja trwa około 5-6 dni. Finalny etap to leżakowanie. Piwo jasne leżakuje około miesiąca, piwo ciemne nawet sześć tygodni. Im bardziej skomplikowana baza słodowa, tym dłuższe powinno być leżakowanie. W przypadku naszego piwa wędzonego (którego smak jest, jak kęs aromatycznej wędzonki!) leżakowanie wynosi dwa miesiące.

Brovarnia Hotelu Gdańsk jest często nagradzana za warzone tam piwa - wiele z nich otrzymało tytuły najlepszych piw w Polsce. Warto dodać, że wszystkie piwa z Brovarni są naturalne - niepasteryzowane i nieutrwalone, czyli takie, jakie warzono w Gdańsku ponad 400 lat temu. Misją piwowarów Brovarni Hotelu Gdańsk jest powrót do historii i tradycji gdańskiego piwowarstwa z którego miasto słynęło od wieków.

Warto także dodać, że Bro-varnia przynależy do Hotelu Gdańsk, który tworzą dwie doskonale uzupełniające się części - Spichlerz z XVIII wieku, odrestaurowany z wielką dbałością o szczegóły, urzekający swoją elegancją i historią, oraz część Yachting, w której nowoczesny design nawiązuje do tematyki żeglarskiej. Tym samym, każda część Hotelu - podobnie jak warzenie piwa - Gdańsk jest nierozerwalnie powiązana z bogatą historią i tradycjami miasta Gdańska.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto