Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyrektor Marek Piskorski odpowiada na zarzuty architektów ws. Brzeźna

wie
Niczym nie są uzasadnione publikacje, w których sugeruje się wysokie na kilkadziesiąt pięter budynki usadowione w pasie wydm czy na plaży, bowiem według obowiązujących planów, nie ma żadnej szansy, aby takie obrazy pojawiły się w Pasie Nadmorskim - przekonuje Marek Piskorski, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, który napisał do nas odpowiedź na stwierdzenia architektów ze środowej debaty na temat planów dla Brzeźna.

- Powtarzana teza, jakoby Miasto Gdańsk nie miało strategii, polityki rozwoju i polityki przestrzennej dla Pasa Nadmorskiego jest nie do utrzymania w świetle faktów - przekonuje Marek Piskorski, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. Szef gdańskich planistów nie zgadza się z wieloma stwierdzeniami jakie padły podczas środowej debaty "Porozmawiajmy o Pasie Nadmorskim" zorganizowanej przez grupę "Gdańsk Obywatelski" w ramach cyklu "Wiosna Obywatelska". Organizatorami spotkania byli działacze i radni dzielnicowi, z których wielu nie ukrywa, że zamierza kandydować w najbliższych, jesiennych wyborach samorządowych. Więcej czytaj tutaj

Czytaj także: Zagospodarowanie Gdańska Brzeźna: Architekci apelują o plan dla Pasa Nadmorskiego [DEBATA]
List Marka Piskorskiego publikujemy w całości:

Miasto Gdańsk już wiele lat temu przyjęło klarowną politykę dotyczącą Pasa Nadmorskiego w obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska z 2007r. w którym czytamy: „Rozwój struktury przestrzennej dzielnicy [Oliwa] będzie odbywać się głównie przez: - doinwestowanie Pasa Nadmorskiego w usługi, z niewielkim udziałem wysokostandardowej funkcji mieszkaniowej…”
Obszar Pasa Nadmorskiego Zachodniego, obejmujący obszar ograniczony brzegiem morskim, ul. Hallera, ciągiem ulicznym Czarny Dwór – Dąbrowszczaków, tzw. Drogą Zieloną i granicą z miastem Sopot, jest i będzie w większości przeznaczony pod zieleń (parki, lasy, wydmy, plaże - łącznie obejmują one ok. 55% powierzchni Pasa Zachodniego), planowane są tu również lokalizacje usług rangi metropolitalnej (o różnej formie i intensywności) służące zarówno turystom, jak i mieszkańcom Gdańska (tereny sportowe, baza noclegowa).Te lokalizacje są bardzo precyzyjnie ustalone i nigdzie nie naruszają terenów zielonych.

Nie można się zgodzić z powtarzaną często tezą prof. A. Baranowskiego, że miasto nie ma strategii, polityki rozwoju i polityki przestrzennej dla Pasa Nadmorskiego skoro na większości tego obszaru (ponad 90%) są obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które uszczegóławiają zapisy zawarte w Studium. Miasto realizuje tu konsekwentnie politykę zrównoważonego rozwoju: zróżnicowane funkcje i formy zainwestowania miejskiego z widoczną gołym okiem przewagą terenów zielonych i rekreacyjnych ale oczywiście nie wszyscy muszą się z taką polityką godzić. Po raz kolejny mamy przykład dyskusji w oparciu nie o fakty i dokumenty, a życzenia i rozważania czysto teoretyczne oraz z powtarzaniem nieprawdziwych tez o rzekomej zabudowie kosztem terenów zielonych.

Studium Lokalizacji Obiektów Wysokościowych (SLOW) uchwalone przez Radę Miasta Gdańska we wrześniu 2008 roku, wskazało niewielki (w stosunku do całości) fragment Pasa Nadmorskiego Zachodniego jako zalecany do lokalizacji obiektów wysokościowych. Zatem obiekty wysokościowe nie mogą być realizowane w całym Pasie Nadmorskim, co sugeruje artykuł, a jedynie w ściśle wyznaczonym rejonie między al. Hallera , a ciągiem pieszym na przedłużeniu al. Jana Pawła II. Proponowana lokalizacja obiektów wysokościowych obejmuje tereny niezagospodarowane i zaniedbane po zachodniej stronie al. Hallera, które potrzebują impulsu inwestycyjnego i kolejnych mieszkańców.

Niewątpliwy walor przestrzeni, jakim jest widok na morze, przemawia za lokalizacją obiektów wysokościowych (hoteli) w omawianym rejonie. Nowe obiekty będą połączone siecią przestrzeni publicznych (place, ciągi piesze i rowerowe) z istniejącymi już przestrzeniami publicznymi Pasa Nadmorskiego i pozwolą lepiej wykorzystać przestrzeń, w której infrastrukturę Miasto Gdańsk inwestuje od lat. Wprowadzenie obiektów wysokościowych w rejonie al. Hallera ma na celu podkreślenie kompozycji miasta (i w żaden sposób tej kompozycji nie narusza) oraz ukształtowanie panoramy od strony morza. Nowoczesna architektura stanowiąca dominantę w krajobrazie na zakończeniu osi głównych ulic biegnących w kierunku morza, wpłynie nie tylko na podniesienie atrakcyjności samej dzielnicy, ale również całego miasta. Styk morza i miasta posiada unikalne walory rekreacyjne i turystyczne, które właściwie zagospodarowane stanowią wizytówkę miasta. Niczym więc nie są uzasadnione publikacje, w których sugeruje się wysokie na kilkadziesiąt pięter budynki usadowione w pasie wydm czy na plaży, bowiem według obowiązujących planów, nie ma żadnej szansy, aby takie obrazy pojawiły się w Pasie Nadmorskim.

Koncepcja miejska zagospodarowania Pasa Nadmorskiego wyrażona w obowiązujących planach miejscowych, Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska oraz Studium Lokalizacji Obiektów Wysokościowych SLOW, uznaje niekwestionowane walory przyrodnicze i kulturowe obszaru Pasa Nadmorskiego i konieczność ochrony ważnych elementów jego zagospodarowania (strefy ochronne ujęć wody, strefy ochrony konserwatorskiej, główne przestrzenie publiczne obszaru jakimi są plaże i park Reagana). Zatem działania realizowane i planowane przez miasto nie pozostają „w kontrze” do zagadnień ochrony i eksponowania wartości przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych obszaru.

Wszelkie dokumenty planistyczne, w tym również SLOW wykonane zostały zgodnie ze sztuką i procedurami, które oczywiście uwzględniają proces konsultacji dokumentów z mieszkańcami. Przeszły też wszelkie procedury demokratyczne i zostały uchwalone przez Radę Miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto