Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziesiątki przyjaciół, znajomych i obcych ludzi walczą o uratowanie Mileny z Gdańska. Trwa poszukiwanie dawcy szpiku

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Liczy się każdy dzień. Dwunastoletnia Milenka z Gdańska przed niespełna trzema laty zachorowała na ostrą białaczkę szpikową. Jeszcze na początku grudnia ub.r wydawało się, że pokonała chorobę, ale po czterech miesiącach doszło do jej nawrotu. Dziś wiadomo, że ratunkiem dla dziewczynki jest przeszczep komórek macierzystych. Rodzice nie mogą być dawcami. Milenka, jej rodzice, przyjaciele apelują o zapisywanie się do bazy Fundacji DKMS jako potencjalny dawca szpiku. - Wierzę, że znajdzie się dla mnie dawca komórek macierzystych. Rodzicom mówię, aby nie płakali, że to nic nie da, że trzeba walczyć, że od zamartwiania się jeszcze nikt nie wyzdrowiał – mówi Milena.

Koleżanki i koledzy z klasy Mileny nakręcili film na plaży w Sobieszewie. Grupka dzieci siedzi na piasku, przetaczając w dłoniach jego ziarenka. Mówią, że szukają dwóch identycznych. Kiedy słyszą od jednego z chłopców, że to niemożliwe, zapraszają go do poszukiwań. Dołączają do nich kolejni ludzie.

Szukanie bliźniaka genetycznego jak szukanie identycznych ziarenek piasku

Na tym właśnie polega próba znalezienia bliźniaka genetycznego dla dwunastolatki z Gdańska.

Milena pierwszy raz zachorowała w środku wakacji, w sierpniu 2018 r., tuż przed rozpoczęciem nauki w czwartej klasie. Po długim i wyczerpującym leczeniu pokonała chorobę. I kiedy już wydawało się, że ostatnie dwa lata będą przykrym wspomnieniem z dzieciństwa, białaczka wróciła.

- Córka drugi tydzień jest w szpitalu, a ja na przemian z żoną spędzamy z nią całe dnie i noce - mówi pan Andrzej, ojciec Mileny. - Przechodzi intensywną chemioterapię, przetoczono jej płytki krwi i krew. Cały czas trwa poszukiwanie dawcy komórek macierzystych.

Do apeli o zarejestrowanie się w Fundacji DKMS jako potencjalny dawca szpiku przyłączyli się przyjaciele i znajomi rodziców, rodzice koleżanek i kolegów z klasy Milenki, wiele firm i organizacji. - Im więcej osób się zarejestruje, tym większa szansa nie tylko dla naszej córki, ale także dla innych dzieci. leczonych w klinice razem z Mileną - podkreśla ojciec.

Milenie można pomóc, wchodząc TUTAJ.

Dawcą komórek macierzystych z krwi lub szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący powyżej 50 kg. Sama procedura badań nie jest skomplikowana. Osoba, która zarejestruje się na stronie Fundacji DKMS otrzyma przysłany na adres domowy pakiet rejestracyjny z instrukcją, jak samemu pobrać wymaz. Pakiet rejestracyjny zawiera pałeczki do poboru wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Pałeczki wraz z poprawnie wypełnioną deklaracją należy odesłać pocztą na adres fundacji. Koszt rejestracji, przesyłki i przeprowadzenie badania zgodności antygenowej HLA potencjalnych dawców jest w całości pokrywany przez Fundację DKMS. Po odesłaniu pakietu z wymazem otrzymuje kartę dawcy. Jeśli gdzieś w świecie jest osoba, której może uratować życie, dawca musi potwierdzić swoją wcześniejszą deklarację. Potem umawiany jest do najbliższej przychodni, gdzie oddaje próbki krwi, co umożliwi ostateczne potwierdzenie zgodności genetycznej bliźniaków. Komórki macierzyste w 80 proc. przypadków pobierane są z krwi obwodowej, poprzez dojścia dożylne, zakładane na ramionach. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim wejściem. Wszystko trwa cztery godziny, dawca nie wymaga hospitalizacji.

W 20 proc. przypadków wykonuje się zabieg pobrania szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Trwa on godzinę, odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Dlatego dawca musi pozostać w szpitalu 2-3 dni, a sama rekonwalescencja trwa 5 dni. Szpik regeneruje się całkowicie po 2-3 tygodniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto