Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziesięć lat Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Uroczystości, instalacje i wystawa z okazji jubileuszu [zdjęcia]

Grażyna Antoniewicz
Teatr Szekspirowski w weekend, 24-25 lutego 2018 r., świętował 10-lecie istnienia.
Teatr Szekspirowski w weekend, 24-25 lutego 2018 r., świętował 10-lecie istnienia. Dawid Linkowski/Teatr Szekspirowski
W weekend świętowano 10-lecie istnienia Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku jako instytucji kultury. Była nostalgiczna wystawa oraz instalacje studentów gdańskiej ASP.

- Teatr jest przestrzenią cudów - mawia często profesor Jerzy Limon, dyrektor GTS.

Toteż nie dziwi, że Fundacja Theatrum Gedanense istnieje już 28 lat, a Teatr Szekspirowski świętuje dziesięciolecie założenia tej instytucji.
- Teatr Szekspirowski proponuje ciągle coś nowego - zapewnia profesor Limon. - Wyznaczyliśmy sobie za cel, stworzenie centrum działań artystycznych i edukacyjnych o znaczeniu międzynarodowym i w tym kierunku zmierzamy.

Zobacz także:

Urodzinowe instalacje studentów ASP

Późnym popołudniem w sobotę bryła teatru obudowana została instalacjami, które przygotowali studenci Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku pod kierunkiem profesora Roberta Florczaka.

Mimo mrozu goście nie zawiedli, przybyli, aby zobaczyć co wymyślili młodzi artyści.
Już pierwsza dowcipna instalacja "RuRa albo Sen nocy letniej zaskakiwała". Widzowie zobaczyli 23 metrową rurę i tablicę, „Sen rury letniej”. Zakochani mogli stanąć przy dwóch jej końcach, jednak nie mogli się przez nią zobaczyć, ani usłyszeć swojego głosu, a jedynie wypowiedzi kochanków ze „Snu nocy letniej”.

- Przede wszystkim chodziło nam o udowodnienie współczesności i ponadczasowości Szekspira. Teksty, które wybraliśmy mają zamazywać lata różnicy między naszym światem, a światem Szekspira - powiedzieli Julia Tymińska i Szymon Wirchanowicz, autorzy instalacji.

Instytucja Gdański Teatr Szekspirowski została założona 20 lutego 2008 roku przez Województwo Pomorskie, Gminę Miasta Gdańska i Fundację Theatrum Gedanense. W 2009 roku wkopano kamień węgielny pod budowę teatru, odbył się happening „Aktorzy przyjechali” w reż. Andrzeja Wajdy. Budowa Teatru ruszyła w marcu 2011 roku.

Wędrując po wystawie nieoczekiwanie spotkałam młodą artystkę, która układała całun na odlewie przytulonych postaci.
- Rzeźba nawiązuje do sceny w dramacie „Romeo i Julia”, kiedy to Julia zauważa martwego kochanka i popełnia samobójstwo - powiedziała nam współautorka pracy Kinga Ślęzak. - To jest całun pośmiertny, a pod nim leżą kochankowie. Nie mogli być razem za życia, dopiero śmierć ich połączyła.

Zobacz również:

Nie wiadomo było, co podziwiać. Wrażenie robiła praca Joanny Jurgi "CO/MO/OO". Trzy miękkie, wełniane, podświetlane kokony zapraszały, by je obejrzeć bliżej. Jeżeli weszło się do środka można było posłuchać fragmentów „Makbeta”.

Inną ciekawą instalacją, były Światła Elsynoru - projekt Katarzyny Jurgi i Weroniki Stańczak. Artystka umieściła trzy podświetlone lampiony w uliczce pomiędzy murem a budynkiem teatru, przedstawiają postacie; Hamleta, Ducha Króla oraz Żołnierzy, które odgrywają spektakl, my też jesteśmy jego częścią. Mury teatru miały nawiązywać do murów Elsynoru.

Niezwykłe i poruszające były Ofelie Patrycji Cichosz i Ewy Staśkiewicz. W plastikowych butelkach, zatopione w wodzie, z wodorostami lalki - ukochane Hamleta.

Nie sposób omówić wszystkich instalacji, każda okazała się interesująca. Nawet jeżeli goście nie byli znawcami sztuk pięknych czy twórczości Szekspira - ta wizyta w teatrze jego imienia była wyjątkowa.

Przypomnijmy, uroczyste otwarcie siedziby Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odbyło się we wrześniu 2014 roku. Jest to jeden najnowocześniejszych i najczęściej nagradzanych obiektów teatralnych na świecie.

10 instalacji na 10-lecie instytucji GTS

Autorzy instalacji: Julia Tymańska i Szymon Wirchanowicz, Aleksandra Hewelt, Joanna Jurga, Kinga Ślęzak i Ewelina Sajb, Elena Vertikowa, Justyna Mężydło, Igor Lyu, Pavel Skinner, Katarzyna Jurga i Weronika Stańczak, Małgorzata Tęgowska, Maciej Szczepański, Patrycja Cichosz i Ewa Staśkiewicz, Kasia Cur.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto