Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziewczyny, ruszajcie na politechniki!

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
W kwietniu Politechnika Gdańska otworzy swoje podwoje wyłącznie dla przedstawicielek płci pięknej. Tym samym gdańska uczelnia przyłączy się do akcji "Dziewczyny na politechniki".

Kobiety stanowią ok. 30 proc. ogólnej liczby studentów na polskich politechnikach. Na kierunkach ściśle technicznych procent jest jeszcze mniejszy. Właśnie dlatego w ubiegłym roku politechniki z całej Polski zjednoczyły siły i rozpoczęły kampanię popularyzacji uczelni technicznych wśród kobiet.

23 kwietnia - Dni Otwarte tylko dla pań

W całej Polsce, również i w Gdańsku, wkrótce zostaną otwarte specjalne punkty informacyjne, w których każda dziewczyna będzie mogła uzyskać wszelkie odpowiedzi na pytania związane z ofertą dla pań na politechnikach. Natomiast 23 kwietniach na większości politechnik zostaną zorganizowane Dni Otwarte wyłącznie dla kobiet. Wszystkie zainteresowane panie będą miały okazję porozmawiać z pracownikami uczelni i studentkami, a także wziąć udział w przygotowanych dla nich wykładach i eksperymentach naukowych.

Wyobraźnia, intuicja, serce

Jak podkreślają specjaliści, kobiety dają sobie świetnie radę w zawodach inżynierskich. Ich sposób działania i planowania różni się co prawda od kolegów po fachu, ale panie są równie skuteczne co panowie.

- Nowoczesny inżynier powinien doskonale radzić sobie z wieloma interdyscyplinarnymi problemami wymagającymi sporej wyobraźni, dużej intuicji oraz szerokiego spojrzenia na nowe zagadnienia - pisze na stronie projekturektor Politechniki Gdańskiej, prof. Henryk Krawczyk.

- Jak powszechnie wiadomo, kobiety wykazują większe predyspozycje do tego typu umiejętności niż mężczyźni (…) Zachęcam więc gorąco wszystkie Panie do studiowania na Politechnice Gdańskiej - dodaje rektor Politechniki Gdańskiej.

Stereotyp - "szara mycha z wąsem i warkoczem"

Jak wynika ze statystyk, nie na wszystkich wydziałach Politechniki Gdańskiej przeważają panowie. Wydziały Architektury, Chemiczny oraz Zarządzania i ekonomii, to domena kobiet. Panie stanowią tam nawet 70 proc. studentów. Istnieją jednak także takie jednostki, jak Wydział Elektrotechniki i Automatyki , gdzie kobiet jest zaledwie 2,5 proc.

Dlaczego tak się dzieje? Dają o sobie znać stereotypy, które krążą wśród młodych osób. Kobiety studiujące na polibudzie uznawane są za nieatrakcyjne i bardziej męskie, niż ich koleżanki z inny uczelni.

- Dziewczyny z PG kojarzyły mi się jako "szare mychy", nie umiejące się bawić, smutne. Dopiero jak poznałem kilka z nich okazało się, że to była fikcja - mówi Piotrek, student biotechnologii.

- Gdy wybierałem się na politechnikę to słyszałem opinie, że kobiety tu studiujące są bardziej męskie od nas facetów, typ z wąsem i warkoczem. Żadnej takiej jednak nie spotkałem - przyznaje Kuba z PG.

We władzach PG zasiadają sami mężczyźni

Kobiet na politechnikach brakuje nie tylko wśród studentek, ale również pośród kadry kierowniczej. Kobiety stanowią zaledwie ok. 34 proc. doktorantów i 12 proc. profesorów. Wśród władz Politechniki Gdańskiej, od szczebla dziekańskiego do rektorskiego, nie ma ani jednej kobiety.

Ta tendencja utrzymuje się w całej Polsce. Kobiet zajmujących stanowisko dziekanów jest zaledwie 10 wśród 164 wszystkich dziekanów w kraju. Na ponad 70 prorektorów polskich politechnik jest tylko 5 kobiet. Organizatorzy liczą, że spośród obecnych i przyszłych studentek uczelni technicznych, wyrośnie grupa silnych kobiet, które będą zajmowały wysokie stanowiska i udział pań w podejmowaniu kluczowych decyzji się zwiększy.

Brakuje ponad 30 tys. osób z wykształceniem technicznym
Obecnie w Polsce brakuje około 30 tys. osób z wykształceniem technicznym, a przewiduje się, że w przyszłości liczba ta zwiększy się do 50 tys.

- Jest teraz ostatni dzwonek, by aktywizować młodych ludzi, zarówno chłopców jak i dziewczęta, by podjęli studia techniczne - mówi tygodnikowi "Wprost" Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego statusu prawnego. - Mniej kobiet aktywnych w życiu technicznym to mniejsze szanse rozwoju społeczeństwa - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto