Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Wielki Piątek

Andrzej Nowak
Andrzej Nowak
Tradycje świąt polskich obchodzonych w porze wiosennej łączy długi łańcuch najróżnorodniejszych, powiązanych ze sobą i wzajemnie uzupełniających się uroczystości.

Wielki Piątek to dzień największej żałoby. W kościele wyrażają go ogołocone z obrusów, kwiatów i świec ołtarze. Dawniej grozę tego dnia wzmagały pochody tzw. kapników, czyli zakapturzonych pokutników, którzy zrywając z siebie okrycie na znak pokuty, głośno lamentując i krzycząc, biczowali się na oczach pobożnych tłumów.

W Wielki Piątek po południu we wszystkich kościołach całej Polski odsłaniano pięknie przystrojone groby Chrystusa. Do naszych czasów przetrwał zwyczaj pełnienia Straży Grobowej przez żołnierzy, strażaków i harcerzy. Na rzeszowszczyźnie nazywa się ich turkami, bowiem na tą okazję ubierali wymyślne, barwne stroje, niekiedy w bardzo orientalnym stylu. W innych regionach organizowane są wielkie widowiska pasyjne przedstawiające Mekkę Pańską, zwane kalwariami. Najsłynniejsze odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej, w Niepokolanowie pod Warszawą i w Górce Klasztornej koło Piły.

W tym dniu pobożne skupienie pogodzić trzeba było z wieloma pracami kuchenymi: pieczeniem drożdżowych bab, wędzeniem kiełbas, gotowaniem szynek i przygotowywaniem innych świątecznych przysmaków. Oczywiście gotowano też całe sterty jaj na twardo. Część z nich barwiono i pokrywano deseniem. Zasadą było, aby wszystkie kulinarne przygotowania zakończyć z końcem dnia.

 

 

---

Czytaj także:

**

Pierwszy dzień wiosny już dziś

 **

Wielki Czwartek 
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto