Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin TEST gimnazjalny 2011: odpowiedzi z części humanistycznej [język polski]

Redakcja MM
Redakcja MM
We wtorek, 12 kwietnia o godz. 9.00 tysiące gimnazjalistów będą pisać egzamin gimnazjalny 2011 z części humanistycznej. W MMTrojmiasto.pl opublikujemy arkusze oraz odpowiedzi z języka polskiego.

Próbny egzamin gimnazjalny 2012 - POLSKI - ODPOWIEDZI

Próbny egzamin gimnazjalny 2012 - HISTORIA I WOS - ODPOWIEDZI

**
Tematem przewodnim testu humanistycznego był patriotyzm. Na teście było mnóstwo zadań z historii, za to bardzo mało z języka polskiego. Uczniowie musieli napisać rozprawkę o tym, czym różni się patriotyzm w czasach obecnych od tego z czasów wojny.

Kończysz gimnazjum? Przeczytaj!


Były też pytania o polski hymn. Uczniowie musieli zaznaczyć, czy hymn Polski to: polka, krakowiak, mazurek czy tango. W innym zadaniu musieli wskazać środki stylistyczne w Mazurku Dąbrowskiego.

Wśród innych zadań otwartych były m.in. napisanie podania o dofinansowanie szkolnego muzeum regionalnego. W innym zadaniu należało opisać postacie Kościuszki, Piłsudskiego oraz Dąbrowskiego - kim byli, kiedy żyli i dlaczego nazywamy ich patriotami.

Z lektur pojawił się "Pan Tadeusz" i opis dworku w Soplicowie. Na jego podstawie trzeba było odpowiedzieć na kilka pytań.

Trzeba też było opisać równice w wypowiedziach znanych ludzi na temat patriotyzmu, m.in. Anny Dymnej i Zbigniewa Bońka.

Uczniowie musieli też wskazać na którym z czterech obrazów znajduje się Rejtan.

Było też pytanie o położenie Monte Cassino.


Prawdopodobne odpowiedzi:

1. C
2. C
3. B XVIII wieku
4. D. I rozbiór Polski, uchwalenie Konstytucji 3 maja, wybuch insurekcji kościuszkowskiej.
5. B sylabiczność utworu i średniówka
6. D
7. D Józef Wybicki
8. C deklaracja
9. C uosobienie
10. A gniazdo, kolebka, macierz
11. A Prusy, Austria, Rosja
12. B - zrezygnują z wewnętrznej waśni i okażą uległość wobec zaborców
13. D - mazura
14. B - czterech wyrazów
15. A - Tadeusza Kościuszkę, Jana Henryka Dąbrowskiego, ks. Józefa Poniatowskiego
16. C - Księstwa Warszawskiego
17. A - we Włoszech
18. D - krzyża Virtuti Militari
19. A - Termopilami
20. C- charakterystykę gramatyczną
21 - Patriotyzm lokalny - (według Wikipedii) umiłowanie i przywiązanie względem własnej, lokalnej ojczyzny, (tzw. mała ojczyzna) - miejsca zamieszkania lub urodzenia. Podobnie jak patriotyzm w swym szerszym znaczeniu, patriotyzm lokalny opiera się na otwartości względem innych jednostek bądź grup.

22. Przykładowe odpowiedzi:
Tadeusz Kościuszko był polskim generałem, który wzniecił powstanie wymierzone przeciwko Rosji. 24 marca 1794 r. złożył przysięgę na Rynku w Krakowie i objął przywództwo nad insurekcją kościuszkowską. Po bitwie pod Maciejowicami (10.10 1794 r.), gdzie został ranny, Kościuszko był w niewoli, po czym został uwięziony przez Rosjan w Petersburgu.
Jan Henryk Dąbrowski był polskim generałem, uczestnikiem insurekcji kościuszkowskiej, i twórcą Legionów Polskich we Włoszech, które w latach 1797–1807 walczyły u boku wojsk francuskich i włoskich.
Józef Piłsudski był wybitnym polskim politykiem i przywódcą wojskowym. Z jego inicjatywy 3 sierpnia 1914 r. powstała Pierwsza Kompania Kadrowa. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w latach 1918-1922 był Naczelnikiem Państwa i naczelnym wodzem Armii Polskiej od 11 listopada 1918. Dwa razy był premierem Polski (w latach 1926-1928 i 1930).

23. Język, historia i kultura.

24.

1 - Anna Dymna twierdzi, że patriotyzm to dla niej przede wszystkim przywiązanie do kraju. Oznacza to, że aktorka nie umiałaby żyć poza Polską. Z kolei Zbigniew Boniek uważa, że patriotyzm to szacunek dla kraju, w którym się urodziliśmy oraz sposób zachowania i reprezentowanie kraju na forum międzynarodowym. To ostatnie dotyczy według niego szczególnie sportowców, którzy w biało-czerwonym stroju nie występują jedynie w swoim imieniu ale także Polski.

2 - Anna Dymna zwraca uwagę na przywiązanie do kraju jako całości. Tymczasem Stanisław Sojka kładzie nacisk na wspólnotę małych ojczyzn i regionów, w których każdy z nas przyszedł na świat. Oboje z kolei zwracają uwagę na to, że będąc za granicą mocniej docierają do nich odczucia patriotyczne.

25. Patriotyzm to szacunek i przywiązanie do kraju, do miejsca w którym się urodziliśmy.

26. Karol Wojtyła pozostał patriotą po wyborze na papieża, bo wielokrotnie podkreślał swoje polskie korzenie. Często odwiedzał Polskę podczas swoich pielgrzymek. Angażował się również w przemiany demokratyczne w okresie PRL. Podczas jednej z wizyt w naszym kraju wypowiedział słynne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi... Tej ziemi."

27. Pośrodku plateau, które ma tysiąc czterysta metrów kwadratowych, znajduje się szesnastometrowy krzyż Virtuti Militari.

Jak przygotowujesz się go egzaminu? Warto się uczyć w ostatni wieczór przed egzaminem, czy teraz już jest za późno?

Kliknij w zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie zadań:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto