Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eko-patrole policji na autostradzie A1

MD
P. Krzyżanowski/ archiwum
Poziom hałasu i spalin emitowanych do atmosfery, szczelność układu silnika i systemu chłodzenia, ciśnienie w oponach. To wszystko od wtorku, co tydzień na autostradzie A1 w Rusocinie, policjanci będą sprawdzać w zatrzymanych do kontroli samochodach. Kierowcy, których auta nie będą budziły zastrzeżeń odjadą z prezentami.

**Przeczytaj także:

Jak oszczędzać na benzynie?

**

- Dla eko kierowców, bo tak trzeba nazwać osoby, które dbają o samochody, a przez to o bezpieczeństwo jazdy i środowisko, otrzymają od funkcjonariuszy bilety do teatru, filharmonii czy opery - mówi Ewa Łydkowska, rzecznik Gdańsk Transport Company, koncesjonariusza autostrady A1 i organizatora akcji.

Organizatorzy akcji przygotowują także film na temat Eko-jazdy. Będzie on częścią scenariusza godzinnej lekcji dla instruktorów nauki jazdy. W materiałach omówione zostaną najważniejsze techniki ekonomicznej jazdy i ukazane korzyści płynące z ich stosowania dla kierowców i środowiska naturalnego. Płyty CD zostaną rozesłane do wszystkich szkół nauki jazdy na terenie województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. A to wszystko w ramach drugiej odsłony akcji "Kulturalna Jazda". W tym roku tematem przewodnim jest Eco Driving.

- Czyli prowadzenie samochodu w taki sposób, aby spalał jak najmniej paliwa, a przez to koszty utrzymania były jak najniższe - dodaje Łydkowska. - W obliczu wzrostu cen paliw oraz kosztów eksploatacji pojazdów, rosnącego ścisku na drogach i degradacji środowiska naturalnego, ekologiczny aspekt kultury motoryzacyjnej budzi zrozumiałe zainteresowanie i zyskuje na popularności. Stąd m.in. na autostradzie patrole policji, które wyposażone w sprzęt diagnostyczny, będą kontrolowały samochody.

Warto przypomnieć podstawowe prawidła Eko-jazdy, m.in. kupowanie aut o dobrej aerodynamice, planowanie podróży w celu omijania korków, prowadzenie pojazdu ze stałą prędkością, delikatne przyspieszanie przy obrotach, przy których auto dysponuje największą mocą, hamowanie silnikiem, sprawdzanie ciśnienia w oponach, oszczędne używanie klimatyzacji są antidotum na wspomniane problemy.

- Jeżdżąc ekonomicznie nie tylko znacząco zmniejszamy zużycie paliwa i koszty eksploatacji pojazdu, ale również obniżamy poziom emisji CO2 do atmosfery. Na dodatek, wspomniane zasady sprawiają, że jeździmy bezpiecznie - uzasadnia Ewa Łydkowska.

Eko patrole policji spotkamy co wtorek na autostradzie w Rusocinie:


Kampania społeczna „Kulturalna Jazda”
została zainaugurowana w styczniu 2010 roku. Głównym założeniem akcji jest kreowanie mody na kulturalny styl jazdy, będący podstawą bezpieczeństwa na drodze. Działania objęte programem kampanii skierowane są do obecnych, jak i przyszłych kierowców, a ich podstawowym celem jest zainicjowanie zmian w dotychczasowych przyzwyczajeniach oraz nagradzanie pozytywnych wzorców zachowań wśród uczestników ruchu drogowego. W ramach kampanii przeprowadzono kilka zorganizowanych akcji o charakterze prewencyjnym i edukacyjnym: Konstytucja Kulturalnego Kierowcy, Patrol Kulturalnej Jazdy, Tydzień Bezpieczeństwa. Towarzyszyły im także ciekawe konkursy, sondaże, debaty i pikniki motoryzacyjne.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto