Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekolan: Rewolucja we wnętrzach czyli funkcjonalność, przestrzenność i aranżacja w M-3

jł.
Fot. Materiał promocyjny Ekolan
Kiedyś były do siebie bliźniaczo podobne. W ciasnych mieszkaniach o tym samym rozkładzie królowały te same meblościanki i wersalki, a w oknach wisiały niemal identyczne zasłony. Dzisiaj architektura nowych osiedli daje mieszkańcom coraz większe możliwości aranżacji wnętrz.

W nowoczesnych mieszkaniach doceniana jest nie tylko funkcjonalność, ale też przestrzeń i możliwość zrealizowania indywidualnych potrzeb. Wprawdzie trudno zmieniać urządzenie mieszkania co sezon niczym torebkę czy buty, ale i tutaj obowiązuje moda, która sprawia, że wnętrza nie powinny być już przypadkowe, a oddawać określony styl i klimat, dopasować się do osobowości właścicieli. Widać to już na etapie projektu architektonicznego. Dobrze pomyślane wnętrze pozwala na niekonwencjonalne rozwiązania, łączenie z sobą pomieszczeń bądź wydzielanie w nich funkcjonalnych stref, a także wygospodarowanie praktycznych schowków, garderób lub spiżarni.

Więcej światła! I przestrzeni

W porównaniu do typowego budownictwa mieszkaniowego sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat zmieniło się podejście do rozplanowania przestrzeni. Pod tym względem oferta deweloperów jest obecnie bardzo różnorodna. Obok funkcjonalnych mieszkań o mniejszej i średniej powierzchni oraz klasycznym rozkładzie (najczęściej dwu- lub trzypokojowych) są też mieszkania i apartamenty duże, w tym dwupoziomowe, pozwalające na indywidualną aranżację przestrzeni. W jednych i drugich na poczucie przestrzeni może korzystnie wpływać szereg elementów architektury całego budynku, na przykład wysokość pomieszczeń czy wielkość i kształt okien czy drzwi balkonowych.

- W wysokich na trzy metry TOP Apartamentach Na Polanie w Gdyni przestrzeń jest wyjątkowa, nie tylko z powodu dużego metrażu. To oferta dla najbardziej wymagających – mówi Julia Łaszkiewicz, członek zarządu EKOLAN SA, firmy budującej mieszkania w Trójmieście już od piętnastu lat. – Na tym i na innych naszych osiedlach zastosowaliśmy okna bez nadproży. Przeszklone ściany salonów „otwierają” wnętrze, wpuszczają do niego masę światła dziennego, dają poczucie oddechu – dodaje.

Usytuowanie mieszkania w narożniku budynku, tak jak na Osiedlu Południowym, czy Pogodnym, sprawia, że wnętrza są doświetlone z dwóch stron. Innym ciekawym elementem architektonicznym kreującym przestrzeń mieszkalną są antresole, jak w mieszkaniach oferowanych na osiedlu Mistral w Gdyni.

Razem czy osobno?

Być może pierwszą „otwartą” kuchnię Polacy zobaczyli... w telewizji, kiedy inżynier Karwowski z zapałem wybił w ścianie między pokojem a mikroskopijną kuchenką pokaźnych rozmiarów okienko, oczywiście z obowiązkowym „łukiem”. W ślad za M3 serialowego Czterdziestolatka przemiany przechodziły mieszkania w blokach z wielkiej płyty – po to, by było modniej i bardziej „światowo”. Dopiero w nowym budownictwie układ pomieszczeń aneks kuchenny zrobił prawdziwą furorę. Pojawiły się szafki na wymiar, lady z wysokimi stołkami barowymi i wyspy kuchenne, na nowo organizując przestrzeń mieszkania. Na ten trend odpowiedzieli producenci mebli i sprzętu AGD, który teraz obok funkcji użytkowych musi również cieszyć oko, współtworząc charakter mieszkania.

Połączenie w jednym pomieszczeniu kilku funkcji – salonu, jadalni i kuchni – ma też niemały związek ze zmianami obyczajowymi. Kuchnia przestała być zamkniętą częścią mieszkania zarezerwowaną wyłącznie dla kobiet. Stała się miejscem gromadzącym więcej osób, bliskich i przyjaciół, nierzadko przy wspólnym gotowaniu, z którym i panowie potrafią radzić sobie popisowo.

Odpowiedź na pytanie: kuchnia razem z salonem czy osobno, zdecydowanie zależy od indywidualnego stylu życia. Kupując mieszkania na naszych osiedlach, z reguły można wybrać własną opcję – zapewnia Julia Łaszkiewicz - Niektórzy mimo wszystko preferują oddzielną kuchnię, ale najlepiej taką, w której można również usiąść i wygodnie zjeść posiłek. Takich projektów nie brakuje na gdańskich osiedlach Pogodnym, Południowym czy Gardenii. Inni wybierają rozwiązanie kompromisowe, montując drzwi przesuwane albo aranżując innego rodzaju przepierzenie pomiędzy kuchnią a salonem.

Tu i tam

Czytelny podział na strefy – dzienną i prywatną – to kolejny charakterystyczny rys współczesnych wnętrz. Na takie rozwiązanie pozwala zwłaszcza powierzchnia większych mieszkań. Szczególnie, jeśli od samego początku są one projektowane zgodnie z taką ideą. – Modelowym przykładem jest nasz apartament pokazowy w Apartamentach Na Polanie – mówi Julia Łaszkiewicz. – Zaaranżowaliśmy w nim spójną stylistycznie przestrzeń rekreacji, spotkań i biesiadowania w części dziennej, do której przylega prywatne miejsce do zabawy i nauki w pokoju dziecka. Zaś atmosferę intymności uzyskaliśmy w obszernej sypialni rodziców połączonej z domowym SPA w dużym pokoju kąpielowym – wylicza Julia Łaszkiewicz.

Osobom kupującym mieszkanie pomocą służy dział aranżacji Ekolanu, chętnie podpowiadając rozwiązania, jakie da się zastosować w konkretnym projekcie. Dodatkową inspiracją są wizualizacje mieszkań, publikowane na stronach internetowych poszczególnych inwestycji. – Przygotowaliśmy na przykład ciekawą aranżację mieszkania w budynku Blues, który powstaje w Audiopolis na Łostowicach – mówi Julia Łaszkiewicz. – Od dużej przestrzeni dziennej strefa prywatna została oddzielona tak, że goście w ogóle nie widzą przejścia, ukrytego za przesuwanymi drzwiami ukrytymi w ścianie, obok pojemnych szaf i schowków.

Sceny balkonowe

W ciągu ostatnich kilkunastu lat sporą ewolucję przeszły balkony i tarasy. Nie są już wyłącznie dodatkowym „magazynkiem” pod chmurką, gdzie wystawić pranie albo coś innego, na co zabrakło miejsca w środku. Głębsze balkony, loggie i duże tarasy stanowią dziś reprezentacyjne i funkcjonalne dopełnienie mieszkania. Różnorodność dostępnych mebli ogrodowych, donic i innych akcesoriów pozwala i tutaj urządzić przytulne miejsce spotkań domowników i gości. – W wielu naszych mieszkaniach balkon przenika się z wnętrzem, dzięki wielkim witrynowym oknom i drzwiom – mówi Julia Łaszkiewicz. – W ten sposób można uzyskać efekt plenerowego pokoju, w którym miło jest wypić kawę o poranku albo posiedzieć dłużej wieczorem przy dobrej pogodzie. W Apartamentach Na Polanie z tarasów na najwyższych piętrach rozciągają się widoki na las i nadmorską panoramę Gdyni. Miłośnicy gotowania mogą uprawiać tu świeże zioła. Jeszcze więcej pola do ogrodowych popisów dają mieszkańcom prywatne ogródki przynależne do mieszkań na parterze.

Design ma głos

Przestrzeń, funkcjonalność i prostota to w ostatnich latach hasła kluczowe, gdy mowa o urządzaniu mieszkań. Wszystkie te określenia da się zastąpić przez jedno, jeszcze bardziej na czasie: design. Wnętrza minimalistyczne, a jednocześnie niezwykle przemyślane można stworzyć właściwie na każdej powierzchni. Ten styl wcale nie jest zarezerwowany dla największych mieszkań. Dużą rolę w jego upowszechnieniu odegrał coraz szerszy dostęp do prac designerów, polskich i zagranicznych, rozwiązań projektowanych indywidualnie, takich jak modułowa zabudowa, która staje się meblem i częścią architektury budynku jednocześnie.

– Inspiracją dla mieszkańców bywają rozwiązania, które mogą podejrzeć podczas dni otwartych czy wizyty w mieszkaniu pokazowym – zauważa Julia Łaszkiewicz. – Designerski styl nadajemy również częściom wspólnym budynków, takim jak reprezentacyjne strefy wejściowe, a także ich otoczeniu. Można w nim zobaczyć na przykład nowoczesne latarnie i ławki. Bardzo designerski będzie dziedziniec na osiedlu Mistral w Gdyni, gdzie pojawi się prostokątne oczko wodne, w otoczeniu drewnianych chodników, długich prostych ław i nadmorskiej roślinności – zapowiada.

Minimalizm, retro, etno czy vintage – styl, w jakim urządza się mieszkania, może być różny. Czasy meblościanki, równej dla wszystkich, minęły wszak bezpowrotnie. Najważniejsze, by podstawą do indywidualnych poszukiwań była dobrze pomyślana przestrzeń i otoczenie, które sprzyja rozwiązaniom dopasowanym do własnego, niepowtarzalnego „ja”.


Ekolan SA jest w trójce najbardziej rozpoznawalnych marek firm deweloperskich w Trójmieście (źródło: Millward Brown SMG/KRC 2011). Na trójmiejskim rynku deweloperskim działa od 1997 roku. Oddał do użytku 4 000 mieszkań w 22 inwestycjach - od domów jednorodzinnych, przez osiedla mieszkaniowe, po kompleksy mieszkalno - usługowe.
Ekolan niejednokrotnie podejmował się pionierskich przedsięwzięć, realizując takie osiedla jak Pięć Wzgórz, Osiedle Pogodne, czy Południowe, które dały początek nowym dzielnicom Gdańska. Zmieniając charakter dotychczasowej zabudowy poprzez realizację budynków wysokich, takich jak Witawa na gdyńskim Witominie, czy Horyzont na gdańskim Przymorzu, współuczestniczył w rewitalizacji starych dzielnic.
Obecnie realizuje następujące inwestycje w Gdańsku: Audiopolis, Osiedle Południowe, Pogodne, Gardenia, Osiedle Miłe oraz Mistral i Apartamenty Na Polanie w Gdyni.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto