Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspert radzi, jak postępować w przypadku zwichnięcia kolana

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Zwichnięcie kolana to bardzo często występujący uraz. Jego objawy są nieprzyjemne i bolesne, ale można sobie pomóc dzięki dobrze wykonanej pierwszej pomocy oraz postępowaniu rehabilitacyjnemu.

Jednymi z najbardziej nieprzyjemnych kontuzji są te w okolicy kolana. Nie tylko są bardzo bolesne, ale również uniemożliwiają uprawianie sportu, a nawet codzienne poruszanie. Ponadto urazy kolana są dosyć częste – szczególnie wśród osób aktywnych fizycznie.

Na czym polega zwichnięcie kolana?

Miał to być niezapomniany wyjazd… i rzeczywiście jest, ale nie przez wrażenia, widoki czy wspaniałe przygody, a przez zwichnięte kolano. Wizyty w szpitalu, rehabilitacja, a więc kilka lub kilkanaście tygodni wyjętych z życia. Czy wiemy jednak, czym tak naprawdę jest zwichnięcie kolana? Najważniejsze informacje na temat tej kontuzji przekazuje nam fizjoterapeuta Arkadiusz Piotr Martyniuk: „W sytuacji zwichnięcia kolana dochodzi do utraty fizjologicznej łączności pomiędzy kością udową a piszczelową z powodu nagłego urazu, osłabienia stabilizacji stawu, zmian przeciążeniowych lub wrodzonych. W zależności od siły i mechanizmu uszkadzającego może dojść do uszkodzenia struktur otaczających połączenie wymienionych kości. W przypadku stawu kolanowego, z praktyki fizjoterapeutycznej najczęściej jest to przedział przyśrodkowy torebki stawowej, łąkotka przyśrodkowa, więzadło krzyżowe przednie i poboczne piszczelowe”.

Objawy zwichnięcia kolana

Przede wszystkim boli. Odczucie to może być bardziej lub mniej intensywne. Arkadiusz Piotr Martyniuk wypowiada się o symptomach: „Głównymi objawami są silne, rwące bóle w trakcie ruchów czynnych i biernych, zmiana ustawienia kości względem siebie, obrzęk, krwiak, podwyższona temperatura i wynikające z powyższych ograniczenie ruchomości”. Oprócz dolegliwości bólowych pojawiają się również symptomy zewnętrzne. Dzięki temu możemy być przekonani, że jeśli zwichniemy kolano, to z pewnością nie ujdzie oto naszej uwadze.

Jak radzić sobie ze zwichnięciem kolana?

Kiedy zorientujemy się, że nasze kolano jest zwichnięte, to na pewno nie można wpadać w panikę. Warto wtedy, abyśmy sami lub, osoby, które nam pomagają, zachowali zimną krew... i najlepiej mieli pod ręką coś zimnego. Może to być torebka z kostkami lodu lub jakaś zamrożona żywność.

O procedurach postępowania w przypadku zwichnięcia kolana, pierwszej pomocy oraz dalszej rehabilitacji, opowiada nasz ekspert: „Jeżeli do zwichnięcia doszło nagle, z zakresu leczenia zachowawczego stosuje się algorytm RICE. Rest – odciążenie [najważniejsze], stabilizacja; Ice –ochłodzenie temperaturami bliskimi zeru; Compression – opaski; Elevation – uniesienie wspomagające odpływ płynów). Po odpowiednim ustawieniu kości w stawie i tkanek miękkich otaczających staw kolanowy, z zakresu fizykoterapii (jeżeli nie ma przeciwwskazań) można stosować pole magnetyczne małej częstotliwości oraz laser punktowy na uszkodzone struktury. Wymienione zabiegi przyspieszą gojenie i przebudowę uszkodzonych tkanek. W późniejszym etapie zabiegi z zakresu terapii manualnej, które odtworzą parametry tkanek miękkich takie jak długość, ruchomość, elastyczność, wytrzymałość oraz poprawią przepływ płynów w mięśniach sterujących stawem kolanowym. Po czym dodaje: „Po wyjściu z objawów bólowych stosuje się trening medyczny z wykorzystaniem piłek, poduszek, gum, sznurków, które przywracają sensomotorykę, czyli zdolność mięśni do właściwej, stabilnej i kontrolowanej podświadomie pracy”.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto