Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspert radzi - jakie objawy świadczą o początkach depresji

abcZdrowie.pl
by KellyB (flickr)
Depresja wywołuje szereg charakterystycznych objawów, zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Jak rozpoznać to schorzenie?

Depresja należy do schorzeń nazywanych zaburzeniami nastroju. Jak wskazuje nazwa, chory doświadczać może nietypowych nastrojów i uczuć. Jednak różne osoby wykazywać mogą różne objawy o różnej intensywności. Symptomy te dzieli się na cztery kategorie – afekt, zachowanie, poznanie i funkcjonowanie fizyczne.

Objawy afektywne i poznawcze

Wyróżnia się szereg objawów podstawowych (osiowych), które typowe są dla wszystkich osób z depresją, a także objawy wtórne, specyficzne dla danej osoby. Wśród pierwszych z nich najczęściej wymienia się obniżenie nastroju, lęk, objawy somatyczne, zaburzenia procesów myślowych i ruchowych.

Jeżeli chodzi o objawy afektywne, chory doświadczać może utraty poczucia humoru, niemożności uzyskania uczucia satysfakcji, szczęścia i przyjemności, poczucia bezużyteczności i bezsilności, braku szacunku do samego siebie, apatii, obniżonego nastroju czy nadmiernego do sytuacji poczucia winy. Osoba taka może łatwo się irytować, złościć, odczuwać brak motywacji, skupiać na uczuciach depresyjnych i myśleć o śmierci. Pacjent z depresją może także stracić zainteresowanie rzeczami, które kiedyś wywoływały u niego pozytywne uczucia. Z powodu braku motywacji i apatii chory unikać może kontaktów społecznych.

Depresja wiąże się również z wystąpieniem zaburzeń poznawczych. Są to przede wszystkim: poczucie beznadziejności, niska samoocena, myśli samobójcze, negatywna interpretacja doświadczeń, problemy z podejmowaniem decyzji, poczucie bezradności, problemy z koncentracją, obsesyjne myśli, skłonność do generalizowania, osłabienie lub zaostrzenie percepcji, a w niektórych przypadkach także urojenia (w tym urojenia nihilistyczne).

Objawy behawioralne i somatyczne

Osoby cierpiące na depresję wykazują szereg objawów behawioralnych, takich jak hiper- lub hipoaktywność, napady płaczu, agresja, próby samobójcze, skłonność do uzależnień, wolniejsza lub niewyraźna mowa, impulsywność, zachowania kompulsywne i destrukcyjne, spowolnienie lub pobudzenie ruchowe. W niektórych przypadkach chory całkowicie zamiera w bezruchu – sytuację tę nazywa się osłupieniem. Depresja objawiać się może także zmianami psychoruchowymi, a więc zmianami w sposobie poruszania się.

Ponieważ umysł ludzki nieoderwalnie połączony jest z ciałem, depresja skutkować może zaburzeniami somatycznymi. Schorzenie przyczynia się do zmian w funkcjonowaniu mózgu – zaburza odbiór i przetwarzanie informacji docierających do niego z wewnątrz i zewnątrz. W wyniku depresji pojawiają się zmiany w układzie nerwowym i hormonalnym. W połączeniu z objawami psychicznymi, pogorszenie stanu organizmu pogłębiać może złe samopoczucie chorego i utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Chorzy często doświadczają problemów z apetytem, energią i snem. Czują się oni ociężali i niechętni do ruchu. Wykazują trudności z zasypianiem, a także niedosyt lub nadmiar snu. Osoby z depresją mogą spać krócej i płycej lub odczuwać senność w ciągu dnia, a nocą spać dłużej. Jeżeli chodzi o apetyt, jest on albo zwiększony, albo zmniejszony. W konsekwencji nastąpić może przyrost lub obniżenie wagi.

Kiedy należy udać się do specjalisty?

‒ To zależy od tego, jak ważne jest dla nas zdrowie – mówi psychiatra, Grzegorz Pietrak. ‒ Im bardziej chcemy być zdrowi, tym wcześniej skorzystajmy z konsultacji – dodaje specjalista. Jak zaznacza, często o wizycie u psychiatry myślimy dopiero wtedy, gdy choroba utrudnia nam wykonywanie obowiązków zawodowych, prowadzi do końca związku lub gdy płaczemy bez powodu. ‒ Myślmy o spotkaniu ze specjalistą wtedy, kiedy zauważamy u siebie depresyjne postrzeganie siebie, swojej wartości, możliwości, przyszłości, jaka nas czeka, rzeczywistości, która nas otacza, czyli wcześnie – podsumowuje ekspert.

Wsparcie redakcyjne od:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto