Ekstraklasa: Jagiellonia Białystok 0:0 Lechia Gdańsk

Lechia na wyjeździe zremisowała z Jagiellonią 0:0.

Biało-zieloni mogą dopisać do swojego dorobku w sezonie 2009/10 kolejny punkt, który można uznać za sukces. Jagiellonia u siebie jest bardzo groźna, więc remis można potraktować jako dobry wynik, choć lekki niedosyt oczywiście pozostaje.

Lechia do meczu z Jagiellonią przystąpiła z trzema zmianami względem meczu derbowego. W ataku, obok Wiśniewskiego, zagrali Lukjanovs i Kowalczyk, z kolei na lewej obronie zagrał Mysona za pauzującego Kaczmarka. Na prawej obronie drugi z rzędu mecz zagrał Wołąkiewicz, który był bardzo jasną postacią w jedenastce Lechii. Kapitan Lechii w 72. minucie doznał kontuzji i musiał zejść z placu gry.

W pierwszej połowie oba zespoły grały bardzo zachowawczo, brakowało ofensywnych akcji i strzałów. W 38. minucie Skerla faulował Lukjanovsa, który miał przed sobą tylko pustą bramkę. Sędzia jednak faulu się nie dopatrzył i trzeba przyznać, że poniekąd wypaczył wynik meczu.

Na drugie 45 minut zespoły wyszły już bardziej zmobilizowane, choć nadal widać było braki w niektórych elementach. Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim postawa bloków defensywnych. Zarówno Lechia, jak i Jaga, grały z tyłu bardzo pewnie, niemal bezbłędnie, a walka z trzema napastnikami z Gdańska, i duetem Grosicki-Frankowski, do łatwych na pewno nie należy.

Wynik remisowy na pewno jest sprawiedliwy, ale słynące z ofensywnych akcji zespoły, dość mocno zawiodły. Punkt zdobyty w Białymstoku i przegrana Polonii Bytom, pozwoliły Lechii awansować na szóstą pozycję. Z kolei Jagiellonia nadal zajmuje przedostatnie miejsce w lidze.

Jagiellonia Białystok 0:0 Lechia Gdańsk

Widzów:
4 800
Sędziuje: Artur Radziszewski (Mazowiecki ZPN)

Jagiellonia: Grzegorz Szamotulski - Igor Lewczuk, Thiago Rangel Cionek, Andrius Skerla, Krzysztof Król - Marco Reich, Pavol Staňo (Geworgyan 46'), Hermes Neves Soares, Dariusz Jarecki (Falkowski 72') - Kamil Grosicki, Tomasz Frankowski

Lechia: Paweł Kapsa - Hubert Wołąkiewicz (Dawidowski 87'), Siergiejs Kozans, Peter Cvirik, Arkadiusz Mysona - Łukasz Surma, Paweł Nowak, Karol Piątek - Ivans Lukjanovs, Maciej Kowalczyk (Buzała 61'), Piotr Wiśniewski (Pietrowski 70').

Żółte kartki: Pietrowski.

90+6' Koniec meczu. Lechia remisuje na wyjeździe 0:0 z Jagiellonią. Niebawem szersze podsumowanie.

90+5'
Żółty kartonik dla Pietrowskiego za opóźnianie gry.
90+4' Lukjanovs mógł przesądzić o wygranej biało-zielonych, ale zbyt długo zwlekał z podaniem, piłkę zabrał mu Lewczuk, przy okazji uderzając go łokciem w tył głowy.
90' Głupi faul Reicha, który wykonał wślizg wyprostowanymi nogami w Pietrowskiego. Mogło się skończyć nawet złamaniem nogi, na szczęście młody pomocnik Lechii w porę uciekł przed nogami Niemca.
86' Odważne wejście Geworgyana, ale pewnie Kapsa wyciąga piłkę spod nóg skrzydłowego.
86' Świetnie rozegrał Lukjanovs, podanie do Piątka, który mocno po ziemi, ale bardzo niecelnie.
81' Cvirik z wolnego prostu w mur.
80' dziesięć minut do końca meczu, nadal bez bramek.
77' Kontuzja Wołąkiewicza, który niefortunnie upadł na boisko. Za niego wchodzi... Tomasz Dawidowski! Pokerowa zagrywka Kafarskiego? Do defensywy cofnięty Pietrowski, Dawid na prawym skrzydle.
74' W polu karnym Lechii Surma przyjmuje piłkę, która uderza bark lub rękę, sędzia nie dopatrzył się przewinienia doświadczonego pomocnika.
72' Falkowski za Jareckiego w Jagiellonii.
70' Zmiana w Lechii, wchodzi Pietrowski za Wiśniewskiego. Trener Kafarski wzmacnia środek pola, Lechia przechodzi na 4-4-2, z Lukjanovsem w ataku.
68' Ładna ofensywna akcja Lechii. Mysona miał bardzo dużo miejsca, ale zbyt szybko dośrodkował w pole karne, gdzie było zbyt mało Lechistów.
66' Lechia zdecydowanie czuje w nogach derby, widać to ma znikomym rozmachu w akcjach ofensywnych.
63' Wreszcie celny strzał Lechii. Wiśniewski zza pola karnego, ale Szamotulski pewnie łapie piłkę.
61' Buzi na boisku. Kowalczyk powrócił po dłuższej przerwie i zaprezentował się przyzwoicie.
60' To powinien być gol dla Lechii! Piątek z wolnego prosto w okienko, ale Szamotulski z trudem przenosi piłkę nad bramką.
59' Szykuje się zmiana w Lechii, gotowy do gry jest Buzała, który ma zmienić Kowalczyka.
56' Znów Jaga! Grosicki po prawej stronie minął trzech piłkarzy Lechii, podaje do Gevorgyana, który zamiast strzelić na bramkę, fatalnie przyjmuje piłkę.
55' Gevorgyan zagrywa ostrą piłkę w pole karne, gdzie czai się Frankowski. W porę jednak Cvirik. rzut rożny i Skerla trafia w poprzeczkę!
54' Karol Piątek z rożnego chciał wkręcić piłkę do bramki, ale Szamotulski na posterunku.
52' Jarecki z wolnego w pole karne, ale Kapsa łapie wysoką piłkę.
50' Nic ciekawego na boisku się nie dzieje. Warto nadmienić, że w Jagiellonii gra wychowanek Lechii Gdańsk, Grzegorz Szamotulski.
46' Początek drugiej połowy. Jest jedna zmiana, za Stano wchodzi Geworgyan.

45' Koniec pierwsze
j połowy. 0:0, mecz wyrównany z bardzo małą ilością sytuacji, Lechii należał się karny i czerwona kartka dla Skerli. Sędzia był zasłonięty i na bramki musimy czekać w drugiej połowie.

44' Powtórki pokazują, że sędzia popełnił duży błąd nie dyktując karnego w 38. minucie. Lukjanovs był ewidentnie faulowany!
43' Po kilku minutach nieciekawej walki wreszcie strzał. Grosicki strzela, rykoszet i rzut rożny.
38' Kontrowersyjna sytuacja! Surma do Lukjanovsa, ten wyprzedził dwóch obrońców Jagi i zostaje faulowany w polu karnym! Skerla podcina Łotysza, sędzia nie gwiżdże!
33' Żółta kartka dla Grosickiego za próbę wymuszenia faulu.
30' Szybka kontra Jagi. Piłkę przed polem karnym dostał Lewczuk, ale źle złożył się do strzału i piłka poszybowała daleko od bramki Kapsy. Pierwsza akcja Jagiellonii od dziesięciu minut.
29' Zamieszanie w polu karnym Jagiellonii. Szamotulski wypuścił piłkę z rąk, ale bez konsekwencji.
27' Wiśniewski pokazał bardzo dobrą technikę, wszedł w trzech piłkarzy Jagiellonii, minął ich i rozegrał z bokiem. Z akcji nic nie wyszło, ale pochwała dla Wiśni.
25' Karol Piątek z rożnego, ale najwyżej wyskoczył Król, kapitan Lechii raz jeszcze, ale zbyt głęboko.
21' Nowak dwa razy dośrodkowuje w pole karne, ale dwukrotnie niedokładnie. Szybka kontra Jagi, ale świetnie w defensywie Mysona.
19' Lewczuk z boku boiska, Kapsa wypuszcza piłkę w teoretycznie łatwej sytuacji, ale na szczęście Kożans wybija daleko futbolówkę.
15' Pierwszy kwadrans bardzo zachowawczy. Lechia czeka na własnej połowie, Jaga ma problemy z przedarciem się przez zagęszczony środek pola.
13' Jestem ciekaw jak dziś wypadnie Maciej Kowalczyk, który w pierwszym składzie zastąpił Buzałę. Pozycja prawoskrzydłowego jest chyba dla Kowala optymalna, zobaczymy jak wypadnie w konfrontacji z Królem.
10' Reich z rożnego, ale bez problemu wybijają defensorzy Lechii.
8' Jarecki dośrodkowuje w pole karne, ale piłkę pewnie łapie Paweł Kapsa.
5' Indywidulanie Kamil Grosicki, ale go strzał wysoko nad bramką.
1' Długa piłka w pole karne Jagi, ale Lechiści faulują i Szamotulski zaczyna z wolnego.
1' Zaczynamy! Na środku Nowak z Wiśniewskim.
0' Wiemy też w jakim składzie zagra Jaga! Grzegorz Szamotulski - Igor Lewczuk, Thiago Rangel Cionek, Andrius Skerla, Krzysztof Król - Marco Reich, Pavol Staňo, Hermes Neves Soares, Dariusz Jarecki - Kamil Grosicki, Tomasz Frankowski.
0' Znamy już wyjściową jedenastkę Lechii. Paweł Kapsa - Hubert Wołąkiewicz, Siergiejs Kozans, Peter Cvirik, Arkadiusz Mysona - Łukasz Surma, Paweł Nowak, Karol Piątek - Ivans Lukjanovs, Maciej Kowalczyk, Piotr Wiśniewski.
0' Zawodnicy pojawią się na placu gry o godz. 17.

**[Piłkarska Ekstraklasa -**Arka Gdynia i Lechia Gdańsk - wideo, zdjęcia**](http://www.mmtrojmiasto.pl/4547/2009/2/12/ekstraklasa-pilkarski-serwis "Kliknij żeby przejść do serwisu Ekstraklasy")